הפוליטיקה הערבית בישראל פוגעת בטובי בניה

הסערה בחוגי הפוליטיקה הערבית הפלסטינית בישראל סביב ביקורו של איימן עודה בארצות הברית חושפת את חולשתן ואת קבעונן של המסגרות הפוליטיות שלה. הדור הזקוף, כך נראה, התרגל יותר מדי לתקרות הזכוכית הנמוכות בישראל ובשטחים

מאת מרזוק אלחלבי

נסיעתו של איימן עודה, ראש הרשימה המשותפת, לארצות הברית, חוללה סערה רבתי בחברה הפלסטינית בישראל. סערה זו לא אומרת על עודה מאומה אולם אומרת על הפוליטיקה הערבית בישראל כמעט הכל. הביקורת על הביקור ועל עודה עצמו לא באה משורות היריבים הפוליטיים, ולא רק מאנשים משועממים ועיתונאים עילגים, אלא בעיקר מתוך המפלגה הקומוניסטית הישראלית, המרכיב העיקרי של חד"ש.

בקצה אחד של הסערה ניצבו אלה שהגנו על נסיעתו של עודה, ייחסו לה נסים ונפלאות ושיבחו את יכולתו להביא את הנרטיב של הערבים הפלסטינים בישראל בפרט, ואת השאלה הפלסטינית בכלל, לציבורים חשובים בארצות הברית. בקצה השני ניצבו אלה שרואים בנסיעה ובנסיבותיה מזימה נוספת נגד השאלה הפלסטינית והערבים בישראל. למרבה התמיהה יש אף כאלה שראו בנסיעה שיתוף פעולה מחפיר עם השטן הגדול, הלא היא ארצות הברית.

——-

הארגונים הפוליטיים בחברה הערבית פלסטינית בישראל הם מבנים צרים ודוגמטיים. המפלגה הקומוניסטית, למשל, הדבקה בלניניזם הידוע לשמצה על אף שכל אחיותיה בעולם ובמרחב הערבי הפנו לו עורף, משליכה את מאווייה ותקוותיה על שלטון היחיד של פוטין וחווה התקף זעם בכל פעם שמוזכרת ארצות הברית או הממשל האמריקאי. אולם הביקורת האידיאולוגית לביקור של עודה מגיעה דווקא מהארגון הפוליטי השותף לו בחד"ש, חבריו הקרובים. וכמו שנאמר, עם חברים כאלה מי צריך אויבים.

למאמר המלא

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

One Response to “הפוליטיקה הערבית בישראל פוגעת בטובי בניה”

  1. אפרים דוידי הגיב:

    "הביקורת על הביקור ועל עודה עצמו לא באה משורות היריבים הפוליטיים, ולא רק מאנשים משועממים ועיתונאים עילגים, אלא בעיקר מתוך המפלגה הקומוניסטית הישראלית, המרכיב העיקרי של חד"ש". על סמך מה הכותב קובע זאת? על סמך שנאתו העיוורת לקומוניזם או לשותפות היהודית-ערבית? הרי לחד"ש ומק"×™ כלי תקשורת רבים בעברית, בערבית ובאנגלית מודפסים ומקוונים – כולל העיתון היומי היחידי היוצא לאור בישראל בשפה הערבית: "אל אתיאחד" ושבועון השמאל היחידי בשפה העברית: "זו הדרך". עיון קצר בכתבות הרבות ובידיעות שפורסמו בשבועיים האחרונים בנוגע לביקורו של מזכיר חד"ש לשעבר, ×—"×› איימן עודה, בארה"ב יכול להבחין בקלות שיש סיקור שוטף (יומי) של הביקור והוא די מפרגן. איפה הביקורת? בראש של הכותב!

Leave a Reply