חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"יש דין" בבג"צ למדינה: מדוע לא יפונה המאחז הבלתי מורשה "תפוח מערב"?

נושאים חדשות, משפט ופלילים ב 15.12.15 1:24

תושבי כפר יאסוף הגישו עתירה לבג"צ באמצעות ארגון "יש דין" נגד המאחז הלא-חוקי "תפוח מערב" הממוקם על אדמות פלסטיניות פרטיות

ביום שני 14 בדצמבר התקיים דיון בעתירתם של ראש מועצת הכפר יאסוף ותושבי הכפר, באמצעות ארגון "יש דין", בדרישה לפנות את המאחז הבלתי חוקי 'תפוח מערב' הסמוך להתנחלות כפר תפוח. העתירה הוגשה נוכח העובדה שהמאחז נבנה שלא כדין, ממוקם בחלקו על אדמה פלסטינית פרטית, ובעיקר בשל התגברות אירועי האלימות המתרחשים תדיר באזור שבין תושבי המאחז לתושבי הכפר הפלסטיני.בסוף הדיון ניתן צו על תנאי, ולמדינה ארבעה חודשים להגיב מדוע לא יפונה המאחז.

המאחז תפוח מערב הוקם בשנת 2000 במרחק של כשני קילומטר מההתנחלות כפר תפוח. במאחז מצויים כ-30 מבנים והוא חולש על שטחים חקלאיים בהיקף של מאות דונמים. כל המבנים הוקמו ללא ההיתרים הדרושים, חלקם על קרקע פרטית ובניגוד לתוכנית המאתר הקיימת באזור.

כפי שעלה אף בתשובה המדינה לעתירה, רובם של מבני המאחז ממוקמים על אדמות שאינן מוגדרות כאדמות מדינה, שלעותרים זיקה קניינית אליהן. המאחז אינו חלק מכפר תפוח, אין כל תכנית המאפשרת בינוי או אופק הכשרה בעתיד הקרוב, ואף פעולות שונות שבוצעו על ידי המנהל האזרחי העלו כי לא ניתן ליצור רצף בין המאחז ובין כפר תפוח לקראת הכשרה.

בדיון נמתחה ביקורת חריפה על המצב הזמני המתמשך, ועל התנהלותה של המדינה, שהודתה שאף כי בכוונתה לבחון אפשרות לקדם הליכים שיובילו לבחינת ההיתכנות של הכשרת המאחז, בפועל, לא קיימת כעת תכנית להכשרתו. לדברי הנשיאה נאור: "צריך להבין כי גם באדמות מדינה, יש לפעול כחוק… אפשר אולי בהעדר של החלטת ממשלה / תכנית, אפשר באדמות מדינה להכשיר. אך צריך לעשות משהו, לא לשבת על הגדר עד שתוגש עתירה". העובדה שרובם של המבנים מצויים על אדמה פרטית ולא זוכים למענה אכיפתי, זכתה גם היא לביקורת רחבה מצד שופטי בית המשפט העליון.

לדברי עו"ד שלומי זכריה, מהצוות המשפטי של "יש דין": "המצב הבלתי נסבל בו גורמי האכיפה 'מיישרים קו' עם פעילות עבריינית דוגמת הקמת המאחז, ובפועל מסייעים להנצחתו, הינו רעה חולה אשר אמורה לפוג מעולם חפץ שלטון חוק במדינה דמוקרטית מתוקנת. המצב העובדתי הקיים בכל הנוגע לתפוח מערב והיותו מעיין מפכה של פעילות עבריינית נלווית לעבירות הבנייה, ידוע לכל הגורמים בשטח, אולם אלה בוחרים לטמון ראשם בחול ולחפש,  פתרונות זמניים למצב בלתי חוקי קבוע, אשר בפועל פועלים נגד בעלי האדמות דווקא. יש לקוות כי האיתות מכיוונו של בית המשפט העליון יחלחל אל הרשויות באופן שיוביל להשבת שלטון החוק לאזור הגדה המערבית".

הודעה מטעם "יש דין"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.