postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הצעת חוק מוסר התשלומים – לא לתנאי תשלום של 60-90 יום למהנדסים ואדריכלים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת חוק מוסר התשלומים – לא לתנאי תשלום של 60-90 יום למהנדסים ואדריכלים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 9.02.16 0:51

הצעת חוק מוסר התשלומים שהתקבלה לאחרונה בכנסת מתירה תנאי תשלום ארוכים משמעותית לעוסקים בענף זה. אינג' שמואל אנגל, יו"ר ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים מבקר את ההצעה ומסביר את הנזקים הכלכליים לעוסקים בענף

אינג' שמואל אנגל – יו"ר ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים:

יש לשנות ובאופן מיידי את תנאי התשלום שנקבעו למקצועות התכנון וניהול הפרויקטים בענף ההנדסה והאדריכלות בחוק 'הסדרת התשלומים'.

החרגת המהנדסים והאדריכלים מבחינת תנאי התשלום פוגעת קשות בכלכלה הישראלית

הצעת החוק להסדרת תשלומים לספקים מהווה פגיעה קשה במקצועות התכנון וניהול הפרויקטים בענף ההנדסה והאדריכלות

בכירים בענף: מדובר בחוסר הבנה מובהק של פעילותו הכלכלית של ענף ההנדסה והאדריכלות

במסגרת הצעת חוק מוסר התשלומים, הצעת החוק להסדרת התשלומים לספקים במגזר הציבורי שאושרה עקרונית רק לאחרונה, הוחרגו התשלומים לעוסקים במקצועות התכנון וניהול הפרויקטים בענף ההנדסה והאדריכלות ונקבעו עבורם תנאי תשלום ארוכים משמעותית, בהיקף של 60 עד 90 יום, במקום של עד 30 עד 45 ימים כפי שנקבע לשאר הענפים במשק.

הכפלת משך הזמן בו ימתינו לתשלום בענף חשוב זה אינה משקפת את המציאות ולמעשה מותירה מגזר שלם של אנשי מקצוע בעלי ידע ומומחיות מיוחדים להחרגה שבבסיסה מימון באמצעות מקורותיהם ו/או באמצעות מימון בנקאי את פעולות התכנון של הממשלה והגופים הפועלים מכוחה. מיותר לציין כי ההחלטה תוביל לכך כי בנוסף לגופים הציבוריים, גם אלו הפרטיים המעסיקים בעלי מקצוע מהענף במקצועות התכנות וניהול הפרויקטים, יאמצו באופן מיידי הנחייה חריגה זו ויובילו לכדי קריסה כלכלית של העוסקים במקצועות ההנדסה והאדריכלות.

לדברי אינג' שמואל אנגל יו"ר ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים וסגן נשיא להב, המייצג את מרבית בעלי משרדי התכנון וניהול הפרויקטים בענף ההנדסה והאדריכלות בישראל, מדובר בגזירה פיננסית קשה ללא כל בסיס רציונאלי למגזר שלם של בעלי מקצוע המהווים את מנוע הצמיחה וההתפתחות הכלכלית של מדינת ישראל וכן מהווה את הבסיס לכל מהלך תכנוני בכל הקשור להקמת תשתיות ולבניה בפיתוח המדינה.

לא יתכן כי העוסקים בענף, המעסיקים עובדים מקצועיים רבים ומשלמים את שכרם בכל תחילת חודש יוחרגו במועדי התשלום ויממנו בכך את העבודות עבור הממשלה למשך של  כחצי שנה וזאת חרף ההוצאות המגלמות 100% תשלום שכר עבודה ללא חומרי גלם כלשהם. בעלי הסמכות ותארים מתקדמים, יהיו אלו שייאלצו לממן ישירות מכיסם את תחילתו ומהלכו של כל פרויקט הנדסי/אדריכלי במדינת ישראל. בייחוד לענף זה, יש להקדים את התשלומים על מנת ליצור רצף של תגמול בגין התשומות המושקעות וכן מינוף באמצעות העלאת המוטיבציה לתכנון  איכותי עד לסיומו לטובת מזמיני העבודה הציבוריים ולרווחת המשתמשים הרבים.

עו"ד רועי כהן, נשיא לה"ב, מציין כי השינוי במדיניות מבורך אך ההחרגה בחוק יצרה מוסר תשלומים כפול ופסול מיסודו המוביל לפגיעה במגזר חשוב המהווה מרכיב משמעותי במנוע הצמיחה של המשק והחברה בישראל.

עוד הוסיף כהן כי לה"ב תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה להסדרה של הדברים ותיקון ההחרגה על מנת להביא לאחדות התשלומים במשק. הנזק הכלכלי הנגרם לגופים העסקיים בכלל ולעסקים הקטנים והבינוניים בפרט, הוא בכך שעלות האשראי של הגופים העסקיים גבוהה משמעותית בהתקשרויות עם המדינה. בעיה זו גוררת פגיעה בתחרותיות הלאומית, בסביבה העסקית, בשימוש במקורות אשראי בנקאיים למטרות הון חוזר שמקורו בפיגור בתשלומים ולא למטרות צמיחה. בעיות אלו, פוגעות במיוחד בעסקים קטנים ובינוניים שנאלצים לממן את הפיגור בתשלומים בגיוס הלוואות יקרות, דבר אשר פוגע באיתנותם ואף עלול לגרום לקריסתם.

הודעה מטעם ארגון המהנדסים והאדריכלים העצמאיים

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.