"שוברים שתיקה" ומערכת התעמולה של הימין הישראלי – חלק שני

איך צריך להבין את התוכנית על  'שוברים שתיקה' ששודרה בערוץ 2?  הימין הרדיקלי שולט והוא יוציא את כל אלו שחושבים שונה ממנו, אל מחוץ לחוק. אם תרצו זו לא תהייה אגדה, זה יהיה סופה של הדמוקרטיה ומדינת ישראל

מאת: אמנון פורטוגלי

[בוקסה=57863]עדכון להיום

מכונת התעמולה של הימין הישראלי יצאה בהתקפה רבת שלבים על 'שוברים שתיקה'. את השלב הנוכחי מוביל ארגון הצל 'עד כאן' מבית 'ועד מתיישבי השומרון', ארגון רדיפה השותל אנשים ב'שוברים שתיקה' במטרה להכשילה ולהפלילה. תוכנית בערוץ 2 מתבססת על צילומי סתר של  עד 'כאן'.  התחקיר משמש בסיס לדיונים בפורומים ימניים, באתרים כמו 'שוברים את העצמות של שוברים שתיקה'  ובעיתונים ימניים. ארז תדמור מ'אם תרצו' כותב מאמר מתלהם ב'מידה', עקיבא ביגמן מפיץ את המאמר בפייסבוק. ראש הממשלה הצהיר כי הארגון "חצה קו אדום", שרת המשפטים איילת שקד מגיבה, יריב לוין טוען שמדובר בבגידה, ח"כ שמולי מ'המחנה הציוני' קרא למשטרה לפתוח בחקירה בעקבות התחקיר ושר הבטחון קובע שחברי ארגון 'שוברים שתיקה' הם בוגדים ומורה על פתיחת חקירה בצה"ל. (מעניין מה יהיו תוצאות החקירה אחרי ששר הבטחון, הממונה על החוקרים, כבר קבע אותן).

כך זה מתפשט. רדיפה מגמתית, בהשראה פוליטית הופכת לאמיתה מקובלת, לעיקר אמונה, עטויה בדברי שבח של פרשנים ועיתונאים ימניים, במטרה להשחיר את 'שוברים שתיקה' בדעת הקהל, להפוך את ארגון זכויות האדם והמחאה הלגיטימי לאויב, להוציאו אל מחוץ לחוק, ולהשתיק כל שמשמיע ביקורת על מדיניות הכיבוש בפרט ומדיניות הממשלה בכלל.

למי שהפרסום בערוץ 2 בא לו בהפתעה, כדאי שיקרא את רביב דרוקר בכתב על נסיונות ההפללה של  'עד כאן' מלפני כחודש. דרוקר מספר על רועי פלד שכיכב בכתבה בערוץ 2:

"בדצמבר 2015, ממש לפני חודשיים, שלחו אנשי "עד כאן" חייל משוחרר מפלס"ר גולני בשם רוי פלד להעיד ב"שוברים שתיקה". הוא כבר הרביעי שמנסה 'לחשוף' את הארגון השמאלני….. אתמול אחרי שקראתי את העדות המלאה ועמדתי לפרסם אותה במהדורה ביקשתי תגובה מ"עד כאן". העלו לי על הקו את גלעד אך בכבודו ובעצמו…..שאלתי אותו מה הוא רואה כפגמים בעבודת המתשאל של "שוברים שתיקה" באותו ראיון עם רוי פלד. הוא אמר שנחשפים שם סודות מבצעיים רגישים.  באמת? שאלתי. מה למשל? הוא נשאל על סוריה ומדבר על מה 504 עושים שם ואיזה כוחות יש, אמר אחד מאנשי "עד כאן". ×–×” מגוחך, אמרתי. החייל שאתם שלחתם מנסה שוב ושוב לדבר על סוריה. המראיין של "שוברים שתיקה" לא רוצה לשמוע… העדות של פלד נשלחה על ידי "שוברים שתיקה" לצנזורה, שהשחירה את מה שנראה לה בעייתי. לאחר מכן, "שוברים" היו מספיק חכמים לא לפרסם בכלל את העדות. מה הבעיה?".

ערוץ 2 בניגוד לדרוקר לא ראו בעדות של רועי פלד בעייה. אלא שהבעייה היא אצל ערוץ 2, אצל רועי פלד, אצל שתולים אחרים ו'עד כאן', ולא ב'שוברים שתיקה'.

עו"ד עודד סבוראי המייצג את 'עד כאן'  אומר בכתבה בערוץ 2: "הם מכשילים חיילי צהל שמגיעים, אולי בתמימות, למסור עדות על דברים שהם מרגישים שהם עשו לא בסדר במהלך שירותם הצבאי ואגב כך מובלים או מודחים על ידי אנשי שוברים שתיקה' למסור ידיעות סודיות".

אלא שזו חצי אמת הגרועה משקר.

התחקיר של ערוץ 2 הציג מידע על 'עד-כאן' ארגון צל פסאודו ממשלתי, ארגון רדיפה ששולח את אנשיו לרגל אחרי חברים ב'שוברים שתיקה'. 'עד כאן' שהשתולים שלו מכשילים ומדיחים את חברי 'שוברים שתיקה' לקבל ידיעות לכאורה סודיות כדי להפלילם. שתולים של 'עד כאן' אספו מידע מבצעי רגיש 'סודי' במצלמות נסתרות. 'עד כאן' החזיק במידע הסודי הזה במשך שבועות וחודשים, והעביר מידע 'סודי' זה לידיים לא נכונות ולאנשים לא מורשים ולא לצנזורה.

