חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על ההתפתחויות האחרונות בתחום האנרגיות המתחדשות בעולם – חלק שני

נושאים התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 14.02.16 0:29

השילוב של ההתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות לייצור חשמל, להקטנת צריכת החשמל והדלק, ולאחסון אנרגיה יביא לשינוי מהותי בשוקי החשמל. קצב ההתפתחות של טכנולוגיות אלו יביא להוזלת ייצור חשמל מאנרגית שמש ורוח. סקירה בת שלושה חלקים על ההתפתחויות בתחום האנרגיות המתחדשות בעולם. חלק שני

מאת: אמנון פורטוגלי

חשמל ממתקנים סולאריים מתחרה בארה"ב בחשמל מתחנות כח השורפות דלקים פוסיליים.

כבר היום, חשמל המיוצר ממתקנים סולאריים מתחרה במחיר עם חשמל המיוצר בתחנות כח קונבנציונליות השורפות דלקים פוסיליים, והופך בכל יום ליותר ויותר תחרותי. כיום, חשמל מאנרגיה סולרית במערב ודרום מערב ארה"ב, שבו יש יותר אור שמש המתרגם לעלות נמוכה יותר לכל קוט"ש, הינו לעיתים זול יותר מאשר חשמל מתחנות כוח חדשות המבוססות על גז טבעי.

דוח של UBS מ-14 לאפריל 2015 מורה על השיא האחרון (עד אז) שנקבע בחשמל סולרי. המחירים האחרונים שהוצע בחוזים ל- 25 שנים לפרויקטים בניו-מקסיקו עמדו על 4.155 סנט לקוט"ש ו-4.21 סנט לקוט"ש, בהתאמה. גם לאחר ניטרול הטבות המס הפדרליות 30%, מדובר על מחיר של 6 סנט לקוט"ש.

שלשה חודשים אח"כ, ביולי, נמסר כי חברת חשמל מנבדה ארה"ב, NV Energy חתמה על הסכם PPA לרכישת חשמל ממתקן Playa Solar 2 בן 100 MW של חברת First Solar בשיעור הנמוך המדהים של 3.87 סנט אמריקאי לקוט"ש. המחיר הזה נמוך ב- 15% מהמחיר עליו חתמה NV Energy בשנה שעברה –4.6 סנט לקווט"ש מפרויקט Boulder Solar Project של SunEdison, והוא ככל הנראה מחיר החשמל הזול ביותר בארה"ב כיום. מחיר של 3.87 סנט לקוט"ש הוא זול בכ -68% ממחיר החשמל הממוצע בארה"ב

לדברי חברת פירסט סולאר, ההסכם מראה כיצד מפעלים גדולים לייצור חשמל utility-scale, מאנרגיה סולרית פוטו-וולטאית הופכים להיות זולים יותר להקמה ולתפעול.

בתמצית, מתקנים סולאריים פוטו-וולטאיים הופכים להיות זולים יותר להקמה ולתפעול. וחשמל המיוצר ממתקנים סולאריים מתחרה כיום במחיר עם חשמל המיוצר בתחנות כח קונבנציונליות השורפות דלקים פוסיליים, והופך בכל יום ליותר ויותר תחרותי.

 

הארכת הטבות המס לאנרגיות מתחדשות בארה"ב.

ב-17 לדצמבר 2015 נמסר כי המחוקקים האמריקאים הסכימו להאריך את תקופת הטבות המס לאנרגית שמש ורוח לעוד חמש שנים. הארכה זו תתן תמריץ חסר תקדים לתעשייה ולשינוי מבנה ייצור החשמל בארה"ב.

בטווח הקצר, הארכת תקופת הטבות המס תאיץ את המעבר מדלקים פוסיליים כמו פחם נפט וגז טבעי, לאנרגיה מתחדשת, יותר מאשר עסקת האקלים הגלובלית עליה סוכם בדצמבר בפריז, ועוד יותר מתכנית צריכת החשמל הנקי של הנשיא ברק אובמה המסדירה פעילות של תחנות כח פחמיות.

על פי בלומברג ניו אנרג'י פייננס (BNEF), עלות הארכת תקופת ההטבות במס מוערכת בכ -25 מליארד דולר במשך חמש שנים ותביא להשקעות של כ- 38 מיליארד דולר באנרגיה סולארית ול- 35 מיליארד דולר באנרגית רוח עד 2021. ההיקף של הפרויקטים החדשים יסייע להוריד את עלויות ומחירי האנרגיה המתחדשת, ויעודד השקעות חדשות שימשכו מעבר להטבות במס. BNEF מעריך שהארכת תקופת ההטבות במס תוסיף כ- GW20 Gigawatts של חשמל אנרגיה סולארית, יותר מכל מה שהותקן בארה"ב לפני 2015, וכ- 19 GW נוספים לאנרגית הרוח.

