postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ילדים בשירותי הרווחה – תגובה ל"פנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" – חלק ראשון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ילדים בשירותי הרווחה – תגובה ל"פנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" – חלק ראשון

נושאים חדשות, רווחה ושירותים חברתיים ב 13.03.16 0:42

מנהלת שירותי ילד ונוער במשרד הרווחה מגיבה לכתבה של אמנון לוי בתכניתו "הפנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" על הוצאת ילדים מביתם. חלק ראשון מתוך שלושה חלקים

מאת: דליה לב שדה

בכתבת הטלביזיה הפנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה נפרשים מקרים של ילדים בסיכון שהוצאו מחיק משפחתם. העיתונאי אמנון לוי תוהה: האם יכול להיות שאלפי ילדים נקרעים מבתיהם רק בגלל אינטרסים כלכליים?

דליה לב שדה, מנהלת שירות ילד ונוער במשרד הרווחה מגיבה לכתבה זו במסמך המציג את כל הנתונים על הטיפול בילדים בשירותי הרווחה.

בדברים שצרפה למסמך היא כתבה: " לצערי, אמנון לוי והתחקירן הראשי שלו בתכנית "הפנים האמיתיות" לא טרחו להשיג מידע זה כדי לא לבלבל את הציבור עם העובדות וכתוצאה פגעו בראש ובראשונה בלקוחות שירותי הרווחה שיחששו לפנות ולקבל שירות, בשיקול הדעת של העובדים הסוציאליים במחלקות לשירותי רווחה ולבסוף בכל מערך העובדים במסגרות החוץ ביתיות; אומנה , פנימיות ומרכזי חירום."

הפנים האמתיות של הטיפול בילדים בסיכון במדינת ישראל

מדיניות שירות ילד ונוער, האמון על הטיפול בילדים בסיכון במשרד הרווחה והשירותים החברתיים, באה לביטוי בחוקי מדינת ישראל ובתקנון העבודה הסוציאלית. המדיניות קובעת כי מקומו הטבעי של ילד הוא בקרב משפחתו. ילד זקוק להתפתחותו, למסגרת משפחתית חמה, דואגת ואוהבת, שירגיש שייך אליה ויחוש בה בטוח ומוגן.

האמנה הבין לאומית לזכויות הילד, שמדינת ישראל אשררה, גורסת, שזכותו של ילד לגדול עם הוריו בתנאי שהם מבטיחים את שלומו והתפתחותו. חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע, שחלה על ההורים החובה והזכות לדאוג לצרכי הקטין ולטובתו כדרך שהורים מסורים היו נוהגים בנסיבות העניין.

עד תחילת שנות האלפיים, תקציב שירות ילד ונוער אכן הופנה ברובו להשמה חוץ ביתית. התקציב הקהילתי הופנה בעיקר למכסות למעונות יום ומשפחתונים עבור פעוטות בסיכון.

תכנית "עם הפנים לקהילה" – סימנה את נקודת המפנה בכך שאפשרו המרת תקציב שהיה מיועד להשמה חוץ ביתית – לתקציב לקהילה עבור פיתוח שירותים.

בשנת 2004, התכנית " עם הפנים לקהילה" הפכה למדיניות השירות ויצרה מפנה דרמטי בטיפול בילדים והוריהם בקהילה. ראשית, אותרו ילדים רבים שהיו בסיכון אך לא קבלו טיפול, לא הם ולא הוריהם. במקביל, חלו שתי התפתחויות משמעותיות; האחת, משרד הרווחה דאג לתגבור תקציבי של כ – 150 מיליון ₪ למשך 5 שנים, עבור פיתוח שירותים בקהילה לילדים ונוער בסיכון והוריהם.

השנייה, אישור התכנית הלאומית לילדים בסיכון, שהביאה לאיתור נוסף של ילדים בסיכון וגם הביאה משאבים לפיתוח תכניות בקהילה.

התוצאה הייתה פיתוח מואץ של שירותים קהילתיים עבור ילדים בסיכון והוריהם: הוקמו מאות מועדוניות, פותחו עשרות מרכזי טיפול ילדים – הורים ונתיבים להורות, לטיפול דיאדי הורה – ילד וחיזוק היכולות ההוריות, הורחבו פנימיות היום, מסגרת יומית לילדים בסיכון גבוה בתוך הפנימיות ופותח מערך מענים נרחב לגיל הרך.