אבי דיכטר אמר בתחקיר ×›×™ "אם לוקחים את החומר ×”×–×” כמות שהוא לגוף אחר …זו בעגה המקצועית חשד לריגול". ×–×” בדיוק מה שעשו אנשי 'עד-כאן'.

קמפיין ההסתה הנוכחי נגד 'שוברים שתיקה' הוא פרק נוסף ואופייני במתקפה ובקמפיין של הימין הלאומני שמטרתו לדחוק את 'שוברים שתיקה' אל מחוץ לחוק, ובעיקר להטיל אימה וטרור על המתנגדים להתנחלויות ולכיבוש ולהפוך כל התנגדות כזו ללא לגיטימית. שוברים שתיקה לא סכנו ולא פגעו בביטחון המדינה, אבל הם מסכנים את מדיניות הכיבוש ואת אלו שדוחפים את המדינה לעברי פי פחת.

שני דברים נוראים והרסניים בקמפיין הטרור וההסתה של הימין הלאומני. האימה שהם מטילים בשנים האחרונות על אזרחים מהשורה ועד אנשי חינוך, תרבות  ואקדמיה. ובעיקר, הנכונות של חלקים הולכים וגדלים בחברה הישראלית לקבל כלגיטימית את הדה-לגיטימציה של כל ביקורת, לראות בקמפיין התועבה הזה הזה ביטוי מקובל וראוי של השיח בישראל, לפרסם אותו, להגן עליו ולהשתמש בו. כך צריך להבין ולקרוא את התוכנית על  'שוברים שתיקה' ששודרה בערוץ 2.  הימין הרדיקלי שולט והוא יוציא את כולנו, את כל אלו שחושבים שונה ממנו, אל מחוץ לחוק. אם תרצו זו לא תהייה אגדה, זה יהייה סופה של הדמוקרטיה ומדינת ישראל.

ישראל נמצאת בדרך המלך להפוך למדינה נוסח גרמניה המזרחית והדומות לה, למדינה טוטליטארית בה מי שאינו תומך במדיניות ובפעולות של הממשלה הוא בוגד ואוייב.

הסיפור האמיתי הוא לא על 'שוברים שתיקה', הסיפור האמיתי הוא על מדינה המעודדת אזרחים לעקוב ולהלשין על חבריהם, מדינה בה קבוצות אזרחים וארגוני צל הפועלים מטעם מוסדות השלטון, מאמנים ושולחים סוכנים ופרובוקאטורים במטרה להדיח ולהפליל אזרחים וארגונים אחרים. מדינה בה מתחולל ציד מכשפות מודרני, בה השלטון מתיר את דמם של האזרחים שנתפסים כאויביו.

'שוברים שתיקה' הוא ארגון חיוני, שתכליתו היא לשים מול עיננו את תהליך ההשחתה המתמשך של הכיבוש, ששם לו למטרה לטהר את צה"ל מפעילות בלתי חוקית של חיילים, מהתעמרות והתעללות בפלסטינים ומפרשנות אלימה של הוראות. תכליתו ופעילותו העקשנית של 'שוברים שתיקה' נגד הכיבוש אינן מעשה בגידה. למעשה, מדינה דמוקרטית צריכה להתגאות בקיומו של ארגון כזה, להעניק לו את מלוא הגיבוי ולהפסיק את ציד המכשפות הפופוליסטי שמתנהל נגדו. הניסיונות האלימים להשתיק את 'שוברים שתיקה', והשימוש החוזר בו כבשעיר לעזאזל פוליטי, חייבים להיפסק.

כדאי לקרוא את דבריו של אייל גרוס: "בסיכומו של דבר, אחראית ממשלת ישראל לכיבוש שהוא בן כמעט יובל שנים, השולל זכויות בסיסיות ממיליוני פלסטינים, לאובדן חיים של פלסטינים רבים ולנישולם היומיומי מקרקע, ממים ומשלטון החוק. וזה עוד לפני שדיברנו על האסון שהמצב הזה מביא על אזרחי ישראל."

ולסיום, אלוף (מיל') עמירם לוין, לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל, אלוף פיקוד צפון והמשנה לראש המוסד, מגיב לתחקיר ערוץ 2 נגד 'שוברים שתיקה'.

 

http://saloona.co.il/amnon/?p=4

http://www.blacklabor.org/?p=57592

http://drucker10.net/?p=2906&utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork

http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.2889943

https://www.facebook.com/shovrimshtika/videos/1239227212772488/?fref=nf

http://www.haaretz.co.il/blogs/dancaspi/1.2889226

 

 

אמנון פורטוגלי

חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

http://saloona.co.il/amnon/?p=4

http://www.blacklabor.org/?p=57592

http://drucker10.net/?p=2906&utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork

http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.2889943

https://www.facebook.com/shovrimshtika/videos/1239227212772488/?fref=nf

http://www.haaretz.co.il/blogs/dancaspi/1.2889226

 אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply