רדיפות הימין – פעילות הרסנית לדמוקרטיה

תסריט בלהות  דמיוני או תרחיש שיכול להתקיים גם אצלנו? זה עוד לא קרה אצלנו בישראל, אבל אנחנו בדרך. זה קורה עכשיו בטורקיה, וזה יקרה בוודאות גבוהה גם בישראל, אם הממשלה תמשיך בדרכה

מאת אמנון פורטוגלי

פעילויות אנטי ישראליות – Un-Israeli activities

12 מרצים ופרופסורים ממספר אוניברסיטאות בארץ, ביניהם אלון ליאל ומרדכי קרמניצר,  נעצרו היום ע"י המשטרה בחשד לפעילות נגד המדינה. הם הואשמו, בין השאר, שחתמו על גילוי דעת פומבי התומך בפעילות ארגון 'שוברים שתיקה' שהממשלה שוקלת להוציאו מחוץ לחוק, בכך שהתבטאו נגד הכיבוש ופעילות ההתנחלות  והמדינה בשטחים הכבושים, וקראו לחידוש מאמצי השלום בין ישראל לרשות הפלסטינית. בית המשפט הוציא צו איסור פרסום על הפרשה ואף אישר את בקשת המשטרה למנוע מהם מפגש עם עורכי הדין שלהם.

המעצר בא בעקבות מידע שמסר הארגון המקארתיסטי 'מוניטור האקדמיה הישראלית' הקורא לסטודנטים לפנות אליו ולדווח על  פעילות אנטי ישראלית בקמפוסים, והחושף מאמרים ופעילויות שלדעתו  הם אנטי-ישראליים של אנשי אקדמיה מישראל.  גם צבועי הציד של הימין, ארגוני הרדיפה 'אם תרצו' ו'עד כאן' תרמו באמצעות 'מעקב חשאי' של מושתלים מטעמם,  למרות שכל הפעילויות של המרצים היתה והינה גלויה ופומבית.

לדברי ד"ר מרדכי קידר‚ ממוניטור האקדמיה הישראלית, 'אנשי השמאל הללו פועלים תחת החירות האקדמית ואין שפלות גדולה מזו, אנחנו לא קוראים להוציא אותם להורג בכיכר השוק. גם אין לנו עמוד וחבל'.

הימין הישראלי חוגג בעקבות המעצרים, ומסר כי החקירה נגד האקדמאים נוגעת לחשדות הקשורים 'להעלבת המדינה והפצת תעמולה טרוריסטית'. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר בחריפות את האקדמאים שחתמו על גילוי הדעת וקרא למערכת המשפטית להתייחס אליהם כבוגדים.

זה עוד לא קרה אצלנו בישראל, אבל אנחנו בדרך. זה קורה עכשיו בטורקיה, וזה יקרה בוודאות גבוהה גם בישראל, אם הממשלה תמשיך בדרכה.

"משטרת טורקיה עצרה 14 אקדמאים שחתמו על הצהרה המגנה את פעולות הצבא הטורקי נגד המחתרת הכורדית (פ-ק-ק) בדרום-מזרח המדינה. סוכנות הידיעות אנדולו דיווחה כי על המסמך חתמו יותר מאלף אקדמאים מטורקיה ומחו"ל וכי העצורים הם מרצים באוניברסיטת קוצ'אלי שבדרום-מערב טורקיה. הליכים נפתחו נגד תשעה מרצים נוספים באוניברסיטה.

התביעה הטורקית מסרה כי החקירה נגד האקדמאים מקוצ'אלי נוגעת לחשדות הקשורים "להעלבת המדינה והפצת תעמולה טרוריסטית" בשם פ-ק-ק. נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ביקר בחריפות את החותמים על המסמך וקרא למערכת המשפטית להתייחס אליהם כבוגדים.

במסמך, עליו חתם בין היתר פרופ' נועם חומסקי, נקראת טורקיה להפסיק את "מעשי הטבח" נגד הלוחמים הכורדים בערים ועיירות שמרבית האוכלוסיה בהן היא כורדית. החותמים קראו להסרת העוצר מעל עיירות אלה וציינו כי הם "מסרבים לקחת חלק בפשע". הם גם קראו לחידוש מאמצי השלום בין טורקיה לבין פ-ק-ק. לפחות 100 אזרחים נהרגו ואלפים עזבו את בתיהם בעקבות המבצע שמנהל הצבא הטורקי באזור." (לידיעה)

ארגוני הרדיפה בישראל משתמשים בשיטות טיפוסיות לגופי ימין לאומני אנטי-דמוקרטי. הם בולשים, מכפישים ומלשינים על חוקרים ופעילים ′הסוטים′ לדעתם מ′דרך הישר′ שמשמעותה מבחינתם תמיכה עיוורת במשטר, ללא קשר למעשיו. הם פוחדים להתמודד עם העובדות, הם מנסים לירות בשליח ולברוח מהמסר. הם שונאים את מה שנשקף במראה, ומבקשים לנפץ אותה. אין פה אהבת ישראל ואין פה דמוקרטיה, אלא הכחשה חולנית. ארגוני הרדיפה של הימין פועלים בגלוי נגד הדמוקרטיה, באמצעות הפחדת פעילים מרצים וסטודנטים. זו פעילות הרסנית לדמוקרטיה ולאקדמיה המתבססים על ערכים של חוםש המחשבה וחירות.

http://www.nytimes.com/2016/01/16/world/europe/turkey-kurds.html?_r=0
http://www.haaretz.co.il/news/world/middle-east/LIVE-1.2804927
http://www.sos-israel.com/42069.html

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , ,

3 Responses to “רדיפות הימין – פעילות הרסנית לדמוקרטיה”

 1. רפי לאופרט הגיב:

  כשקראתי את הדברים ×”× "ל זו הייתה התחושה – אם תחליף במאמרון ×”× "ל את המלה ימין בשמאל, בצרוף כמה תיקוני שמות, הוא ×™×”×™×” נכון לשמאל יותר משהוא נכון לימין.
  עם יש מי שמסכן את הדמוקרטיה, זה השמאל שאינו מקבל ואינו משלים עם הכרעות הבוחר, ומחפש דרכים חוץ-פרלמנטריות ואנטי-דמוקרטיות לשנות את ההכרעות הדמוקרטיות במדינה. לשם כל הוא מגייס גם ידידים לכאורה וגם אויבים מוצהרים.
  על תופעות מתמשכות אלה ועל המאבק של המאל על הההגמוניה במשדינת היהודים, שאין לו דבר וחצי דבר עם דמוקרטיה רק עם אוליגרכיה מטעם עצמה, כתבתי כמה וכמה פעמים בבלוג ב NEWS1. מי שמוכן להסתכן ןלהתבונן במראה מוזמן לקרוא למשל את "על קרנפים ותנינים" שאמור להתפרסם היום.
  שבוע טוב.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  בשנים האחרונות ביבי וארדוגאן מתחרים זה בזה מי יהפוך את המדינה שלו לרוסיה של פוטין. בצד המפסיד אזרחי ישראל וטורקיה.

Leave a Reply