postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » זכויות הלהט"בים בכנסת, אמיר אוחנה – התקווה והאכזבה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זכויות הלהט"בים בכנסת, אמיר אוחנה – התקווה והאכזבה

נושאים דעות, זכויות אדם ב 25.02.16 0:10

למחרת אירועי יום זכויות הלהט"בים בכנסת, הפילה הקואליציה הצעות חוק הנוגעות לקהילה. ח"כ הליכוד השייך לקהילה, אמיר אוחנה, נמנע מתמיכה בהצעות-החוק לקידום קהילתו. עם כניסתו לכנסת, הבטיח לייצג את הקהילה הלהט"בית. הימנעותו בהצבעות מעידה כי מה שהבטיח נראה שלא יקיים

מאת: הראל לייבוביץ

ביום שלישי ציינה הכנסת, לראשונה בתולדותיה, יום מרוכז לדיון בזכויות הקהילה הלהט"בית בישראל. כל דיוני הכנסת הוקדשו לנושאים הקשורים לקהילה הגאה, בין אם בוועדות הכנסת ובין אם במליאה.

ארגונים שונים הפועלים נמרצות במהלך כל ימות השנה לקידום זכויות והעלאת המודעות לצרכי קהילת הלהט"ב, התרגשו מהיום החגיגי הזה. פעילים ופעילות פרסמו, בלי סוף, תמונות ברשתות החברתיות, צייצו מתוך חדרי הוועדות במהלך הדיונים השונים והתרגשו מתשומת הלב שהעניקה להם כנסת ישראל, כפי שלא העניקה מעולם. חברי כנסת מימין ומשמאל התראיינו והפיצו מסרים של סובלנות וקבלת האחר, הבטיחו כי יפעלו לשנות (כאילו הנושא מוכר להם רק מהחודשים האחרונים) ונהנו מתקשורת מחבקת ומפרגנת.

אלא שלא פחות מיממה חלפה, ומליאת הכנסת נדרשה לדיון והצבעה על הצעות חוק מבית היוצר של האופוזיציה. הבולטות מביניהן היו הצעות החוק להכרה בזוגות חד-מיניים כהורים שכולים והצעת החוק שביקשה לאסור טיפולי המרה. הכנסת, שלבשה את צבעי הגאווה רק יום קודם לכן, חזרה לצבעי הצביעות המקוריים שלה. חברי הקואליציה, שרק יום קודם לכן דיברו על כך שצרכי הלהט"בים אינם נושאים למחלוקת בין קואליציה ואופוזיציה – הפילו את הצעות החוק.

חה"כ אמיר אוחנה, מי שהליכוד התפאר שהוא חבר הכנסת ההומוסקסואל הראשון ממחנה הימין, ומי שלאורך כל מערכת הבחירות האחרונה דיבר על קידום זכויות הלהט"בים, נטש את אולם המליאה עם תחילת ההצבעות, והכול בחסות "משמעת קואליציונית".

אוחנה, שנכנס לכנסת אך לפני מספר חודשים עם התפטרותו של סילבן שלום, הבטיח לייצג את הקהילה הלהט"בית גם מתוך קואליציה ימנית מובהקת. אוחנה זכה לחיבוק חם ואוהד עוד טרם כניסתו לכנסת, מצד ארגונים להט"ביים, שעושים עבודת קודש כדי לחולל שינוי אמיתי ודרמטי בחברה הישראלית. אהדה שגברה עם תחילת כהונתו כחבר כנסת מן המניין.

ביום בו נטש את ההצבעות על הצעות החוק למען אותה קהילה שהוא חלק ממנה ואותה הבטיח לייצג, לא רק שארגוני הלהט"ב צריכים לגנות אותו (וטוב יעשו אם יקדישו להתנהלותו פוסטים בדיוק באותה מידה שהקדישו לו ביום השבעתו לכנסת), הם גם צריכים להוקיע אותו מקרבם. חרם של ממש. לא עוד הזמנות לפאנלים ולא עוד במה בלתי פוסקת לחבר כנסת ששולף את הקלף הגאה מתי שנוח לו ומשליך אותו ברגע האמת לפח הסמוך לדלת היציאה מאולם המליאה.

אוחנה ניצל את הבמה אותה קיבל, הפיץ הבטחות סרק ופיתח תקוות שווא. בימים בהם מקדמת ממשלת נתניהו את "חוק ההשעייה", אין ספק שדווקא אילו היה בידי הציבור אותו כוח של השעייה והדחה של חבר כנסת מתפקידו, הקהילה הגאה הייתה ממהרת לחתום על מכתב הפיטורין של ח"כ אמיר אוחנה מהכנסת.

אל לה לקהילת הלהט"ב להפריז בחשיבות ההישג התודעתי אמנם של קיום יום מרוכז בכנסת לדיון בקידום זכויותיה וצרכיה. אם אותה קהילה לא תציב גבולות ברורים של "עשה" ו"אל תעשה" לאותם נבחרי ציבור שמבקשים, ואף זוכים, בתמיכתה – דוגמת אמיר אוחנה – פשוט ימשיכו לנפץ את תקוותה.

יש לקהילה הלהט"בית בישראל פוטנציאל לכוח פוליטי שיכול לחולל שינוי של ממש, אך התרפסות מול אישי ציבור, כמו חה"כ אוחנה, וקבלת התירוצים הבלתי פוסקים מצידו – מחלישה את הקהילה ומותירה את המצב על כנו.

הכותב הוא פעיל חברתי וחבר מפלגת העבודה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  פוליטיקת הזהויות היא כלי של שלטון ההון. משרתי ההון הם בכל צבע עור בכל מגדר ובכל נטייה מינית, הוריהם באו לארץ מכל קצות תבל מכל עדה ומוצא, יש משרתי הון ילידים יהודים וערבים.
  כל עוד פוליטיקת הזהויות תמשול בשיח אנחנו אבודים ומשרתי הון כמו איוב קרא (דרוזי), אמיר אוחנה (גבר מזרחי להט"ב), מירי רגב (אשה מזרחית), זאב אלקין (עולה מחבר העמים), ציפי חוטבלי (אשה דתייה גאורגית) אברהם נגוסה (עולה מאתיופיה) וכן הלאה ימשיכו להוכיח זאת.

 2. ניסים :

  כתוב ממש טוב ומדוייק.

  עושים מאתנו בובות ויש המון משחקים שם בממשלה.
  מה שכתוב כאן מתמצת את המצב וחשוב שזה יאמר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.