ועדת הבריאות דנה בשירותי בריאות הנפש במגזר הערבי

 

יו"ר הוועדה ח"כ אלאלוף: "האוכלוסייה הערבית חייבת לקבל את אותו שירות כמו כלל אזרחי המדינה"

מאת רביב נאוה

בצל שביתת עובדי המרפאות הציבוריות והתחנות לבריאות הנפש של משרד הבריאות, דנה היום ועדת הבריאות של הכנסת במחסור בפסיכולוגים ועובדים סוציאליים קליניים במגזר הערבי.

במהלך הדיון סיפרה ראדה נעים, פסיכולוגית קלינית מאעבלין: "אנחנו מטפלים ב-400 ילדים עם שלושה ורבע תקנים ופסיכיאטר ברבע משרה. ילדים נאלצים להמתין חצי שנה עד שמתקבלים אצל פסיכיאטר. יש צרכים אדירים ואין מי שיספק אותם".

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף אמר: "איך הגענו למצב הקשה הזה, למרות שידענו שהרפורמה מתקרבת? איך אף אחד לא נקף אצבע? יש פה הזנחה קשה שלא פוגעת רק באוכלוסייה הערבית, אלא בחברה הישראלית כולה. הניכור בחברה הערבית נובע מחוסר הבנה לבעיות שלהם. שום גוף לא עשה חשבון נפש כדי להתמודד עם הבעיה הזאת. נקיים דיון כל 3 חודשים כדי לבדוק את ההתקדמות בנושא. האוכלוסייה הערבית חייבת לקבל את אותו שירות כמו כלל אזרחי המדינה".

ח"כ חנין זועבי: "רק 2.5% מהפסיכולוגים הם ערבים. 90% מהקהל הערבי שזקוק לטיפול בבריאות הנפש לא מקבל אותו. מציבים מכשולים בקבלת סטודנטים למקצועות הטיפוליים, אין סבסודים של המועצה להשכלה גבוהה וטוענים שאין מקומות להתמחות. בשטח אין כל רפורמה". ח"כ יוסף ג'בארין: "מדוע האקדמיה עיוורת לצבעים ולא רגישה לצרכים חברתיים?". ח"כ דב חנין: "תחנות בריאות הנפש באום אל-פאחם ושפרעם קורסות. בשטח יש קטסטרופה מוחלטת". ח"כ ג'מאל זחאלקה: "סטודנטים ערבים לא ניגשים ללמוד פסיכולוגיה כי נרתעים מתנאי הקבלה למאסטר. יש לעשות הכל על מנת שהערבים ינהרו ללימודי פסיכולוגיה".

הפסיכולוגית הראשית במשרד הבריאות, ימימה גולדברג טענה כי נפתחו תכניות ייעודיות להכשרת פסיכולוגים במגזר הערבי, אך מספר הנרשמים מועט מאוד. "יש תקציב לכך, ומי שרוצה להתמחות יקבל מלגה אישית. יש מספיק מוסדות להתמחות ואין בעיית מקום". ח"כ זוהיר בהלול אמר בתגובה: "ההמתנה ארוכה, ההכשרה לקויה ותנאי הסף גבוהים מדי. שמשרד הבריאות יירד ממגדל השן וימצא פתרונות".

ח"כ אלאלוף דרש ממשרד האוצר לדווח לוועדה תוך חודש כיצד יטופל המחסור במטפלים במסגרת תכנית רב שנתית למגזר הערבי שמתכננת הממשלה. בנוסף, הורה למשרד הבריאות להעביר לוועדה את החוסרים הדורשים טיפול: כמות תקנים של מטפלים, מלגות חסרות וכוח אדם דרוש.

 

 

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply