postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "זזים" – נגד ספר האזרחות החדש. "בלי דמוקרטיה אין אזרחות"

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"זזים" – נגד ספר האזרחות החדש. "בלי דמוקרטיה אין אזרחות"

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים, עלו ברשת ב 31.12.15 1:25

בדיון בועדת החינוך ב-22 בדצמבר 2015 על ספר האזרחות המשוכתב נמתחה ביקורת נוקבת על משרד החינוך. המשרד התעלם ומספר שעות לאחר הדיון הודיע  כי הספר אושר לשימוש. אתר "זזים" יצא במאבק נגד אישור הספר. תלמידי תיכון ערבים ויהודים כתבו מכתב לנפתלי בנט, שר החינוך, ובו הבהירו  שהנכתב בספר האזרחות המשוכתב אינו מייצג לא תלמיד ערבי ולא יהודי. הכותבים מבקשים מהשר לכבד את מחאתם ולהגיב למכתב

אם לא נפעל עכשיו, בעוד כמה ימים בלבד ירד לדפוס ספר חדש ללימודי אזרחות, שמשכתב ללא היכר מושגי יסוד בדמוקרטיה ומציג להם פרשנות אידיאולוגית שנויה במחלוקת. הספר החדש הוכן תחת מעטה חשאיות, אבל עכשיו כשפרסומו נחשף, לא כולם מוכנים לשתוק – רנא ואנוק, תלמידות תיכון, החליטו להזכיר לשר החינוך מה זאת אזרחות אמיתית!

המאבק על לימודי האזרחות הוא מאבק על דור העתיד – אסור לנו להשאיר אותו בידיים של בנט. שר החינוך הודיע שהספר ירד לדפוס עד סוף השנה, כך שיש לנו רק כמה ימים.

הצטרפו עכשיו לקריאה של רנא ואנוק והודיעו לשר בנט שאזרחות בלי דמוקרטיה – לא בבית ספרנו!

הצטרפו למכתב התיכוניסטים:

לכבוד שר החינוך נפתלי בנט,

מקצוע האזרחות אמור להעניק לנו, תלמידי ותלמידות התיכון, "משקפת, מפה ומצפן, איתם נוכל למצוא את דרכנו במציאות החברתית בישראל" – כך לפי משרד החינוך. אבל ספר האזרחות החדש מספק משקפת סגורה ומצפן מקולקל. הוא מציג פרשנות צרה וחד-צדדית לאזרחות במדינה דמוקרטית ומתעלם מהמורכבויות הפוליטיות והחברתיות בישראל.

דווקא בשיעור אזרחות אנחנו צריכים ללמוד על המורכבויות האלו ועל הזהויות שמרכיבות את החברה שלנו. אנחנו זקוקים לכלים שיעזרו לנו לגדול לאזרחים ואזרחיות מודעים, ביקורתיים ופעילים – כאלו שיכולים להילחם בגזענות שאנחנו רואים וחווים מסביב. אבל איך נוכל לעשות את זה אם ספר הלימוד שלנו בכלל לא דן בנושא?

אי אפשר לנתק אותנו ממה שקורה מחוץ לכיתה. גם אם נשנן לבגרות פרקים על ישראל כמדינה יהודית, האזרחים הפלסטינים ימשיכו לאתגר את ההגדרה הזו. והניסיון לפורר את החברה הערבית לקבוצות מיעוט דתיות לא ישנה את העובדה הזו.

הספר הזה לא מייצג אותי כתלמידה ערבייה פלסטינית. הוא משכתב את ההיסטוריה, התרבות והזהות שלנו וקובע שאין לי זכות להגדרה עצמית או זכויות קולקטיביות – בעצם, כמי ששייכת למיעוט אין לי זכות להשפיע על אופי החברה. איך אני יכולה ללמוד מספר שלא מכיר בי?

הספר לא מייצג אותי כתלמידה יהודייה. למדתי מספיק היסטוריה כדי לדעת מה קורה כשהדמוקרטיה מצטמצמת לעיקרון הכרעת הרוב, בלי מחויבות לזכויות המיעוט. מה יקרה כשבכנסת יהיה רוב נגד הממושקפים או הג׳ינג׳ים?

קראנו שבספר החדש כתוב שחברה יכולה להחשב דמוקרטית גם כשהתושבים הם נתינים פסיבים וצייתנים שאינם שותפים לתהליכי קבלת ההחלטות. אנחנו הספקנו ללמוד אחרת, ומסרבים להיות נתינים פסיבים –  לא נוכל ולא נסכים ללמוד מספר כזה ואנחנו פונות אליך בבקשה לעצור את ההדפסה.

אנחנו מקווות שכשר חינוך תכבד את המחאה האזרחית הדמוקרטית שלנו ומצפות לתגובתך.

בכבוד
רנא חאג' יחיא ואנוק סביר-קדמון.

לאתר "זזים"

להודעת ועדת החינוך שפורסמה לאחר הדיון

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    מאיפה כולם יודעים מה יש ומה אין בספר.
    אם הוכן תחת מעטה חשאיות איפה הוא נחשף?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.