חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוב נאבקים עובדי החינוך יוצאי אתיופיה למען תנאי העסקתם

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 3.02.16 0:41

המגשרים החינוכיים יוצאי אתיופיה הפגינו פעמיים מול משרד החינוך נגד הניסיון להעסיקם כעובדי שלושה קבלנים שונים במכרז במקום העסקתם על ידי האגודה לקידום החינוך. פתיחת המכרז מנוגדת לעמדות ועדת החינוך וועדת הקליטה

חברי הכנסת, בטלו את המכרז למרכז ההיגוי של יוצאי אתיופיה

הכשל החמור במדיניות יוצאי אתיופיה הוא הפרטת הטיפול ביוצאי אתיופיה באמצעות מכרזים המונעים קביעות וגורמים חוסר יציבות בטיפול בהם. עובדי מרכז ההיגוי של יוצאי אתיופיה שלחו מכתב זה לחברי-הכנסת בבקשה לעצור את המכרז של מרכז ההיגוי, הפועל 20 שנה, צבר מומחיות בטיפול ומהווה ליבת עיסוק בחינוך  

לקריאה נוספת

עובדות ועובדי מרכזי ההיגוי (המגשרים החינוכיים) ליוצאי/ות אתיופיה הפגינו פעמיים השבוע, בראשון ושני, מול משרד החינוך בראשות נפתלי בנט.

העובדות והעובדים, כולם עובדי הוראה שעוסקים יום יום בצמצום פערים במניעת נשירה בקרב נוער בתוך בתי ספר בכל הארץ- דורשים העסקה ישירה למשרד החינוך. אך במקום זה נציגי המשרד פועלים להמשיך ולהעמיק את הפערים על ידי פרסום מכרז פוגעני שמטרתו לפרק את הקבוצה האמיצה הזו לשני מפעילים או יותר החל מספטמבר הקרוב. העובדות והעובדים הודיעו שלא יוותרו עד שכלל הקבוצה תקלט להעסקה ישירה כעובדי הוראה במשרד

פתיחת המכרז נעשית בניגוד לעמדת וועדות החינוך וועדת הקליטה של הכנסת, שדרשו להקפיא את המכרז. עובדי מרכזי ההיגוי(מגשרים ומנחים) עובדים בביה"ס בהם לומדים תלמידים בני העדה אתיופית. מטרתם כפולה: ראשית, תיווך בין ההורים והתלמידים לביה"ס על מנת למנוע נשירה גלויה או סמויה, וזיהוי וחיזוק תלמידים בעלי פוטנציאל. כ-11,000 תלמידים בני העדה נעזרים בשירותי המרכזים.

שנית, פועלים המרכזים לקישור בני הנוער יוצאי אתיופיה למורשתם והכרת המורשת לכלל תלמידי בתי הספר. "אנחנו נלחמים על כל תלמיד בתוך מערכת החינוך " מסבירה אביבה מקונן יו"ר וועד העובדים." הנחלת המורשת היא שליחות. אנחנו נתקלים בבורות רבה ואפילו בושה מצד נוער בן העדה".

למרות חשיבותם מועסקים העובדים דרך חברת הקבלן האגודה לקידום החינוך. המשמעות: חוזה ההעסקה שלהם מסתיים בכל שלוש שנים והם מפוטרים בסוף מכרז. הם אינם זוכים לתוספת וותק , ולא זוכים לתשלום בעבור השתלמויות. בנוסף, נדרשים העובדים לעבוד בארבעה ואפילו שישה בתי ספר במקביל! עובדה הפוגעת בזמן הפרטני המוקדש לתלמידים. בעקבות התאגדותם ניאותו במשרד החינוך להיפגש עם נציגות העובדים, לאחר התעלמות ממושכת של קרוב לשנה. קדם לפגישה דיון בוועדת הקליטה והעלייה אשר קראה למשרד החינוך לקלוט את כל עובדי מרכז ההיגוי כעובדים מן המניין במשרד . מסקנות דומות נשלחו ע"י וועדת החינוך של הכנסת לשר החינוך בנט, ולמשרד הקליטה והעלייה זאב אלקין.

חרף הקונצנזוס בוועדות החליט משרד החינוך להתעלם מדרישת הוועדות, ולהציג ביום א' האחרון מכרז חדש לחברות קבלניות. במכרז החדש יחליפו את הקבלן הנוכחי (אגודת החינוך) שלושה קבלנים! עובדים בעלי תעודת הוראה יקלטו במשרד החינוך, והשאר (מרבית העובדים) יועסקו במסגרת הקבלנית. ובנוסף- מעתה והילך יעבדו המגשרים רק עם נוער עולה (נוער שעלה בין השנים 2005-2014) ולא עם נוער יליד הארץ.

 

עבור העובדים מדובר בקיצוץ של מחצית! בשעות העבודה שלהם. "לא נוכל לעמוד מנגד לנוכח הפגיעה בעובדים ובתלמידים" אומרת יעל סיני, רכזת מטה מרכז בכוח לעובדים המלווה את המאבק". כאשר רק 36% מבני הנוער האתיופי זכאים לתעודת בגרות, ההתנערות מבני הנוער חמורה. בנוסף, לא זו בלבד שהמשרד מקשה על קליטת העובדים במשרד, הוא אף מרחיב את התעסוקה הקבלנית תחת חסותו- אין כל הצדקה למעבר לשלושה חברות קבלניות, זולת ניסיון לפורר את התאגדות העובדים.

פורסם בפייסבוק של כוח לעובדים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.