postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עמידר – הפרטה בדלת האחורית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמידר – הפרטה בדלת האחורית

נושאים דיור, תכנון ובניה, חדשות ב 9.12.15 1:28

האם הפרטת "עמידר" תפתור את מצוקת הדיור של דיירי הדיור הציבורי? שר השיכון וחברי כנסת שהשתתפו בדיון בכנסת בנושא חושבים שלא, אך היו"ר החדש של "עמידר"  פועל ליצירת שינוי מבני ההופך את "עמידר" לחברה יזמית עסקית באישור רשות החברות הממשלתיות בניהולו של אורי יוגב. הוא טוען שיפתור את המחסור בדיור ציבורי באמצעות שינוי מבני זה

מאת דליה בלומנפלד

 

"עמידר" היא חברה ממשלתית המשמשת זרוע ביצוע של הממשלה בהשכנת אוכלוסיות נזקקות בדיור ציבורי . מינויו של יצחק לקס ליו"ר החברה הוביל לשינויים מבניים בחברה, להחלפת ההנהלה והעובדים, לגיבוש תכנית חומש המרחיבה את הקהלים להם היא מתעתדת להעניק שירותים ולתוכניות התחדשות עירונית ובינוי מעבר למה שפעלה עד כה. למעשה, "עמידר" מתגבשת לפעול כחברה יזמית עסקית המתכננת להנפיק אגרות חוב כדי לגייס כספים לצורך רכישת דירות ובהן לדיור ציבורי.

אלא שכדי להנפיק אגרות חוב ולגייס כספים ממשקיעים, "עמידר" מבקשת להעביר לבעלותה 40.000 דירות ציבוריות השייכות למדינה. העברה כזאת, אם תתבצע, היא למעשה הפרטה של "עמידר", והיא נעשית לא ביוזמת יצחק לקס יו"ר עמידר, אלא ביוזמת משרד האוצר ורשות החברות הממשלתיות בניהולו של אורי יוגב. כתבה שפורסמה בדה-מרקר במרץ 2014 דיווחה על יוזמתו להפריט 19 חברות ממשלתיות ובהן נכללת עמידר. יצחק לקס הוא רק המוציא לפועל של התכנית.

הצגת תהליך ההפרטה כבדרך אגב ובשם הצורך לרכוש דירות כדי לשכן בהן דיירי דיור ציבורי מלמדת על ההונאה בהתנהלות. במקום להציג בריש גלי את המטרה: הפרטת "עמידר", מנופפים בצורך ברכישת דירות ציבוריות באמצעות גיוס כספים על-ידי הנפקת אגרות חוב למשקיעים, ולשם כך מבקשת "עמידר" להעביר את הבעלות על הדירות הציבוריות מהמדינה אליה.

אתמול יום שלישי 8 בדצמבר התנהל בוועדה לביקורת המדינה בראשותה של ח"כ קארין אלהרר, דיון בנושא זה. על פי הנתונים שהוצגו בוועדה, ל"עמידר" אין יכולת במצבה הנוכחי לספק את צרכי הדיור של כל הזכאים לדיור. לפי דיווחו של מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון אשל ארמוני לוועדה, נבדקו 1400 דירות של עמידר. מתוך 550 דירות שהיו ריקות, אוכלסו כבר 450 דירות. דירות רבות מאוכלסות על-ידי ארגונים ועמותות ופינויין הוא הליך מורכב וארוך. לדבריו, מתוכננת הקצאה של כמיליארד ₪ לרכישת כ-1000 דירות חדשות. מספר הממתינים לדיור הוא כ-2700 זכאים. נתונים אלה מראים את קוצר ידה של "עמידר" בשיכונם של כל האזרחים הנזקקים לדיור ציבורי, ומצדיקים לכאורה את הצורך בגיוס כספים על ידי הנפקת אגרות חוב למשקיעים. ולצורך זה נדרשת העברת הבעלות על דירות לעמידר (להלן הודעת ועדת לביקורת המדינה)

שר השיכון יואב גלנט הביע התנגדותו להעברת הבעלות על דירות ציבוריות מהמדינה ל"עמידר" באמצעות מכתב ששלח לוועדה. במכתב הוא מציין שהתנהלותו של יו"ר עמידר יצחק לקס היא חריגה מסמכות הנוגדת את מדיניות המשרד. גלנט ציין שהכוונה להעברת הבעלות על דירות המדינה ל"עמידר" הוצגה בפניו, אך הוא התנגד לה וביקש לא לקדמה. "גורל האוכלוסייה החלשה בישראל מופקד בידי הממשלה הנבחרת, ולא בידי גורמים בעלי אינטרס. משמעותה של תכניתו היא הפרטת הדיור הציבורי והפקרת הדיירים הזקוקים לו, פשוטו כמשמעו." גלנט ציין במכתבו כי למרות הנחיותיו, לקס ממשיך לפעול, אך לו אין שום כוונה להפריט את עמידר ולהרוס את הדיור הציבורי.(ראו פה)

ח"כ אורלי לוי אבקסיס שהשתתפה בדיון, קראה ליו"ר "עמידר" להתפטר מתפקידו. היא פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה דברים אלה:

"קשה לי אפילו לתאר עד כמה אני רואה בחומרה את המהלכים שמוביל כעת בחדרי חדרים יו"ר עמידר, יצחק לקס.

בימים האחרונים פורסם שיו"ר עמידר פועל להעברת 40 אלף דירות של הדיור הציבורי מבעלות המדינה לבעלות עמידר, אותה עמידר שבמשך שנים כחלק ממדיניות מופקרת של מקבלי ההחלטות וקובעי המדיניות הזניחה את תפקידה כחברה משכנת והפקירה מאות ואלפי דיירים ללא מענים ראויים.

מה שלא פחות חמור זה שהבוקר התברר שיו"ר עמידר, בסוף היום פקיד ממשלתי, עושה את המהלך הזה בניגוד להנחיית שר השיכון הממונה מעליו ופועל באופן חריג בניגוד לסמכותו.

בעקבות הדברים הללו קראנו הבוקר, חברי שדולת הדיור בכנסת, לפיטוריו לאלתר. יו"ר עמידר מסכן את הדיור הציבורי בישראל כולו בעצם ההתנהלות שלו, והוא צריך ללכת הביתה לפני שיהיה מאוחר מידי.

אנו לא נאפשר את הפקרת הדיירים!!

העברת הדירות הציבוריות מבעלות המדינה לעמידר תגשים את החלום הישן של אנשי האוצר – לנתק את הקשר בין זכאי הדיור הציבורי למדינה. מהלך כזה שקול לעקירת השורש האחרון מפרויקט חברתי אולי החשוב במדינה ויהווה בכייה לדורות."

ח"כ דב חנין אמר בדיון:  

"המהלך שאנחנו מדברים עליו הוא הפרטת עמידר. זה חמור מאוד. הפיל הזה משתולל ודורס אנשים בלי רחמים. צריך להגיד בצורה ברורה: אי אפשר לעשות רווחים ממצוקה. כל הקונספציה של להפוך את עמידר לחברה רווחית ועסקית היא מסוכנת וחסרת בסיס."

יצחק לקס יו"ר עמידר (שנזכר גם בכתבה זו) פועל למימוש כוונות ההפרטה. שר השיכון מתנגד לכך. מה יעשה יואב גלנט כדי להניא את יו"ר עמידר מתוכניותיו? האם יביא לפיטוריו?

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.