חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לשמור על סל תרבות איכותי

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 6.03.16 0:24

הקריאות נגד הרפורמה בסל התרבות אינן של "שמאל" נגד "ימין" אלא מאבק לשמירת האיכות ולמניעת רדידות של המופעים המסובסדים ע"י המדינה

מאת: עמיר סגל

קלמן ליבסקינד​ פרסם מאמר רצוף שגיאות וטעויות על סל תרבות ארצי במשרד החינוך. משום מה, נראה שבחר להיסחף אל הרטוריקה של מאבק שמאל-ימין במקום לטפל בנושא הזה ברצינות המתבקשת.

חוסר רצינותו מתבטא בטעויות בסיסיות, אפילו העובדה שליבסקינד מציין כי ישנן חמש ועדות, בעוד שישנן שש ועדות בתחומים שונים. בנוסף, בניגוד לכתוב במאמר, החברות בועדות היא התנדבות שעושים אנשי מקצוע בתחום. הקבלה לוועדות היא דרך קול קורא מסודר ופתוח לציבור. בניגוד לדברי ליבסקינד (הבלתי נכונים) אין דבר שמונע יותר חברים ימנים, חרדים או מתנחלים בוועדות הסל. ייגשו לקול הקורא, ויהיו מוזמנים להתקבל. חלקם עשו זאת והם חברים בועדות. החברים בועדות היום הם מהמובילים בתחומי המחקר, ההוראה, העריכה וכמובן היצירה. לאף אחד אין ענין בעמדתם הפוליטית, אלא רק ברמתם המקצועית.

ליבסקינד טוען שחברי הועדות לא מוכנים לצאת מוגש דן. זה קשקוש. מתחילת תקופת חברותי בועדה אני ממתין להקראה או מפגש בירושלים. אבל משום מה כמעט אין כאלו. אפילו ירושלמים מציגים בגוש דן. כך שאין כאן לא הדרת הפריפריה ולא הדרת ההתנחלויות – אלא פשוט היצע קטן יותר מאזורים אלו. למה? שאלה מצוינת שאין לי תשובה עליה.

ליבסקינד כותב כי התקציב המוגבל של סל תרבות עד כה הדיר ישובים רבים שלא קיבלו את האפשרות ליהנות ממנו. זה נכון, אבל לא קשור אל ועדות הסל, אלא אל תקציב משרד החינוך. היו רוצים שרי חינוך קודמים להגדיל את תפוצת הסל, היו מגדילים. כנראה שלא רצו. למעשה, גם תחת הרפורמה הנוכחית עדין יהיה מספר יישובים מוגבל, כך שאותה הדרה תימשך.

לנו, חברי הועדות, כל הרצון שלכל ילד וילדה בישראל תהיה נגישות למופעי סל התרבות. אם היה לנו הכוח להגדיל את תקציב הועדות – שהולך כל כולו אל בתי ספר ואמנים יוצרים, היינו עושים זאת מזמן. למעשה, גם הגדלת התקציב לא תפתח את האפשרות לגשת אל מופעי הסל בכל המדינה, ובכל מקרה מדובר בהיבט ברפורמה שלא קשור אל חברי הועדות.

הבעיה ברפורמה היא פתיחת ההיצע האומנותי של סל ההתרבות למופעים שלא יעברו את סינון הועדות. ליבסקינד מברך על כך, אבל מתעלם מכך שפתיחת ההיצע למופעים שלא יעברו את הועדות יוביל לכך שאלפי מופעי תרבות יתחרו על ארנקם של מנהלי בתי הספר. למנהלים לא יהיה הזמן או המשאבים להעריך את רמת המופעים, אומנותית ופדגוגית. התוצאה תהיה הזמנת מופעים ברמת הפסטיגל, ועריכת ניסויים אומנותיים על תלמידי בתי הספר. חמור מכך, מפיקים ומופיעים שונים יציעו שלל הטבות לבתי הספר שייקחו את המופעים – החל ממכונות קפה והמשך בהצעות כספיות מגונות.

הסינון המקצועי הכרחי. אני לא יכול לספור כמה יצירות בלתי ראויות הוצעו לוועדת הסל בה אני חבר. על ידי יוצרים אלמוניים, יוצרים מוכרים, חלקם אפילו (תחזיקו חזק!) תל-אביבים. היצירות נדחו רק כי רמתן האומנותית נמוכה.

אם הרפורמה תתקבל כמות שהיא, לא יהיה בכך ניצחון הימין על השמאל, אלא עידוד הרדידות השיווקית של מופעים דלי אמירה. הגדלת תקציב סל התרבות תוביל גם לירידה באיכותו, ולפיכך במידת הרלונטיות הפדגוגית שלו.

הכותב הוא חבר בועדת סל תרבות בתחום הספרות

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  ממשלת ימין לא רוצה סל תרבות איכותי.
  רוצים סל תרבות איכותי?
  תעיפו את ממשלת הימין.

 2. דליה :

  נפתלי בנט שר החינוך שיתף את המאמר של קלמן ליבסקינד בפייסבוק שלו. זה אומר שהוא מסכים עם הדעות המובעות בו. זה גם אומר שמגמתו היא לדחוף בכל הכוח לביצוע את כל מה שהוא מאמין בלי להתחשב בדמוקרטיה ובלי להתחשב בהפרדת רשויות. שר ביצועיסט הגון היה מפריד בין מה שהוא עושה לבין מה שהעיתונות עושה.

 3. ק. טוכולסקי :

  דליה, בנט אינו שר ביצועיסט הגון. בנט הוא פשיסטון שבה לבנות את מערכת החינוך בצלמו ובדמותו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.