חברי המחנה הציוני, מדוע חתמתם על העצומה נגד "שוברים שתיקה"?

מספר חברי-כנסת מהמחנה הציוני חתמו על העצומה נגד ארגון "שוברים שתיקה". רביב נאווה, חבר מפלגת העבודה, פונה במכתב לחברי-כנסת אלה וכותב להם כי בחתימתם נתנו יד לאחד ממסעות התעמולה האלימים נגד חופש הביטוי והדמוקרטיה בישראל

המחנה הציוני

20/12/2015

לכבוד

ח"כ איילת נחמיאס ורבין, ח"כ אייל בן ראובן, ח"כ רויטל סוויד, ח"כ חיליק בר, ח"כ יואל חסון, ח"כ איתן כבל

שלום רב,

כחבר מפלגת העבודה, התאכזבתי מאד לראות כי הוספתם את חתימתכם ל"עצומת חברי הכנסת" נגד ארגון "שוברים שתיקה" והצטרפתם בכך לקמפיין המכוער והאנטי-דמוקרטי המובל בידי ארגוני ימין נגד ארגוני חברה אזרחית.

לא אצליח, כנראה, לשכנע אתכם במה שבעיני הוא מובן מאליו – ש"שוברים שתיקה" הינו ארגון ציוני חשוב שאינו פוגע בחיילי צה"ל אלא מפנה ביקורת מוצדקת לעבר הממשלה. אני מניח כי גם לא אוכל לשכנע אתכם במידת הגיחוך שבחברי כנסת החותמים על עצומות במקום לבצע את תפקידיהם הפרלמנטרים ובאבסורד שבקריאה לארגונים ממשלתיים להימנע מכל קשר עם הארגון במקביל לדרישה מאותו ארגון למקד את פעילותו בארץ ולא בחו"ל.

אני מקווה שכן אוכל, לפחות להפנות את תשומת לבכם לכך ש"העצומה" עליה חתמתם אינה עומדת בפני עצמה. לא ניתן לראות אותה כמנותקת מאירועי כל הימים האחרונים ובראש וראשונה – לא ניתן לצאת בשצף קצף כנגד הפרסומים (המקוממים, אך לגיטימיים ברובם) נגד נשיא המדינה ובד-בבד להחריש אל מול קמפיין השתקה בוטה ומסית פי-כמה ואף לתת לו רוח גבית.

בחתימתך על העצומה הצטרפת הלכה למעשה לקמפיין "השתולים" של "אם תרצו". כל טענה על כך שמדובר בקמפיינים נפרדים ולא מתואמים ביניהם היא גלגול עיניים והתכחשות לברור-מאליו. בהצטרפותכם לעצומה נתתם יד לאחד ממסעות התעמולה האלימים והשקריים ביותר שנראו כאן (אגב, העצומה לבדה מכילה יותר שקרים מספר השקרים ש"שוברים שתיקה" נתפסה בהם בכל שנות קיומה). מסע שנועד לא רק לבצע דה-לגיטימציה לארגונים שמחוץ לקונצנזוס, אלא להטיל מורא גם על מי שמנסה לנהל אתם דיאלוג.

יותר מכך, הקריאה לאסור על ארגונים כמו מכינות קדם צבאיות, אוניברסיטאות ובתי-ספר, אותם מקומות שבהם צריך להתנהל דיון חופשי, פתוח ומרחיב אופקים על מגע עם ארגון כלשהו בגלל פעילותו, לכאורה, בחוץ לארץ, היא פשע כלפי הדמוקרטיה. משפט זה לבדו, היה צריך למנוע מכם לחתום על המסמך, ללא קשר לדעתכם על ארגון שוברים-שתיקה באופן ספציפי.

