ה"רפורמה" בחקלאות – עוד מסמר בארון של החקלאות הישראלית

אולי עוד שנה החקלאים יקבלו כמה פרוטות אבל כבר עכשיו הממשלה מורידה מכסים בשביל להוריד מחירים. זה סיכום הרפורמה החדשה מבית היוצר של בנימין נתניהו ומשה כחלון. כן המחיר לצרכן יהיה קצת יותר זול מהמחיר של תוצרת מקומית, אבל רוב רובה של ההוזלה כרגיל לא יגיע לצרכן  

מאת: ק. טוכולסקי

החקלאות הישראלית תלך בדרכה של תעשיית הטקסטיל המקומית כדי שהממשלה הנוכחית תוכל להציג עוד הוזלת מחירים לעבדים שבקושי גומרים את החודש. החקלאות תשלם את המחיר בטווח הקצר ובטווח הארוך ישלמו את המחיר הקרבנות הרגילים: בתחילה הפריפריה שתאבד עוד ועוד מקומות עבודה במגזר יצרני, המאבק במדבור שירד לטמיון עם עקירת עוד ועוד מטעים, בטווח הארוך יגלה הצרכן הישראלי מה שגילו בכל מקום בעולם הצרכנים במדינות שהפסיקו לייצר תוצרת חקלאית לצריכה עצמית ועברו להסתמך על יבוא – ברגע שאתה מחסל את הגידול המקומי אתה תלוי במחירים של מישהו אחר.

ממשלת ישראל הנוכחית לא מצליחה להרים את רמת החיים של אזרחי ישראל. היא מחויבת לטייקונים מקומיים ותאגידים זרים, שרוצים שהבנקים ייקחו עמלות גבוהות, שהגז הטבעי שיכול להוזיל פה כל מוצר יהיה יקר, שהדיור יישאר כעניבת חבל על צווארו של הציבור במחיריו הבלתי אפשריים. מצד שני היא מוכנה להציף את הציבור בסחורות מיובאות זולות כדי שהציבור יחשוב שהוא לא חנוק לגמרי.

כך חיסלו פה בעבר לדוגמא את הטקסטיל ואת ייצור מוצרי החשמל, ועכשיו הולכים על החקלאות. החקלאות הישראלית שכבר כמה שנים מתמודדת עם עליית מחיר המים לחקלאות, עם מזג אוויר שהולך ונהיה מופרע כחלק מההתחממות הגלובלית ועם הפחתה הדרגתית של מכסי המגן, תצטרך להתמודד עם מכסות הולכות וגדלות של תוצרת חקלאית טרייה פטורה ממכס.

בפסח הקרוב אחרי שתאגידי המזון הישראלים לא הורידו את המחירים בחגים האחרונים וספגו לעצמם את ההוזלות למשל בשר העוף, הוזלות שהמגדלים ספגו בשביל הציבור אבל הציבור לא קיבל. בפסח השנה יוכלו תאגידי המזון, שופרסל ורמי לוי, מגה וחצי חינם, אושר עד ויינות ביתן ליהנות מעוד הטבות. מוצרים שהאיחוד האירופאי או הממשלה הפדרלית בארצות הברית סבסדו את גידולם לעייפה, יציפו את השוק בישראל ויעזרו לתאגידי המזון, לסיטונאים והקמעונאים להמשיך ולהשמין.

כן המחיר לצרכן יהיה קצת יותר זול מהמחיר של תוצרת מקומית, אבל רוב רובה של ההוזלה כרגיל לא יגיע לצרכן. מצד שני הצרכן הישראלי יספוג את הנזק שייגרם ליצרנים בישראל שימשיכו לפשוט רגל, לסגור משקים ובתי אריזה, לסגור מפעלים קטנים שמתבססים על תוצרת חקלאית, את הנזק של עוד מובטלים ופחות עבודה בפריפריה, של פחות שדות ומטעים ויותר מדבר. החזקים יתחזקו והעשירים יתעשרו והציבור הישראלי גם אם לא בקופה הרושמת מחר אלא בתלוש השכר וברמת החיים בעוד כמה שנים ישלם יותר.