כמו כן, הוקמו ליד 8 מרכזי חרום יחידות טיפוליות ייעוציות (אקסטרניות), אליהן מגיעות משפחות שיש דאגה לשלום ילדיהן וכדי למנוע הוצאתם מהבית.

ומה קרה בשנים אלו במערך ההשמה החוץ ביתית?

לאחר הטמעת התכנית "עם הפנים לקהילה" ב – 3 השנים הראשונות, חלה ירידה בהשמה חוץ ביתית, מפני שבאופן טבעי המחלקות לשירותי רווחה רצו לפתח שירותים בקהילה.

אולם בסה"כ נשמרה יציבות לאורך העשור האחרון וזאת:

למרות התגברות העוני במדינת ישראל, והגידול בהיקף הילדים בסיכון – לא גדל היקף ההשמה החוץ ביתית.

למרות הגידול במספר הנפשות והילדים במדינת ישראל – לא גדל היקף ההשמה החוץ ביתית.

למרות גידול בהפניית ילדים להשמה חוץ ביתית ממזרח ירושלים ומהקהילה החרדית – לא גדל היקף ההשמה החוץ ביתית.

למרות העלייה בהיקף סכסוכי גירושין בעצימות גבוהה – לא גדל היקף הילדים בהשמה חוץ ביתית.

ולהלן הנתונים:

ילדים מוכריםמספר המטופליםילדים בסיכון

ראשית, כפי שניתן לראות מהאיורים לעיל, למרות שהיקף הילדים בסיכון גדל בעשרות אחוזים במשך השנים, יחס הילדים בהשמה חוץ ביתית: אומנה ופנימיות יחד, נשאר קבוע.

שנית, מספר הילדים והוריהם המקבלים טיפול בקהילה, הולך ועולה . הנתונים המוצגים באיור הם רק עפ"י נתוני המס"ר, המבוססים על תכניות הבנויות על מודלים תעריפיים מאושרים והנתונים ממוחשבים. בנוסף, יש עוד עשרות אלפי הורים וילדים הנהנים מתכניות שונות בקהילה, כמו: חונכים ומטפחים, קבוצות הורים ותכניות טיפול, המדווחות בשיטה תקציבית גמישה אחרת ולכן לא נכללים במערך הנתונים.

שלישית, נתוני ההשמה החוץ ביתית כוללים כ – 700 ילדים בפנימיות יום שהן בעצם מסגרת קהילתית, מפני שהילדים חוזרים בערב לביתם בכל יום.

דבר אחרון שכדאי להסביר, ישנן שתי שיטות לחישוב מספר הילדים בהשמה חוץ ביתית: האחת, לפי מספרי זיהוי, בה כל ילד שעבר במערכת ההשמה החוץ ביתית נספר, בין אם הוא שהה בה שנה מלאה או חודש אחד בלבד. השנייה, לפי תשלום, בה נספרים רק הילדים הנמצאים בפועל בכל רגע נתון בהשמה חוץ ביתית. באיור מצויינים הנתונים לפי השיטה הראשונה של מפרי הזיהוי; כלומר, כל הילדים שעברו בהשמה חוץ ביתית במהלך שנה. לפי השיטה השנייה, מצויים בהשמה בכל רגע נתון כ – 8,300 ילדים בקיזוז פנימיות היום.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

20 תגובות

 1. דליה :

  8300 ילדים בישראל הוצאו מביתם לפנימיות. זה המספר המשוער לפי אחת משתי השיטות של בדיקת ההשמה החוץ ביתית.
  365981 ילדים מוכרים נמצאים בסיכון ישיר ומשפחתי. זה מספר גדול מאוד.