הארכת תקופת ההטבות במס הוא התמריץ שהתעשייה צריכה. עלויות ההקמה של פרוייקטים של אנרגית רוח ושמש ירדו בתלילות, ביותר מ -90% מאז שהטבות המס נכנסו לתוקף לפני מספר שנים. אך ברוב המקומות, ייצור חשמל מפחם או מגז טבעי, עדיין זול יותר מאשר מאנרגיה מתחדשת מסובסדת. ההערכה היא שעד שתקופת הטבות המס החדשה תגמר, ייצור חשמל מאנרגיה סולרית ורוח יהיו הצורות הזולות ביותר של ייצור חשמל חדש במדינות רבות ברחבי ארה"ב.

 

חשמל ממתקנים סולאריים מתחרה בעולם בחשמל מתחנות כח השורפות דלקים פוסיליים.

החדירה המהירה של אנרגית שמש בקנה מידה גדול מול המתחרים המשתמשים בדלק פוסילי באה לידי ביטוי בתחילת נובמבר 2015 כאשר פורסמו תוצאות מכרזים בהודו ובצ'ילה. בשתי המדינות, ייצור חשמל מאנרגיה סולרית הוא עכשיו האפשרות הזולה ביותר בהשוואה לתחנות כוח פחמיות חדשות.

בצ'ילה, שבו המכרז היה פתוח לכל הטכנולוגיות, אנרגיה מתחדשת זכתה בכל ההיצע במכרז, עם המחיר הנמוך ביותר אי פעם עבור אנרגיה סולארית לא מסובסדת, של 6.5 סנט אמריקאי לקוט"ש. פרויקטים לייצור חשמל מדלק פוסילי לא זכו אף במגוואט אחד.

בהודו, התאגיד האמריקאי סאןאדיסון SunEdison זכה בכל 500MW של תפוקה סולרית שעמדה למכרזים במדינת אנדרה פראדש, עם הצעת מחיר שהיא שיא נמוך בהודו, של 4.63רופי לקוט"ש (7.1 סנט אמריקאי לקוט"ש). גם בהודו המחיר אינו מסובסד והיה נמוך ממחיר החשמל מתחנות כח חדשות המשתמשות בפחם, בעיקר פחם מיובא. רמות מחירים כאלה נחזו בתקופה האחרונה ע"י מספר אנליסטים, בין השאר מדויטשה בנק. האנליסט שלDB חזה מחירים של 4.7 רופי לקוט"ש והעריך כי השוק הסולרי בהודו 'מוכן להמראה' “ready to take off”.

לתוצאות המכרז ולמחירים אלו יהיו השלכות משמעותיות על בחירת מקורות אנרגיה בהודו ובמקומות אחרים.

יועץ בכיר בחברת מחקר בהודו, אמר כי מפעלים לייצור חשמל מאנרגיה סולרית נמצאים כעת באותו הטווח של מחירי חשמל כמו אנרגית רוח ותחנות כח פחמיות חדשות, שהתעריפים שלהן נעים בין 4.50 ל- 5 רופי לקוט"ש. לדבריו המכרזים האחרונים והמחירים שהושגו בהם משנים את הפרדיגמה, לא רק בתחום האנרגיה הסולארית, אלא לכל תחום ייצור החשמל בהודו.

המשמעות של המכרז בהודו הייתה לא רק במחיר, אלא באיכות של המציעים. SunEdison הוא התאגיד לאנרגיה מתחדשת הגדול בעולם. גם המתמודדים הקרובים האחרים הם שמות משמעותיים, כמו תאגיד סופטבנק היפני שהציע כ-4.8 רופי לקוט"ש והגיע למקום שני. תאגידים אחרים שהשתתפו במכרז ושהציעו מחיר נמוך מ- 5 רופי לקוט"ש (השיא הקודם היה 5.05 רופי לקוט"ש), היו ענק האנרגיה האיטלקי Enel Green, קבוצת Reliance Power ההודית שהודיעה לאחרונה היא מוכרת מכרות הפחם שלה כדי להתמקד באנרגיה סולארית, ותאגיד Renew, יחד עם שלושה אחרים.

חלק ראשון של המאמר

חלק שלישי של המאמר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. עבודה שחורה » על ההתפתחויות האחרונות בתחום האנרגיות המתחדשות בעולם – חלק ראשון :

    […] חלק שני של המאמר […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.