אינני חבר ב"שוברים שתיקה", גם לי יש ביקורת על פעולות מסוימות של הארגון אך לא הוא מקדם את הדה-לגיטימציה של ישראל בעולם. ברור לי לחלוטין שמסעות השתקה מהסוג הזה לא יעצרו ב"שוברים שתיקה". למעשה, הם כבר מזמן לא עוצרים. אני יכול להעיד ממקור ראשון על הפחד של מורים להתבטא בכיתה ועל מסעות לינץ' תקשורתיים ואינטרנטיים המתנהלים נגד מי שמביע תמיכה משתמעת בעמדות שמאל (חוויתי אחד כזה במשפחתי). זו המציאות שבה מתנהל הקמפיין האחרון, והנושא שלו הוא חופש הביטוי והלגיטימציה של פעילות פוליטית אזרחית, לא ארגון "שוברים-שתיקה" כשלעצמו. צר לי שטחו עיניכם מלהבחין בכך.

בכבוד רב,

רביב נאוה

חיפה

תגובת ח"כ רויטל סוויד

אשמח לשוחח עימך בנושא.

אם תעקוב אחר פעילותי תראה ששבוע שעבר, ביום שני נאמתי במליאה על ההסתה החמורה נגד נשיא המדינה .
מזמינה אותך לצפות מחר ב – 16. בנאום שלי במליאה במסגרת הצעת אי אמון. את נושא ההצעה אני בחרתי והיא פגיעה בדמוקרטיה, אי שוויון בחברה והסתה כנגד הנשיא.

לא חייבים להסכים על הכל. ארגון שוברי שתיקה, כאשר פעל להביא קול אחר של חיילי וקציני צה״ל מול הצבא, בארץ על מנת להפיק לקחים וללמוד ולשפר – כביקורת זה היה לגטימי, מבורך ומחויב מציאות בארצנו. פעילות האירגון בחו״ל, תרגום עדויות לה זרה, לשימןש אויבנו כנגדנו אינו לגטימי לטעמי.

במפלגה יש מתחם רחב של עמדות ודעות. זה מה שמאפיין, ומבורך, במפלגת שלטון. לא על הכל חייבים להסכים ולא מחלוקת על פעילות הארגון בחול היא מחלוקת על פעילות האירגון בארץ. שניהם לא קשורים להסתה נגד הנשיא. זו הקבלה שביבי נתניהו
ניסה לעשות על מנת להסיט הנושא מהנשיא.

לילה טוב, תודה שפנית אליי.
רויטל סויד

תגובת ח"כ חיליק בר

ראשית התנצלותי על התגובה המעט מאוחרת בשל עומס לו"×–… אני יכול להבין את אכזבתך אבל חייב לומר שלא ממש מקבל אותה, או את הגישה. הדרך שלי ושל חלק מחבריי למפלגה בנושא ×”×–×” היא מחד אישית ומאידך היא תואמת מאוד את ערכינו, במחנה שלנו, בגבולות הגזרה שאנו רואים למחנה ×–×”, כפי שאנו רואים אותו, גם אם היא לא במאה אחוז תואמת את הגישה שלך או דעתך בנושא. וזה כמובן בסדר, וחלילה שכולנו נסכים על הכל. אנו מחנה רחב ודמוקרטי עם מגוון דעות וזה מצוין. כך מצוין גם הוויכוח בנושא ×”×–×”.

לעצם העניין: ראשית, לא מקובל עליי שהגנה על צה״ל וחייליו ×–×” איזה נכס של הימין, של בנט או של אם תרצו. לא יכול להיות שאם מישהו בשמאל שחושב שזה חשוב, ×–×” יוצג מיד כגיבוי לתנועה זו או אחרת או לאיש ×–×” או אחר מהימין. הימין כבר מנכס לעצמו בלעדית את הציונות, אהבת הארץ, ביטחון ישראל, ועכשיו גם את ×”×”×’× ×” על שמו של צה"ל וחייליו? לא בבית ספרי, מעולם לא הייתי שם ואינני מתכוון להתחיל עכשיו. אני גאה להיות חלק ממחנה השמאל, ובכל הכבוד עשיתי לא פחות מאחרים למען פתרון הסכסוך והמגעים עם הפלשתינים, למען נושאים חברתיים וזכויות אדם ועוד ערכים החשובים לנו במחנה. ברוך השם גם הסיתו נגדי בישראל היום על עמודים שלמים בשל פגישותיי עם אבו מאזן ועל פעילותי בנושאים אחרים החשובים לנו כשמאל. ועדיין, כן יש לי בעיה קשה מאוד מאוד עם העבודה של שוברים שתיקה בחו״ל, עבודה שלחלקה נחשפתי וזה פשוט ×–×¢×–×¢ אותי ואף אכזב אותי – דווקא בגלל שאני שייך למחנה החשוב ×”×–×”. (אגב, לא חתמתי על שום עצומה אלא רק על המכתב המרוכך המדבר על פעילותם בחו"ל).