 2. עכשיו משוכנעת :

  וואו דליה שכנעת אותי..ואני בטוחה ששכנעת גם עוד מאות אלפים..אנחנו עכשיו בעד תמשיכו להוציא יותר ויותר ילדים..ולהמיט אסון על עשרות אלפי משפחות וילדים!
  ילדים אינם סחורה בכלל!..אין כאן אינטרסים כלכליים בכלל!..לא משלמים 17,000 ש"ח לחודש לראש למרכז חירום פרטי!! לא הכל מסחרה בילדים! אלו לא עמותות פרטיות ולא חברות בע"מ שמרוויחות על ילדים..תמשיכו ותוציאו עוד הרבה ילדים לתפארת חשבונות הבנק של כל הגורמים שקשורים בהשמה החוץ ביתית!
  נדרשת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת ההפרטה וכיצד התקבלה ולהתנהלות הרווחה בהשמה חוץ ביתית!

 3. דליה :

  לתגובה 2
  אין לי כל כוונה לשכנע, אלא לאסוף מידע ולגבש דעה. מה שאני מבינה מתגובה 2 הוא שראש מרכז חירום פרטי מקבל 17000 ש"ח לחודש. אני רק לא מבינה מה זה "ראש מרכז חירום פרטי".

 4. נחמה דר :

  את לא מבינה כנראה עוד הרבה דברים שהציבור מזמן השכיל להבין.
  את לא מבינה שילדים המוצאים מביתם בגלל סיבות עלומות כמו הזנחה דהיינו מצב כלכלי נמוך מופקרים היישר אל זרועות המוסדות/אומנה מופרטים.
  את לא מבינה שבהרבה מקרים הילדים עוברים התעללויות ברמות שונות כולל אינוס וסימום.
  את לא מבינה שבשורה התחתונה מוסד מופרט ידאג למקסם רווחים ועל כן ינסה לתת את המינימום השקעה ומקסימות תשואה.
  את לא מבינה שכתוצאה מכך ששירותי הרווחה מופרטים הילדים לא מקבלים אפילו את המינימום ההכרחי רק שבנוסף לכך גזלתם מהילדים זרועות חמות ואוהבות.
  את לא מבינה שאתם הורסים חיים של אלפי ילדים ושוברים אלפי הורים שחלקם אף נשברים ומתאבדים.
  השורה התחתונה סחר בילדים פה בישראל ואת כנראה חלק ממנו ואולי לכן אינך מבינה!!!
  אה שכחתי עוד דבר קטן…הילדים הנלקחים היום הם בעצם ההשקעה שלכם לעתיד. מאחר וסביר להניח שבאופן שבו אתם מניחים להם לגדול לא יהיה להם כמעט סיכוי להיות הורים טובים ללא תממיכה מתאימה. ואתם הרי לא תתנו להם תמיכה אלא תאספו את השלל…

 5. משכונעת :

  17,000 ש"ח לחודש עבור כל ילד!

  הי דליה..
  התחלת עם העלבות? מתממת? לא יפה.. או שזו בעיה בהבנת הנקרא?
  " 17,000 ש"ח לחודש לראש"!!
  17,000 ש"ח לחודש לילד בחודש!
  לא ברור עדיין? רוצה את הסכום האסטרונומי במילים ולא בספרות?
  שבעה עשר אלף שקלים חדשים לחודש עבור כל פריט סחורה..סליחה..ילד!
  ואם לא התכננת לשכנע בעבודת הקודש המבורכת הזו אלא לתת מידע..איזה "מידע" זה "מספר משוער"..אנו דורשים שקיפות, ומספר מדוייק של הילדים שנמצאים מחוץ לביתם ברגע זה..כמה באומנה וכמה במסגרות אחרות..פלוס פירוט של מספר הילדים בשנמצאים בכל מסגרת (שם הפנימיה ההסוטל, העמותה חברה) ושמות המנהלים וחברי הועד ומשכורותיהם

 6. דליה :

  חברות יקרות. לא להשתלח. לא להתנפל. אני מבינה ואף מכירה מקרים פרטיים.זה החלק הראשון במאמר. יהיו עוד. השארנה תגובות גם למאמרים הבאים. ועדיף שתהיו ממוקדות יותר בביקורת שלכן. או שאתן מעדיפות לסגור את משרד הרווחה ולבטל את המשרד. פורסמה כתבה בערוץ 10. מנהלת שירותי ילדים ונוער במשרד הרווחה כתבה מסמך מקיף בתגובה לכתבה. כדאי שתציגו ביקורתכן באופן מושכל ולא מתלהם. אולי במשרד הרווחה ישתכנעו מהביקורת שלכן ויתקנו?

