חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

על ההקשר החינוכי של פסילת הספר "גדר חיה" על-ידי נפתלי בנט

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 3.01.16 0:39

באתר הפייסבוק שלו כתב שר החינוך נפתלי בנט כי הוא גאה בכותרת של עיתון הארץ: "השר לזהות יהודית". הוא מודה שהוא רוצה לחנך לזהות יהודית אחת. גיל גרטל מסביר את ההקשר החינוכי לגישה זו. חינוך דתי לאומי לאמת אחת לעומת חינוך להשכלה רחבה המאפשר ללומד לגבש את אישיותו ואת דרכו בחיים

2015: השנה שבה החינוך הדתי-לאומי הרים ראשו
חינוך דתי לאומי, ובשמו המכובס: חינוך לערכים, הוא חינוך לאמת אחת שמצמצם את העצמאות והחופש של התלמידים. זאת הסיבה שמשרד החינוך בהובלתו של בנט מחרים ספרים, הצגות ומרצים

לקראת סוף השנה התבשרנו כי משרד החינוך אסר ללמד את הספר "גדר חיה", שכתבה דורית רביניאן. וזאת מתוך "ראייה מערכתית הכוללת שיקולים של שמירת הזהות של העם", כפי שפרסם עיתון "הארץ". וזהות העם היא יהודית לאומית, כמובן. החלטה שמתאימה כמו כפפה ליד לסיכום שלי לשנת 2015, מהזווית של המשרד שמוביל בנט: הסכנה שבשלילת עצמאותו של הילד וצמצום אופקיו באמצעות חינוך דתי לאומי, או בשמו הידוע יותר במדינה "חינוך לערכים".

חינוך דתי "על פי דרכו"

חינוך דתי מוסבר היטב בתנ"ך. לגבי מטרת החינוך כתוב "חנוך לנער על פי דרכו, גם כי יזקין לא יסור ממנה" (משלי כב). "דרכו" היא דרכו של אלוהים, כלומר אמונה וקיום מצוות. כמו בפסוק "אשר יצווה את בניו, ושמרו דרך יהוה" (בראשית יח). מטרת החינוך היא אם כן להטביע בילד את האמונה באלוהים, חזק מספיק כך שלא יסטה ממנה עד סוף חייו.

יש כאלו המפרשים את "חנוך על פי דרכו" במובן של "דרכו של הילד". כביכול לכל ילד יש דרך חינוך מתאימה לו, ועל המחנך להתאים עצמו אליהם. אבל זה כמובן פירוש פוסט-מודרני של תורתנו. אדם דתי לא יכול לחשוב על זכות הילד לבחור לו דרך, שהרי זה עלול לדרדר אותנו לרב תרבותיות. ובעניין זה כבר אמר שר החינוך: יש רק אמת אחת. וזאת האמת של החינוך הדתי.

איך מחנכים לאמונה שלא תחלש עם השנים? גם זה כתוב: "איוולת קשורה בלב נער, שבט מוסר ירחיקנה ממנו" (משלי כז). כלומר – הילד הוא רע מיסודו ויש להוציא ממנו את הרוע (ולהכניס את האמונה) על ידי מכות. שבט הוא ענף עץ ירוק וגמיש, ששימש את הרועים כשוט להכוונת הכבשים בעדר. שבט מוסר הוא השוט המכוון את התנהגותם של הילדים.

כיום אסור להכות תלמידים, ולכן האלימות הפיזית מוחלפת באלימות פסיכולוגית. בתי הספר שלנו מלאים בכפייה, שנועדה לבטל את רצונו של הילד, את מאווייו, את החופש שלו, ולהכפיף אותם לאמונה באל, ולדרך החיים שהוא הכתיב.

חינוך לאומי לנאמנות

חינוך לאומי לא קיים בתורה, כי זאת המצאה מאוחרת, שירשנו מאומות העולם. גם כאן הרעיון הוא מאוד פשוט: "היסוד לכל המוסר הוא שליטה עצמית, השעבוד של דחף האנוכיות לאידיאל של הקהילה". את זה כתב יוהאן פיכטה, פדגוג פילוסוף גרמני שהמציא את החינוך הלאומי, בשנת 1806.

איך מחנכים לנאמנות והקרבה למען הלאום? פיכטה הבהיר למורים: "אם אתה רוצה להשפיע עליו, אתה צריך לעשות יותר מאשר רק לדבר אליו; אתה צריך לעצב אותו, ולעצב אותו בדרך כזו, שהוא לא יוכל לרצות אחרת מאשר אתה רוצה ממנו לרצות". אמרתי לכם – ביטול רצונו של הילד.

משמעת היא לא חינוך לערכים

סיסמת החינוך לערכים מגיעה מהאמרה: "דרך ארץ קדמה לתורה". כלומר, קודם תתנהג כמו בנאדם, אחר כך נדבר על לימודים. מכאן רבים חושבים שראוי שבתי הספר יחנכו לערכים ולא יעסקו בהעברת ידע. נפתלי בנט, למשל, המליץ להורים להעביר את ילדיהם לחינוך הדתי, כי הוא "גאה בחינוך שמגדל צעירות וצעירים לערכים".

האומנם ערכים קודמים להשכלה? לא.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.