ממשלת ישראל לא מוכנה לסבסד את החקלאות שלה כמו אירופה וצפון אמריקה, היא רק מוכנה לקנות תוצרת זולה ומסובסדת מחו"ל ולחסל כך את החקלאות בארץ. אין מדינה מערבית ומפותחת למעט ישראל שמוכנה להמר על החקלאות שלה כך. במדינות כמו שוויץ משלמים לחקלאים רק בשביל שימשיכו להחזיק את הנוף הפתוח של המדינה כמו שהוא, עם פרות רועות באחו שדות ומטעים, אומרים לחקלאי על כל פרה ועל כל דונם קבל כך וכך כסף מדי שנה, ופה, מוכנים לחסל הכל בשביל תמונת ניצחון של כחלון מחזיק ביד דבש מגרמניה או שמן זית מספרד ואומר הורדתי את המחיר ב-5 ₪ לבקבוק של ליטר!

המסמר הנוסף בארון הקבורה של החקלאות בישראל עשוי להיות אחד האחרונים. עוד כמה שנים כשהמדבר יגיע עד פאתי גוש דן ומחירי התוצרת החקלאית יעלו כי היצואנים באירופה ידעו שאין שום תחרות לתוצרת שהם מציעים, יהיה מאוד קשה לתקן. החקלאות הישראלית היא חלק מהמפעל הציוני וממשלת הימין בדרכן של קודמותיה, עובדת מאוד קשה כדי להחריבו. בינתיים בהצלחה מרובה.

החקלאות בישראל צריכה תמיכה ישירה. ביטוח חקלאי בסבסוד גבוה שיכלול גם ביטוח מחיר, תמיכה ישירה בעצם השמירה על קרקע חקלאית, מעבר מסובסד לחקלאות ירוקה יותר וממוכנת יותר, לגידולי חיות הומניים יותר. כל זה לא יקרה, במקום זה הורגים את החקלאות ואיתה עוד חלק מהמדינה.

 

Tags: , , , , ,

9 Responses to “ה"רפורמה" בחקלאות – עוד מסמר בארון של החקלאות הישראלית”

 1. אני לא מכאן. הגיב:

  ובעברית – רד מהר מהלבאנט.

 2. א. קוריאל הגיב:

  ממשלת הימין בראשות נתניהו מתגלה יותר ויותר כממשלה אנטי ציונית קיצונית במיוחד.
  יש קשר ישיר בין הפיכתה של ארץ-ישראל למדינת אפרטהייד יהודו-ישראלית לבין חיסול המפעל המפואר של החקלאות הישראלית, מפעל שהיה אחד הדגלים החשובים ביותר של התנועה הציונית.

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  נשאלת רק השאלה מה ישראל פה בסוף? באמת, מה ישאר אחרי שאנשים ימאסו בטירוף הזה? חורבה אפוקליפטית סטייל יגאל סרנה ב-2023? או לפחות שמהו שיוכל להיות איזשהו בסיס בר קיימא לשיקום ארוך טווח?

 4. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  משטר ההפרטה הניאו-ליבראלי של הריאקצייה הליכודית הציב לו למטרה ב-1977 להרוס את מדינת הרווחה המפא"יניקית ובכלל להרוס כל זכר למפעל הציוני המפואר של תהליך בניית הארץ.
  עושה רושם שלעם פה כבר מזמן לא איכפת מציונות.
  גם הוא עצמו "מזמן לא מכאן".
  הגעגועים לחורבן בית שלישי חזקים מידי.

 5. עמית הגיב:

  ישנו תהליך נוסף שיקרה מעבר לכל הדברים הנכונים שכתבת ק.
  את המשקים הגוססים יקנו טייקונים, חלקם בכדי לבנות לעצמם חווה סטייל טקסס, וחלקם בכדי לצבור עוד ועוד קרקעות חקלאיות בכדי להגיע למצב בו ישנם כמה עשרות יצרנים חקלאיים בכל ישראל.