 7. רביב :

  נחמה דר והמשוכנעת, בהנחה שאתן ישויות שונות, הצעקנות והצדקנות לא מכסה על הבורות ואי-ידיעת העובדות.
  החזרה על המספר 17,000 לא הופכת אותו לטיעון.
  אדרבא, מה לדעתכן העלות הריאלית של החזקת ילד במסגרת חוץ ביתית?
  האם אתן יודעות שבמרכז-חירום, לדוגמא, המשכן 15 ילדים, מועסקים בין 20 ל-30 אנשי צוות? האם יש לכן מושג מה עלויות האחזקה של מקום כזה, כמה עולות ההפעלות והטיפולים המיוחדים לילדים, כמה עולה להפעיל מסגרת לימודים בשעות היום וקייטנה בקיץ?

  רק אצלכן הילדים הם פריטים וסחורות. במרכזי החירום והפנימיות הילדים ורווחתם הם המרכז והדאגה להם היא המטרה הבלעדית. בזמן שאתן (ואמנון לוי) מקשקשות תיאוריות קונספירציה על "מסחרה בילדים" המרכזים והפנימיות עסוקים בצלה ובמתן סיכוי לילידם הללו ולמשפחותיהם.
  וכן, זה עולה כסף.

 8. אתי :

  תשובה לרביב

  הצעת ייעול: את אותו הכסף שמשקיעים במוסדות הרווחה 17,000 תחלקו לשלוש משפחות והגענו לגן העדן. תפעילו פיקוח של עובדי הרווחה בקהילה. תעקבו אחר ההוצאות. אני בטוחה שמשפחה ענייה שתקבל 5,600 שקל לחודש תחייה בכבוד עם ילדיה בביתה.

 9. משוכנעת :

  לדליה, אם את לא דליה לב שדה, את עונה במקומה ומטעה ואת עושה לה שירות דוב!
  לא את תחלקי לנו ציונים ותחליטי אם אנחנו משתלחים ומתנפלים..במדינת ישראל יש הפרטה וילדים הפכו למשאב לסחורה שמתפרנסים ממנה גורמים פרטיים! אלו הם עובדות.יש כאן אינטרסים כלכליים ..ממע סחר בילדים..מעמע פשע כנגד האנושות!
  ואני לא דורשת מקרים פרטיים אלו נתונים אמת ושקיפות!! מספרים מדוייקים על כמות הילדים ומקום המתם הספציפי ..בפירוט!

 10. דליה :

  לתגובה 9 אני דליה מ"עבודה שחורה". אני לא דליה ממשרד הרווחה.

 11. משוכנעת :

  תיקון

  לדליה, אם את לא דליה לב שדה, את עונה במקומה ומטעה ועושה לה שירות דוב!
  לא את תחלקי לנו ציונים ותחליטי אם אנחנו משתלחים ומתנפלים, או הצעות במה להתמקד , אני מתמקדת בסחר בילדים ובפשע כנגד האנושות , בהפרטה ובאינטרסים הכלכליים. תודה!..במדינת ישראל יש הפרטה וילדים הפכו למשאב לסחורה שמתפרנסים ממנה גורמים פרטיים! אלו הם עובדות.יש כאן אינטרסים כלכליים ..משמע = סחר בילדים..משמע = פשע כנגד האנושות!
  ואני לא דורשת פירוט של מקרים פרטיים, אלא נתוני אמת ושקיפות!! מספרים מדוייקים על כמות הילדים ומקום השמתם הספציפי ..בפירוט , כמה ילדים בכל מוסד ומוסד נכון לרגע זה !

 12. משוכנעת :

  לרביב, 17,000 עבור ילד לחודש!

  17,000 ש"ח זה לא טעון -זו עובדה!..יש כאן סחר בילדים!
  ילדים צריכים לגדול עם משפחתם..ולא להיות רכוש וסחורה שחברות בע"מ למטרות רווח מתפרנסות ממנו..זה נקרא מסחרה בילדים..עסקי הילדים.

 13. למשוכנעת :

  אני בעד לתת למשפחות עניות 5,000 שקל וגם לממן עובד קהילתי ויותר פתרונות בקהילה. אם קראת כמה משפטים משני החלקים של המאמר שפורסמו עד עכשיו, את יכולה גם להבין שחלק מזה כבר קורה.

  מכאן ועד לקשקושי השכל בנוסח אסתר הרצוג ואמנון לוי הדרך ארוכה. מענק של 5,600 ש"ח לא יעזור לילדה שנאנסה בעקביות ע"י הדוד שלה, לא לילד בן ה-10 שסובל מניכור הורי ולא לילד שבן הזוג של אמו נפנף אותו מעל למעקה המרפסת בשעה של התקף זעם.
  ילדים לא מגיעים למרכזי חירום בגלל שהם עניים, הם מגיעים בגלל מצוקות אמיתיות (שלעתים מתלווה אליהן גם מצוקה כלכלית שמחריפה אותה). המצוקות הללו קיימות, אגב, גם כאשר מוחלט לבסוף שלא להוציא את הלד מהבית, וגם כשההוצאה מהבית לא מוצדקת וקיימות אלטרנטיבות אחרות.
  כל מי שחוזר על השקרים של "סחר בילדים" ופועל להעמיק את הניכור בין מערכת הרווחה לאנשים שנזקקים לה, בוחר להיות בצד שמעדיף לגזור רווח פוליטי על מצוקות של ילדים ומשפחות במקום לסייע להם.

 14. עבודה שחורה » ילדים בשירותי הרווחה – תגובה ל"פנים האמיתיות של זעקת ילדי הרווחה" – חלק שלישי :

  […] […]

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מקרי קיצון אינם מכשירים את כל שאר הסחר

  רוב ההוצאות מהבית הם לא בגלל התעללות 95 אחוז מהמקרים ששמוציאים מהבית זה בגלל עוני! תגובה 13 אתה מטעה ומששתמש בפרופוגנדה , לוקח מקרי קיצון כהצדקה לסחר בילדים הנרחב שמתרחש כאן!! הסיבה להוצאה מהבית היא כ-ס-ף!!
  וגם אם יש מקרים נדירים וביותר שצריך להוציא..מדוע שחברות וגורמים פרטיים ירוויחו על כך?..אין שום סיבה להפרטה בילדים, ושיעשו עליהם רווח!
  ומה שעושה מגיב מספר 13 זה שיימינג מכוער על כל ציבור ההורים בישראל אתה מסית כנגד האוכלוסיה העניה ומכפיש אותם, הם לא הורים פחות טובים , או אלימים, רוב ההוצאות הן מאמהות חד הוריות עניות שאוהבות את ילדיהן ולא על רקע של אלימות!! די עם השקרים והכפשות האלו , הסתה נגד ציבור שלם בגלל בצע כסף!
  הילדים נפגעים מינית ונאנסים אחרי(!) שהם יוצאים מהבית בפנימיות באומנות במסגרות הרווחה!
  ראו את התחקיר של יפעת גליק ואיילה חסון בערוץ 1 על הפגיעות והאונס באומנה
  https://www.youtube.com/watch?sns=fb&v=JZOma0mIM2s&app=desktop

 16. שי בוארון :

  הגיע הזמן שיהיה שקיפות פיקוח על משרד הרווחה לא ייתכן שבית המשפט יהיה "חותמת גומי " של תסקירי העוסי"ם ולא תיתנן אפשרות לחקור את העוסי"ם בניגוד לסעיף 20 לחוק הנוער ,דבר שני מדינת ישראל חתומה על האמנה הבינלאומית לזכויות הילד ומפירה אותה ברגל גסה ,גם הנתונים שאתם מדווחים אינם נכונים משום שבדו"ח ועדת גילת כבר דובר על 13000 ילדים בשנה שהוצאו מהבית ולפי בדיקה שאני עשיתי יש יותר 15000 מחוץ לבית אז איפה השקיפות של המשרד הרווחה כאשר מדווחים על 10000 ילדים בשנה העמותה לקידום ההכרזה האוניברסלית בדבר זכויות האדם דורשת יישום מיידי של האמנה הבינלאומית לזכויות הילד עליה חתמה מדינת ישראל יופסק הסחר בילדים ותדרוש גוף בקרה שיפקח על משרד הרווחה מחוץ למשרד

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זה כבר לא עובד! הכל יוצא החוצה

  ההכפשות והשקרים והדמונטיזציה עשיתם ומה ששעושה מגיב מספר 13 – כבר לא עובדים!
  הציבור מכיר ויודע, ומבין שהכל אינטרסים כלכליים!
  הוצאה מהבית היא אסון לאומי! אסון חברתי!
  ובהדמנות זו נבקש ממרשד הרווחה ומגברת דליה לב שדה נתונים על מספר ושיעור הילדים שנפגעים מינית במסגרות הרווחה! על מספר ושיעור הילדים שנוטלים כדורים פסיכיאטריים במסגרות הרווחה, מה מספר הילדים שהגיעו לבתי חולים למיון בממסגרות הרווחה ובחסותה יחסית לשיעור הילדים באוכלוסיה המקבילה שבבית..מה עם מספר הילדים שמתאבדים בחסות הההוצאה החוץ ביתית..נתונים על מספר הנרקומנים בוגרי המסגרות לכם? מספר הפטירות בחסותכם, המאושפזים בבתי חולים לחולי נפש? מספר הילדים והילדות שחלו באיידס כתוצאה מאונס בידי עובד במסגרת מוסד רווחה? ילדים שנפצעו בתאונות שונות או בקטטות במסגרות הרווחה..ועוד..אבל בודאי שאין ציפיה שתספקו נתוני אמת כלל..אם על מספר הילדים שנמצאים כעת מחוץ לביתם , לא ניתנה תשובה אמיתית, תנו נתונים שקופים, מספר הילדים לפי מקומות ההשמה ולפי חודשי השנה. אין ששום בעיה לספק נתונים אמת מדוייקים! דורשים שקיפות!
  https://www.youtube.com/watch?v=-ALf1Pe8AyE

 18. שי בוארון :

  נגמרו הזמנים שיתכסו מאחורי דלתיים מבלי לקיים דיני ריאיות ולאשפז ילדים עם סמים פסיכיאטריים קשים ככה לא עוזרים לילדים זה הרס וחורבן ניתוק ילדים מהורים נורמליים שכל חטאם הוא מצב כלכלי דחוק במקום לסייע בתוך הקהילה מעבירים למשפחות אומנה שחלק פגעו בילדינו ולא ארחיב את הדיבור האם זה נקרא "טובת הילד " אפילו ביהמ"ש העליון מתח ביקורת חריפה על התנהלות העוסי"ם שגורמים נזקים נפשיים חמורים בטווח הארוך שילדים מוצאים מביתם בכח העמותה מתנגדת להצגת הדברים תוך פגיעה במשפחות שאין ידם משגת יצוג משפטי ולא מקבלים את יומם בבית המשפט שהוכח ברוב המקרים כחותמת גומי המצב הבלתי נסבל שהיד קלה על ההדק כפי שקבע דו"ח ועדת גילת ודו"ח סביונה רוט לוי

 19. ספי :

  כל המקצועות תלמד חוץ מעבודה סוציאלית!!!
  מלאכי חבלה מהסוג הנחות ביותר…

  זה מה שיש לי לומר

 20. פלונית אלמונית :

  דליה, ראיתי הוצאה מהבית לא מוצדקת במו עיני!

  ראיתי כיצד אתם מציעים דרך "לטפל בקהילה":
  א. קובעים טיפולים בשעות העבודה של ההורים –
  וטוענים שאלו אופציות הטיפול היחידות. הורה שמאבד את מקור פרנסתו הוא הורה לא כשיר לשיטתכם.
  הורה המציע אלטרנטיבות אחרות לטיפול הוא הורה שמתחמק מטיפול, לשיטתכם.
  ב. שולחים לטיפול אצל מטפלים שהכשרתם מוטלת בספק, ומשתמשים בתכני הטיפול על מנת לגרום להוצאת הילד מהבית ועל מנת "לסמן וי".
  טיפול לא צריך להיות חקירה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.