רביב, המקום לצעוק על העוולות המתרחשות בצה"ל (ויש עוולות!) הוא כאן בפנים בתוך החברה הישראלית. המקום לבדוק את ×–×” הוא כאן, לא באופן חשוך וסודי אלא פומבית – אבל כאן. אם יש עשבים שוטים פשיסטים או מפרי זכויות בצהל (ואני בטוח שיש) צריך לפעול מולם באופן קשה ונחוש ולשלוח אותם לכלא. הם לא יישלחו לכלא ×¢×´×™ הפרלמנט הנורבגי או השבדי, ולא ×¢"×™ פעולות שיש בהן להשחיר את צה"ל כולו או חייליו בעולם, אלא ×¢×´×™ זעקה חזקה כאן בתוך החברה הישראלית, זעקה שלה אני גם הייתי וגם אהיה שותף בעתיד. בין ×–×” ובין פעולות מיותרות שיש בהן השחרת פניו של צה"ל וחייליו למרות היותו צבא מוסרי השומר על חיינו כאן – הדרך ארוכה.

רק טוב, חיליק

ח"כ איתן כבל הגיב בהזמנה לשיחה טלפונית

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , ,

20 Responses to “חברי המחנה הציוני, מדוע חתמתם על העצומה נגד "שוברים שתיקה"?”

 1. נטע הגיב:

  רביב,
  כל הכבוד.

  לפי החשבון שלי זה יוצא שרבע מחברי הסיעה חתמו על העצומה.
  אני טועה?
  25%.

  יוצא מכל הסיפור הזה ש-

  "אם תרצו"
  ואיילת שקד
  http://www.blacklabor.org/?p=57385

  -כל אחד יכול להוסיף שמות לרשימה,
  הם – לא גורמים נזק למדינת ישראל.

  או שאולי רצוי שאתעדכן – האם על כל הללו כבר נאסרה כניסה לכל המוסדות הנזכרים בעצומה נגד "שוברים שתיקה"?

  למה לא לדרוש איסור יציאתם מהארץ של שוברים שתיקה ודי?
  ליתר ביטחון מעצר בית וחסימת גישה לאינטרנט, לא חלילה כדי לסתום להם את הפה, אלא רק לכוון אותם למקומות הנכונים.

  אם כבר אז "המתחיל מצווה אומרים לו גמור".

  וכמובן שכל הנאמר כאן לא בא לחלק ציונים (סליחה על הביטוי) ל"שוברים שתיקה", ×›×™ ×›×›×” ×–×” כמו שכבר הוזכר בהקשר ×”× "ל – בזחילה איטית אתה הופך תלוי ומחויב לתורם.
  לא יעזור כלום.
  וזה לא חשוב מי התורם – במקרים רבים התורם הגלוי הוא קרן שבעצמה תלויה ומחויבת לכל מיני תורמים, בקצה אתם יכולים למצוא להפתעתכם אפילו את תשובה.

  ובקצה היותר רחוק יתכן שאותו הכיס חילק קצת לאם תרצו וקצת לשוברים שתיקה.
  זה דומה קצת למשבר הסאב פריים כשהלוואות הוסוו דרך כל מיני נגזרות אג"חים, או כשתורם אחד שם כסף אצל שני פוליטיקאים מתחרים.

  מי שרוצה לשנות צריך ללכת דרך ערוץ פוליטי גלוי ומוצהר שמיצג תפיסה רחבה שמחברת בין הנקודות. והפוליטיקאים בעצמם חייבים לנתק את הלשון שלהם מעטיני ההון ומתורמים בחו"ל שישראלי מצוי אין לו דרך לדעת מי הם ומה הם. (תסתכלו ברשימות התורמים לפריימריז בעבודה).