 6. אני לא מכאן. הגיב:

  אולי חכירה לא תפריע להשתלטות על החקלאות אבל לא נראה לי שהחקלאות תהיה אטרקטיבית עבורם.

  בכל מקרה השתלטות כזו פירושה הסתלקות של לפחות חלק מהתושבים. כבר היום יושבים במושבים כאלה שלא יודעים אפילו איך כותבים את המלה חקלאות, ואולי גם אותם יעיפו החוצה.

  מי שימשיך לעסוק בחקלאות יהיו הערבים, שינגסו לאט לאט באדמה.

  אין מה להגיד – ניאו-ליברליזם דופק בסוף את כולם, חוץ מקבוצות כוח קטנות.
  הוא מצמיח טראמפים ואפילו גרועים ממנו.
  איזה פרספקטיבה מחיית נפשות.

  לפעמים איזה שדון קטנטן מציע לי שמחה לאיד.

 7. החגב עמד יציב הגיב:

  ותמיד עבדה, כור, חברת העובדים
  וברית המועצות בכלל…

  הגותכם והאידאולוגיה שלכם בסוף מובילה למקום אחד: דיכוי, תכנון מרכזי, שלילת החירות ואלימות של הממשל כלפי אזרחיו

 8. חקלאי בדימוס הגיב:

  עזוב את המילים הגבוהות (וההשמצה הנמוכה).
  מה שעושה הממשלה בראשות נתניהו הוא החזרתנו לגלות.
  בתחילה "רק" בהכרתת כל ייצור מקומי והחזרתנו להיות סרסורי כספים.
  בהמשך בהכשלת כוחנו הצבאי ע"י לחימה מטופשת בטרור הסכינים ובאי הבנת אי היכולת לנצח בה. למומחים האמיתיים, יעלון ואייזנקוט לא מקשיבים, חוטובלי וחוב' מכתיבים את המדיניות, אכן חגבים.
  תוך כך בנידוי ממשפחת העמים.
  ולבסוף בבריחת רבים בחזרה לגולה (בשלב הראשון מבקשים דרכונים גרמניים, פולניים ועד גירוש ספרד הגיעו).
  אכן הדר ותפארת.
  מחזירים את האקטואליה לאמירה הרעה: האחרון בנתב"ג שיכבה את האור.

 9. מאיר הגיב:

  לקרוא את הכתוב פשוט להזיל דמעה.
  לגילוי נאות בן של חקלאי.
  שר החקלאות הינו שר סקטוריאלי
  שדואג אך ורק מעבר לקו הירוק. מרבית תקצבי החקלאות וההקצאות מועברים לשטחים, אדוני השר אתה שר של כלום זה שאתה מתגורר שם אינך יכול להרוג את החקלאים. לדעתי מבקר המדינה חייב לבדוק זאת באופן מיידי ,אדוני השר אתה אדם דתי ומסורתי האם הפתגם "איפה ואיפה "אתה דבוק בו?
  שר האוצר כחלון עלייתך המטאורית נבעה שאמינו שתעשה שינוי ,לא לחסל סקטור שלם.
  הידעת שחקלאי שגידל תפוחים קיבל 1.5 שקל ברוטו
  מאידך עלות בסופר הינה 12 ₪ לקילו
  נשאלות השאלות
  1. האם אתה באמת מתמודד עם מציאות זו?
  2. האם אתה פוחד להתמודד עם הטייקונים שטורפים את כל העוגה?
  3.האם קל לך לפרק מגזר בגלל זה?
  4. האם רוצה להכנס לספרי ההיסטוריה שעשית הפרטה והרסת מגזר שלם ובסוף להשתמש בכך בימי הבחירות.
  לסיכום
  אנא ראו זו כהערה בונה
  אנא התעשתו
  הצילו אלפי משחות ,ראו הוזהרתם אנשים בסוף יכולים להתאבד מגזרות אלו.
  אדוני ראש הממשלה אנא התערבותך המיידית.
  מבקר המדינה הנכבד אנא בדיקתך היסודית.
  מאיר

Leave a Reply