המשרד להגנת הסביבה מציע לאשר את תכנית "קרקעות הצפון" – חפאג 1139/א

במסגרת הליכי הערר לאישור תכנית "קרקעות הצפון" במועצה הארצית לתכנון ולבניה, העביר המשרד להגנת הסביבה מסמך המפרט כי יוכל לעמוד בערכי היעד של אוויר נקי והחושף כי המשרד מציע לאשר את התכנית. דו"ח תגובה של אלה נווה המערערת מתנגד לכך וטוען כי אין לאשר את התכנית ולמשרד אין יכולת לעמוד בערכי היעד

[בוקסה=56191]בימים אלה מתנהל ערר 82/14 של גב' אלה נווה אפידמיולוגית סביבתית כנגד אישורה של תוכנית "קרקעות הצפון" בפני המועצה הארצית לתכנון ולבניה.

על פי הוראות התוכנית, מטרת העל של התוכנית הינה להעתיק את חוות הדלקים הקיימות- ה"טרמינל" בקרית חיים, "אלרואי" – בקרית טבעון ו-"20 אקר" בחוף שמן (חיפה) אל חוות דלקים אחת גדולה בשטח הצמוד לבתי הזיקוק הקיימים במפרץ חיפה.

במסגרת הליכי הערר (לצורך קבלת החלטה סופית בערר) התבקש משרד הגנת הסביבה לתת לועדת הערר את התייחסותו לשאלה – האם בהנחה שהתוכנית תופעל במלואה – האם תוכנית תעמוד בערכי היעד. (ערכים שהוגדרו כגבול העליון לפליטות מזהות, שלאחריו הפליטות מסכנות בוודאות את תושבי חיפה והמפרץ).

משרד הגנת הסביבה העביר ביום 9.12.2015 מסמך תגובה (המסמך המשרד להגנת הסביבה-בענין קרקעות הצפון 29-דצמבר2015 (2) (2) וביום 3.1.2016 גב' אלה נווה בשיתוף עם הפורום הישראלי לשמירה על החופים העבירה דוח מפורט, מקצועי ומקיף המתייחס לטענות שהעלה משרד הגנת הסביבה (להלן דוח אלה נווה למסמך המשרד להגנת הסביבה למועצה הארצית בענין תכנית קרקעות הצפון-ינואר 2016 )

ציטוט מתוך הדו"ח של אלה נווה:

"תגובת משרד הגנת הסביבה איננה משקפת כלל יכולת לעמוד בערכי היעד, כי אין מקום לאשר את התוכנית, אלא יש לדרוש ממשרד הגנת הסביבה לתת תמונה אמיתית ושקופה של כל מה שמתוכנן לאזור מפרץ חיפה, ולא לברוח אל שיטת "תוכנית אחר תוכנית, פרוסה אחר פרוסה", שאיננה מאפשרת לראות את התמונה הכוללת והשלכותיה הסביבתיות והבריאותיות. זאת כדי לקדם בכל מחיר את התעשייה הפטרוכימית, אשר רובה הענקי הוא לייצוא (דוגמאת מיליארדי חביות נפט מסוג קונדנסט)."

על המסמך של המשרד להגנת הסביבה:

המסמך חושף כי אין כל כוונה להעתיק את חוות המכלים כמובטח וכי משרד התשתיות הלאומיות פועל להפיכת התוכנית לאתר להקמת מתחם חדש של בתי זיקוק ומאגרי אחסון חדשים כך שהתוצאה היא "גם וגם"- גם יישארו חוות המכלים הישנות במקומן וגם יקומו מאגרי אחסון ענקיים חדשים.

המסמך חושף שהתנהלות המשרד להגנת הסביבה מאפשרת למשרד התשתיות ליישם המטרה האמיתית שהוסתרה מהציבור והיא – להקים במתחם מכלי אחסון ובית זיקוק שיקלטו כמויות אדירות של תגליות הנפט ממאגרי ×”×’×– לצורך זיקוק ואחסון שרובן ייוצאו לחו"ל.

המסמך חושף כי המשרד להגנת הסביבה מציע לאשר את תוכנית "קרקעות הצפון" באמצעות שיטת ה"סלמי": הוא מתייחס רק להעתקת חוות המכלים בקריית חיים. מציע לאשר העתקה רק של חווה אחת כשכבר ברור מן הנעשה בשטח, שזוהי פיקציה ומתעלם משאר התכניות שמקודמות בשטח התכנית פרוסות פרוסות אותן חושף הדוח.

המשמעות האמיתית של תוכנית "קרקעות הצפון" כעולה מן המסמך:

אם תוכנית "קרקעות הצפון" תמומש כפי שמתכנן משרד התשתיות הלאומיות יגדל הזיהום באזור מפרץ חיפה במאות ואלפי אחוזים יותר מהמצב הקיים.

לאורך כל הדרך התכנית הוצגה לציבור כתוכנית מיטיבה, כזו שתוריד את זיהום האוויר ותרחיק סיכונים מהאוכלוסייה אבל מסתבר שזו אינה תכנית מיטיבה, אלא להיפך תכנית שתביא הרעה משמעותית ותחמיר את מצב זיהום האוויר במפרץ חיפה לממדים חסרי תקדים.

הודעה מטעם

אלה נווה –"אמהות ואבות מצילים את חיפה והקריות"

חנה קופרמן –יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

3 Responses to “המשרד להגנת הסביבה מציע לאשר את תכנית "קרקעות הצפון" – חפאג 1139/א”

 1. לקסי הגיב:

  יותר ויותר מתגלות במשרד להגנת הסביבה עמדות שמצדיקות את התואר "המשרד להגנת התעשייה".
  שני השרים הקודמים במשרד עמדו על כך ושללו מבעלות העמדות הנ"ל את האפשרות לבטא את העמדות האלה (לפחות במה שנוגע למכרה הפוספטים בערד).
  ארדן גילה את זה כשלגמרי במקרה חשפנו לו מסמך של משרדו שהועלם ממנו.
  כך הופך המשרד מ"הגנת הסביבה" ל"הגנת התעשייה" ול"זהום הסביבה".

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  .

 3. […] משתמש אנונימי (לא מזוהה) על המשרד להגנת הסביבה מציע לאשר את תכנית "קרקעות הצפון&q… […]

Leave a Reply