  ולמרות הנאמר זה לא עניינם של ח"כים בכלל להתעסק בעצומות כאלה, שזה פארודי לגמרי כפי שמיין בצדק רביב.

  הבחירה בערוץ הבלתי פוליטי (יש אצלנו כאלה וכאלה וכאלה) מובילה בסוף לפדיחה פוליטית אחת גדולה. כמה שנים קיימת שלום עכשיו?

  כל הנאמר כאן – קצת טובה לחברי לינדנבאום ששאל בפרטי מה דעתי.

  דעתי באופן כללי שהשמאל כקבוצה הרים מזמן דגל לבן

  ואפרופו הגב' שקד, אפשר היה לראות את זהבקטנה כאן בתגובות לפוסט המקושר למעלה.

  לכן אני מקווה שרבים מחברי המפלגה יצטרפו למכתב של רביב ויהפכו אותו לעצומה בפני עצמה ולא ישאירו אותו כעוד פוסט שילך עוד שלושה ימים לאבדון.

 2. לקסי הגיב:

  כנראה שהנהגת המח"צ לא נתנה את דעתה על "מתווה קלוגהאפט" העדכני.
  לא כך נוהגת אופוזיציה שעניינה הוא הפלת הממשלה.
  לא כך נוהגת אופוזיציה שהצהירה, כי תתמוך בממשלה מבחוץ רק כשזו תפעל למען השלום.
  לא כך נוהגת אופוזיציה!
  יש גם קול אחר שהוא היה צריך להיות קולו של המח"צ, קולה של האופוזיציה.
  https://www.facebook.com/MichaeliMerav/videos/1069569669733405/?theater#

 3. …ולא במחנה האנטי-ציוני…

 4. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  שופרי משטר ההפרטה של ביבי ומרעיו,מדברים על "ציונות" ו"אהבת המולדת",ובפועל מה שמניע אותם זה גנגסטריזם כלכלי טהור בשירותה של האוליגרכיה של הטייקונים שכלל לא היתה כאן לפני שהימין הגיע לשלטון ב-1977 .

  יותר מתמיד נכונה האימרה בת מאתיים השנים:"הפטריוטיזם הוא מפלטו האחרון של הנבל.

  והנבלות נמצאות גם בקואליציה וגם באופוזיציה……

 5. למיכאל הגיב:

  לתשומת-לבך 🙂

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לתגובה 5
  כשהפרטה משמעותה העברת נכסי ציבור לידי טייקונים, היא שלילית מאוד.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  להרמלין,
  המחנה הציוני הוא דמוקרטי. חתימה על הדרת ארגון אזרחי של חיילים לשעבר היא התנהלות אנטי ציונית ואנטי דמוקרטית. הציונות היא לא פשיסטית והימין העושה דה לגיטימציה למפלגות המרכז והשמאל מתנהג באופן פשיסטי, וכשהוא מדיר את נשיא המדינה ומשמיץ אותו, הימין גם אנטי ממלכתי ופועל להרס המדינה הציונית. חתימה על העצומה הזאת משחקת לידי המניפולציות של הימין הקיצוני.

 8. נטע הגיב:

  טוב
  כמה חברי המחנ"צ או ה"עבודה" הצטרפו כבר למכתב הזה?

 9. נטע הגיב:

  איפה בכלל מוצאים את העצומה הזאת?

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בפייסבוק של אריק בנדר ובאתר של טל שניידר

 11. נטע הגיב:

  קלי קלות.
  לא מצאתי אפילו רמז.

 12. לנטע הגיב:

  הנה הרשימה מהפייסבוק של אריק בנדר

  Arik Bender
  אתמול בשעה ‏08:00‏ ·
  וזו רשימת 58 חברי הכנסת שנכון לאמש חתמו על העצומה נגד "שוברים שתיקה": מאיר כהן (יש עתיד),אלעזר שטרן (יש עתיד), אברהם נגוסה (ליכוד), איתן כבל (מחנצ), יואב קיש (ליכוד), יואל רזבוזוב (יש עתיד), אורן חזן (ליכוד), דוד ביטן (ליכוד), עודד פורר (ישראל ביתנו), חיליק בר (מחנצ), שרן השכל (ליכוד), טלי פלוסקוב (כולנו), מירב בן ארי (כולנו), מיקי זוהר (ליכוד), ז'קי לוי (ליכוד), ירון מזוז (ליכוד), אלי בן דהן (הבית היהודי), מוטי יוגב (הבית היהודי), שולי מועלם רפאלי (הבית הי הודי), ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), בצלצל סמוטריץ' (הבית היהודי), אבי דיכטר (ליכוד), אריה דרעי (שס), יעקב ליצמן (יהדות התורה), משה גפני (יהדות התורה), אציק כהן (שס), משולם נהרי (שס), מאיר פורוש (יהדות התורה), מנחם מוזס (יהדות התורה), יואב בן צ ור (שס), דוד אזולאי (שס), אורי מקבל (יהדות התורה), סופה לנדבר (ישראל ביתנו), רויטל סויד (מחנצ), עליזה לביא (יש עתיד), איילת נחמיאס ורבין (מחנצ), , מירי רגב (ליכוד), אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו), חמד עאמר (ישראל ביתנו), , רוברט אילטוב (ישראל ביתנו), אורלי לוי אבוקסיס (ישראל ביתנו), יאיר לפיד (יש עתיד), יפעת שאשה ביטון (כולנו), נאוה בוקר (ליכוד), זאב אלקין (ליכוד), איילת שקד (בית יהודי), נפתלי בנט (בית יהודי), גיל גמליאל (ליכוד), ציפי חוטובלי (ליכוד), יואל חסון (מחנצ), נורית קורן (ליכוד), יריב לוין (ליכוד), אופיר אקוניס (ליכוד), חיים כץ (ליכוד), אייל בן ראובן (מחנצ), צחי הנגבי (ליכוד).
  את העצומה ארגנו רס"ן במיל עמית דרי ורס"ן במיל סתיו גיל.
  הפניות למרבית הח"כים נעשתה בווטסאפ.

 13. נטע הגיב:

  http://www.kikar.co.il/188199.html

  אם הבנתי נכון
  הח"כים לא חתמו על עצומה אלא על מכתב.
  נוסח המכתב שונה באופן "מפתיע" מנוסח העצומה (בהנחה שמדובר על אותן פיגורות שיזמו את העצומה ופנו לח"כים במכתב מיוחד):

  "אנו פונים אליכם, קבוצה של למעלה מחמש מאות מפקדים בסדיר ובמילואים (בתפקיד מ"פ ומעלה), מכל רחבי הקשת הפוליטית, המודאגים מהתנהלותו של ארגון 'שוברים שתיקה"'
  ה- 500 הם כנראה החותמים על נוסח העצומה, ביניהם מופיע השם עדי קול ללא פרטים מזהים.

  ושימו לב ל- "מכל רחבי הקשת הפוליטית" – אין סימן יותר טוב מזה למצבה הקליני של הדמוקרטיה.

  וחוץ מזה
  מכתבו של רביב ראוי מאוד וכך גם הצורך לשמור אותו על חם.
  אבל יש לי עוד ענינים לעסוק בהם.
  איפה כולם?

 14. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  יש כנראה תופעה של התקרנפות,ומה שהיו אומרים בזמן פרשת לבון,"החשבון והפחד",אבל בעיקר הגירה של האליטות.מיטב המוחות יוצאים לחו"ל ולא חוזרים.
  תחושה של "והמשכיל בעת ההיא יידום".

 15. נטע הגיב:

  שאלה טובה מה זה "מיטב המוחות", ואיך זה, אם בכלל, מתחבר ל"מלח הארץ".

