חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפוליטיקה החרדית החדשה

נושאים פוליטי, פוליטי-רון ב 27.03.16 0:25

במלאת שנה לקיומה של הממשלה ה-34, האיום לשרידותה מגיע לכאורה דווקא על רקע ההתנגדות של המפלגות החרדיות ליהדות הרפורמית. האם סביר שממשלה תיפול על נושא כמו טבילה במקוואות או תפילה בכותל?

מאת: רון שביט

יש להודות שהממשלה הנוכחית היא "ממשלת חלומות" עבור החרדים. קואליציית ימין-חרדים צרה היא אידאלית עבורם ומשרתת את מטרותיהם כדבעי. הפלת הממשלה נראית בעיניהם כאסון, שכן כל קואליציה אחרת יכולה לעצור את "תהליך השיקום" שהם מבצעים, לאחר היעדרותם הכואבת מהממשלה הקודמת. מכאן שהמנהיגים הפוליטיים החרדים אינם ששים אלי קרב. הם אמנם משחיזים את התבטאויותיהם מכורח הציפייה של דעת הקהל החרדית, אך מייחלים לפתרון ולא לשבר.

עדיין אין לזלזל באיומים בהפלת הממשלה. ההיסטוריה מלמדת כי גם אם השחקנים אינם חפצים בקריסת הקואליציה, הרי שכדור שלג שמתחיל להידרדר במורד, מקיים חיים משל עצמו ויכול לגרום לתוצאה הרת גורל. לפני כ-40 שנה נפלה ממשלת רבין הראשונה על רקע ספק לחילול שבת של ראש הממשלה ושרי הממשלה ביציאתם מטקס ממלכתי לקבלת מטוסי F-15. נציגי היהדות החרדית דאז התכוונו כנראה להבעת מחאה גרידא, אך הדינמיקה הפוליטית זימרה אחרת והובילה לבחירות הדרמטיות ביותר בתולדות המדינה – בחירות 1977.

אך המשברון שהתרגש עלינו לאחרונה אינו משקף את התהליך החברתי והפוליטי המרתק שמתקיים מתחת לרדאר. המהפכה הטכנולוגית והתקשורתית בוקעת את הבועה החרדית. צעירים רבים רוצים לשמור על חרדיותם אך בה בעת אינם רווים נחת מהדרתם מליבת ההוויה הישראלית. המגמה הזו אינה נסתרת מעיניהם של מנהיגי הציבור החרדי. לכך היתוסף במפתיע תהליך מעניין אחר. יאיר לפיד, משיקוליו הוא, מיתן את מאבקו בחרדים ותרם בכך לחיזוק הגשר המוביל ל"ישראליזציה" של הציבור החרדי. לפיד אף אחראי להפסקת מודל "סגן השר" של יהדות התורה ולקבלת המודל של "שר מלא מלא". אין זה דבר של מה בכך. מודל "סגן השר" היה הדרה מרצון בו נקטה המפלגה החרדית האשכנזית וביטולו הוא סימבול חשוב לשינוי כיוון.

האנשת המהפכה השקטה הזו באה בדמותו של הרב יעקב ליצמן. שר הבריאות פרץ את המגזריות החרדית בפעולותיו למען יעדים אוניברסליים. הוא קוצר את הפירות וחודר באופן מדהים אל לב הקונצנזוס הישראלי. מנהיג יהדות התורה עושה באופן עקבי ונחוש את הבלתי ייאמן וזוכה בסקרי דעת קהל לפופולאריות שיא. מתי קרה ששר בריאות הוא השר הפופולארי? מתי קרה שפוליטיקאי חרדי הוא השר הפופולארי? ליצמן שמבין את הנוסחה ומבטיח להמשיך לפעול למען כלל הציבור. יש אף רמזים כי אף איים להפיל את הממשלה על רקע של תרופות מצילות חיים. כן, כן, לא על רקע מגזרי קלאסי אלא על רקע של אינטרס ציבורי כוללני.

סוגיות המקווה והכותל, שיבואו כנראה על פתרונן, אינן מייצגות את המציאות העתידית. מה שהיה הוא לא מה שיהיה. מהפכת ה-MRI שמוביל השר ליצמן במערכת הבריאות תהיה גם למהפכת הדימות מחדש של המגזר החרדי בפוליטיקה הישראלית. נכון, השינוי אינו מעבר לפינה, אך זרעיו כבר מונבטים ויהיו להם משמעויות דרמטיות על החברה הישראלית ועל השיח הפוליטי של השנים הבאות.

ד"ר רון שביט הוא מומחה למנהיגות פוליטית ולפסיכולוגיה פוליטית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. צפרירה :

  צומת דרכים

  קראתי בעניין מסוים… זווית מעניינת אבל עתידנית… לא בטוחה עד כמה זה משקף מציאות קיימנת. יקח זמן לראות האם באמת התהליכים האלה שאתה מצביע עליהם מבשילים.

 2. אורי - חולון :

  הלוואי אני בעד

 3. אני לא מכאן. :

  הנה לכם דוגמא איך זה עובד. לא התבדלות אלא השתלטות. תפנימו, ישראלים שוטים.

  המכרז לניהול פארק עמק הצבאים בירושלים בוטל — ועתידו בסכנה
  בלחץ החרדים הוחלט שלא לאשר את המכרז שבו זכתה החברה להגנת הטבע, מאחר שהיא היתה המתמודדת היחידה בו. להערכת גורמים המעורים בנושא, החרדים רוצים לשנות את אופי המקום
  http://www.haaretz.co.il/news/science/.premium-1.2896087

  בדיוק באותה שיטה המתוארת ע"י ניר חסון
  העיפו החרדים את עמותת בקול שהפעילה שנים מרכז לחרשים וכבדי שמיעה בקרית יובל.
  ומי זכה במקומה?
  עמותה חרדית.
  עוד חילוניים שנשארים בלי פרנסה ואופס בדרך החוצה מירושלים.

  תפנימו כבר ישראלים שוטים.
  אין לכם עיר בירה.
  לא מאוחדת,
  לא לנצח
  ולא בטיח.

  אז
  Please do not hold your breath

  אם מישהו יעשה בדיקה יסודית יותר הוא ימצא עוד ועוד דוגמאות כמו השתיים שמוצגות כאן.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.