חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הכיבוש הרבה יותר מזעזע מחתונת הסכינים

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 28.12.15 0:03

עוולות הכיבוש הרבה יותר מזעזעות מחתונת הסכינים של נוער הגבעות. בעל מפעל בשטחים שמנצל פועלים ערבים, מי ששובר שביתות של פועלים בעזרת המשטרה והשב"כ באזור התעשייה מישור אדומים, הזעיר בורגני שבנה וילה בשטחים, כל אלה עם שגרת הכיבוש מזעזעים הרבה יותר

מאת: קורט טוכולסקי

צר לי שאני לא מזדעזע

בסוף השבוע שעבר הרשתות החברתיות הזדעזעו מסרטון שצולם בחתונה של נערי גבעות. התמונות באמת היו לא נעימות אבל לצערי עלי לומר שמי שבאמת הזדעזע צריך להיות מנותק מהמציאות של הכיבוש בצורה כל כך קיצונית שהוא או תמים או אידיוט. מעבר לכך צר לי לומר אבל תמונות של נוער קצה עושה דברים קיצוניים זה לא מה שצריך לזעזע אותנו והכי גרוע הרי שלא באמת הזדעזענו. כל שבוע אנחנו "מזועזעים" ממשהו שהתקשורת דוחפת לנו במורד המוח תוך שימוש הולך וגובר בתמונות ענק, כותרות בשחור אדום, פנים חמורי סבר של מיטב הפרשנים ודיון חסר משמעות ברשתות החברתיות שהולך ודועך עד הזעזוע הבא. אף אחד מאתנו לא הזדעזע, אף אחד מאתנו לא באמת החליט שזהו, הגיע הזמן לעשות משהו. שבוע הבא כבר נזכור במעומעם שהיה איזה סרטון עם נערי גבעות ועוד שבועיים כבר לא נזכור כלום. זה לא זעזוע.

מעבר לדיון על נושא הזעזוע אני רוצה לומר שעם כל הכבוד לפשיסטונים צעירים שבמקום להיות במוסדות של חסות הנוער ולעבור שיקום ממה שההורים שלהם עשו להם, הם משחקים בנאציזם על גבעות השומרון,

הכיבוש הרבה יותר מזעזע כשהוא לא מגיע עם כיפות ענק ופאות ענק ובקבוק תבערה ביד. בעל המפעל באזור התעשייה ניצני אביב ליד טול כארם שהורג באיטיות מאות פועלים במפעל שאין בו לא בטיחות ולא גהות מזעזע אותי הרבה יותר. הזעיר בורגני שחלם על וילה במרכז שיושב בחצר שלו בערב וצופה אל אורות תל אביב והים מגבעות השומרון ושיפולי יהודה מזעזע אותי יותר. מי ששובר שביתות של פועלים בעזרת המשטרה והשב"כ באזור התעשייה מישור אדומים מזעזע אותי יותר ואפשר להמשיך ברשימה. העובדה שאנחנו מזדעזעים רק כאשר משהו סימבולי מובהק מוסרט לנגד עיננו מטרידה אותי יותר ממה שמטריד אותי כל כהניסט מבולבל בגיל העשרה.

נו אז הזדעזענו, כמו שבמאי לפני שבעה חודשים הזדעזענו מיחס המשטרה לאתיופים ובאוגוסט הזדעזענו מהרצח במצעד הגאווה, שלא לדבר על הזעזוע העמוק שחשנו לנוכח עוולות המערכת שתוארו במגש הכסף, או מהשימוש הנלוז בשואה שעשה ראש הממשלה כשהעביר את האחריות על רעיון ההשמדה למופתי כלאחר יד, וכך הלאה.

מרוב זעזועים נעשינו חסינים, והכותרות כבר לא מרשימות אותנו ליותר מכמה שעות עד כמה ימים. כל המעשים המזעזעים האלה, שרובם עברו במהדורות החדשות במהירות מסחררת מכדי להותיר חותם, הוחלפו במעשים מזעזעים וכותרות מפוצצות שנועדו בימים בהם לא קרה משהו שניתן לנפח ואז להעלים, להסתיר את שוד הגז. שום דבר כבר לא באמת מזעזע את החברה הישראלית. שום דבר לא גורם לחשבון נפש ולא רק לשימוש במילים: "יש צורך בחשבון נפש". שום דבר לא גורם לנו לעצור ולהתבונן על המציאות המעוותת והמופרעת ששלטונו של ביבי ביסס פה בשנים האחרונות ולהגיד: "וואלה משהו פה ממש לא בסדר".

חיים מכותרת לכותרת, מזעזוע שלא מזעזע לבא אחריו, אדישים קהים ועייפים. אם מישהו במקרה שם לב שאין יותר הפגנות נגד שוד הגז, אז כן, אפילו מעשה השוד הגדול ביותר של הציבור בישראל עובר פה בלי שנתעורר. אלפים בודדים יצאו בשיא לרחובות וכלום לא השתנה. זה המחיר של החסינות שלנו לזעזועים, להתרגלות שלנו למציאות של משברים וקיצונים, לשיח של הסתה ושנאה.

אנחנו כבר לא מזדעזעים באמת ובצדק, לא הזדעזענו כשהכיבוש יצר מציאות של עוולה ולא נזדעזע היום כשנוער הגבעות, נוער קצה, שלא טופל, ובמקום להגיע לרחוב, הגיע לגבעות כי ככה המגזר הדתי-לאומי מעדיף. אנחנו אדישים לפושעים האמיתיים אלו שלא מדווחים בחדשות, בעל המפעל בשטחים שמנצל עובדים עד מותם בלי שזה אפילו ידווח כי זה לא קורה בישראל, האיש שבנה לו את ביתו באלפי מנשה וחסם בגטאות קטנים כפריים שנתקעו בין החלום שלו והקו הירוק. האנשים שהמדיניות שלהם הצמיחה את כל הכיבוש ועוולותיו. אנחנו כבר לא מזדעזעים. האמת עדיף שבמקום להזדעזע ולהכביר מילות תואר בסטטוסים של קתרזיס ברשתות החברתיות, נתחיל לחשוב ואולי כתוצאה מכך גם לפעול כדי לשנות את המציאות, אז גם לא נצטרך יותר "להזדעזע".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    אפשר לאמר: "נלכדנו ברשת".

  2. ק. טוכולסקי :

    השיח הזעיר בורגני העלוב הזה, השמרנות הצייקנית והקודים המוסריים שמופעלים רק בידי זוטות בעלות ערך סמלי, זה כל כך נורא שזה לא להאמין.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.