 16. נטע. הגיב:

  בראש מפעל ההחתמה עומד מישהו שמנהל את זה http://interactika.co.il/clients/karamel/tavor_demo/%D7%9C%D7%95%D7%B4%D7%96

  מי שיפשפש קצת באתר יגלה למשל את זה:
  "המטרות העיקריות עליהן מושתתת התכנית הן:
  1. טיפוח תודעה וזהות יהודית- ציונית:"
  תכנית המדרשה הפועלת בנצרת עילית כוללת את הכרת החברה הערבית ואת יהודה ושומרון.

  ככה זה נראה כשבאים מ"כל רחבי הקשת".

  האם ילמדו שם את הספר של טליה ששון? http://www.blacklabor.org/?p=57460

  ואיזה תכנית באזרחות?
  http://www.blacklabor.org/?p=57462
  רמז – "טיפוח תודעה וזהות יהודית -ציונית. (תקראו את כל הפרוגרמה בתכנית קשת שלהם).
  ואולי לא מצאתי שם את המילה דמוקרטיה בגלל רשלנותי.

  אז זהו חיברתי את מירב הנקודות שהצלחתי.

  עד כאן.
  ושוב תודה לרביב.

 17. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  פשוט מדובר על זליגה של אינטליגנציה לחו"ל מסיבות שונות ומגוונות.
  בסיכומו של דבר אנו מפסידים את נוער העתיד.
  קיצוץ בלתי פוסק של תקציבים למחקר,של משרות צמיתות ,חוסר בטחון תעסוקתי,ובכלל תחושה מתגברת של אירעיות.
  וגם מה שכתב לקסי.ביבי עסוק בלהבעיר את הארץ,דהיינו מחד, לשסות את דלת העם באינטליגנציה,ומאידך,לגדל דור של נבערים מדעת.

 18. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ?

 19. מי מוכן לחתום על ×–×”? הגיב:

  "אשר על כן, אנו פונים אליך בבקשה שלהלן:

  . עצירה מידית של כל שיתוף פעולה של גופים הנהנים מתקצוב ממשלתי עם שוברים שתיקה (מכינות קדם צבאיות, תקנים בשירות לאומי, הזמנות להרצאות בצה"ל או במוסדות חינוך).

  . יוזמה ממשלתית לדיון בנושא קבלת מימון ממדינות זרות ו/או מקרנות, המעודדות את קמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל, ובפרט את קמפיין ה-BDS."

 20. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  "יוזמה ממשלתית לדיון בנושא קבלת מימון ממדינות זרות ו/או מקרנות, המעודדות את קמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל, ובפרט את קמפיין ה-BDS."".

  על זה כבר לא מדברים.
  500 קצינים חותמים על עצומה ומבקשים מרה"מ יוזמה ממשלתית (איזה לשון נקייה)
  לדון…..

  ור' הפתעה – רה"מ × ×¢× ×” מיד.
  אפילו כחלון הצטרף.

  ומה עושים 6 ח"כים מהמחנה הציוני?
  חותמים על נוסח "מרוכך" של אותה עצומה (הנוסח המרוכך מסתיר את הבקשה השנייה בפנייה לרה"מ).

  הנוסח המרוכך מסתיר גם את המשפט הזה בפנייה לרה"מ:
  "עלילות הדם הופיעו בצורות שונות במשך 2000 שנה, אך כיום יש לנו את הכלים המשפטיים והחוקיים לטפל בגרסתן המודרנית, אותה גרסה שמפיץ ארגון שוברים שתיקה".
  גם על זה בלי לבדוק ובלי לברר חתמו 6 הח"כים מהמחנה הציוני. האם גם הם חושבים שאשוברים שתיקה עוסק בפרקטיקה של עלילת דם מודרנית?

  למה הם שיחקו לידיים של מי שטוען כך?
  לא יכלו להביע דעתם באופן עצמאי?

  הצעת החוק שכחלון תמך בה, תעבור כמה שינויים, אולי תיגרר קצת בכנסת ובסוף תעבור איכשהו בעידוד 500 הקצינים (למעשה למעלה מ- 600)

  וכמו שטוכולסקי כותב – השמאל המתוזז יעבור לזעזוע הבא, בניצוח כלי התקשורת.

Leave a Reply