postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שלוש שאלות על חוק מימון הבחירות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלוש שאלות על חוק מימון הבחירות

נושאים דעות, פוליטי ב 9.03.16 0:36

החוק החדש נועד לכאורה "למנוע מצב בו בעלי הון מנצלים את ממונם כדי להטות את תוצאות הבחירות" ו"משתלטים על השיח הפוליטי". אין לו שום סיכוי לעבור – כי הוא יחסל את המימון של הימין בבחירות

מאת שרון שחף

על-פי דברי ההסבר לחוק, מטרתו "למנוע השפעת מימון אסור, לרבות מימון זר, על מערכת הבחירות בישראל". כך מימון זר משפיע על הבחירות – באמצעות ארגון הימין "אם תרצו": "אם תרצו" ממומנים על-ידי בעלי הון זרים ומפוקפקים כמו ג'ון הייגי, מנהיג נוצרי אוונגליסטי שטועןש"היטלר הגשים את רצון האל", ומיכאל צ'רנוי, אוליגרך הקשור למאפיה במדינות שונות ואחד היעדים הבולטים של משטרת ישראל מאז שנות ה-90. רק במהלך הבחירות האחרונות, "אם תרצו" פרסמוסרטון תעמולה נגד הרצוג ולבני ונגד הרשימה המשותפת, ניסו לשדר תשדירי בחירות ברדיו (שנפסלו לשידור על-ידי בית המשפט), והעלו לרשת סרטון שלועג לסתיו שפיר וליוסי יונה.
אם ככה, למה לקרוא לחוק "חוק V15", כשאפשר לקרוא לו באותה מידה "חוק אם תרצו"?

בחוק מופיעות הסתייגויות מפורשות לגבי גופים שהחוק לא יחול עליהם: למשל, הסתדרות עובדים. הסתדרות העובדים הלאומית, נזכיר, תומכת בליכוד. מי שעומד היום בראש ההסתדרות הוא יואב שמחי, פעיל ליכוד מרכזי שמתגאה בכך שיצר את מאגר הקולות הגדול של הליכוד ועזר למירי רגב בפריימריז. בעבר עמד בראש ההסתדרות ח"כ דוד אמסלם, מהליכוד גם הוא.
האם ייתכן שההחרגות המיוחדות האלה נועדו להגן על גופי ימין מפני החוק?

בהצעת החוק נטען כי "בבחירות לכנסת ה-20 פעלו מספר תנועות במטרה ברורה להשפיע על תוצאות הבחירות", וכי "הדומיננטית שבהן הייתה תנועת V15". בפועל, שורה ארוכה של ארגוני ימין היו לא פחות נחושים להשפיע על תוצאות הבחירות האחרונות: ארגון "נחלה" של דניאלה וייס ארגן עצרת ענק שקראה להצביע למפלגות הימין; ארגון "ישראל שלי", אשר נוהל בעבר על-ידי נפתלי בנט ואיילת שקד, הפיץ לקראת הבחירות סרטון תעמולה נגד השמאל; מועצת יש"ע פרסמהסרטון נגד V15, שכלל באופן חשוד את אותם פריימים שהופיעו בקמפיין הליכוד; עמותת "יש"ע שלי" ניהלה קמפיין נגד יצחק הרצוג; "המועצה האקדמית למדיניות לאומית" תמכה בפומבי בליכוד, פרסמהטורי דעה נגד הרצוג – וקראה לציבור להשתתף בעצרת הימין; וראשה של עמותת "עטרת כהנים" קרא פומבית להצביע למפלגת יחד של אלי ישי.
אם החוק יעבור – האם יינקטו סנקציות פליליות נגד ארגוני ימין כמו מועצת יש"ע, "יש"ע שלי", "ישראל שלי" ו"עטרת כהנים"?

ושאלה קצרה אחרונה:
אם החוק אמור לנטרל השפעה זרה על הבחירות בישראל – מדוע הוא מנוסח כך שיחול על ארגונים בלבד, ולא על אוליגרכים או טייקונים כמו מקורבו של נתניהו, שלדון אדלסון, למשל?

שרון שחף היא מנהלת המחלקה הצבורית במרכז "מולד"

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    חבל שאין קישור להצעת החוק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.