postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "קדימה מדע" – העמותה שמלמדת ילדים חולים בביתם, ופגיעתה בפרטיות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"קדימה מדע" – העמותה שמלמדת ילדים חולים בביתם, ופגיעתה בפרטיות

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 3.12.15 2:24

תחקיר "בוקר טוב ישראל": עמותה שמעניקה שירותי חינוך לילדים חולים התחייבה לשמור על חיסיון מלא. אבל אחרי שהופיעו ברשת פרטי התלמידים החולים, העמותה פגעה גם באמון המורים. כתבה ששודרה בגלי צה"ל ב-2 בדצמבר

תחקיר "בוקר טוב ישראל": עמותת "קדימה מדע", זכיינית משרד החינוך, מעניקה שירותים רגישים במיוחד: שיעורים פרטיים לאלפי ילדים בביתם, ילדים שנבצר בעדם מלבקר בבית הספר בשל מחלות קשות, פציעות מתמשכות או בעיות נפשיות. יש ברשימה הארוכה הזאת ילדים עם בעיות נשימתיות, כאלה הסובלים ממחלות ממאירות ועוברים טיפולים כימותרפיים, ואחרים המשתקמים אחרי תאונות דרכים.

בחוזה שנחתם עם החברה שזכתה במכרז ב- 2014, מופיעים סעיפי סודיות ואבטחת מידע מפורטים, שנועדו למנוע את זליגת המידע הרגיש לגורמים בלתי רצויים. אלא שפעם אחר פעם, "קדימה מדע" כושלת בדיוק בכך. במאי האחרון התברר כי החברה חשפה לעין כל את שמותיהם של הילדים החולים באינטרנט, לתדהמתם של ההורים.

נירית, אמא של אביאל, מושתל מח עצם בן 9, סיפרה לגלצ: "בבוקר כשגיליתי שהפרטים של הבן שלי בעצם חשופים באינטרנט לכל מאן דבעי ומי שרוצה פשוט יכול לראות שהבן שלי מקבל את השירותים של 'קדימה מדע', מי המורה שלו, איזה שיעורים הוא קבל וכן הלאה, אני נחרדתי, ממש נחרדתי".

"קדימה מדע" התנצלה על התקלה, והסירה את השמות. חלפו אך כמה חודשים ושוב תקלת אבטחה חמורה: אחד מעובדי החברה הפיץ קובץ אקסל ובו פרטיהם האישיים של מאות מורים כולל מספרי תעודות זהות, כתובת מגוריהם ועברם המקצועי. חלק מהמורים מזועזעים: "הדבר הראשון זו הייתה הפתעה מוחלטת. אתה עובד באיזה מקום ופתאום אתה מגלה שהגיל שלך מפורסם, מספר תעודת הזהות, הצד המקצועי שלך מפורסם. חוץ מתמונה היה שם את הכל".

העמותה שוב התנצלה וטענה שמדובר בטעות אנוש. אבל להורים ולמורים שנפגעו לא די בכך. פיני, מורה במיזם, הסביר: "כשזה קורה פעם אחת, אפשר להבין, כשזה קורה פעם שניה נראה לי שזה כבר עניין של גישה שזה דבר הרבה יותר מהותי מאשר סתם טעות פה ושם שעליה אולי אני מוכן לסלוח".

גם נירית, אמו של אביאל חושבת שהגיע הזמן שמשרד החינוך יגן טוב יותר על הילדים: "המידע הזה ניתן לאנשים שלמעשה אנחנו חשבנו שאנחנו נותנים את מבטחנו בהם, והם נהגו בחוסר אחריות. זה מידע חסוי מפאת העובדה שהם חסרי ישע הילדים האלה. וזה לא רק הבן שלי זה עוד הרבה ילדים אחרים".

מקדימה מדע נמסר בתגובה: "לא מדובר בתקלת אבטחה, אלא בטעות אנוש שאירעה לפני שלושה חודשים וטופלה מיידית ברגע שהתגלתה. אנו מתנצלים אם מישהו נפגע. המייל עם הקובץ המדובר אוחזר מיידית והגיע לתפוצה קטנה של אנשים". עוד נכתב בתגובה: "מי שטרח להפיץ את הקובץ ברבים הם גורמים שמסרבים להשלים עם כך שקדימה מדע זכתה במכרז לטיפול בילדים חולים ומצליחה לספק שירות מסור על אף כל המכשולים".

ממשרד החינוך נמסר: "משרד החינוך רואה חשיבות רבה בהגנה על מידע, כולל זה המצוי בידי ספקים חיצוניים. בכשל אבטחת המידע של 'קדימה מדע' שארע בחודש מאי, הפיק המשרד לקחים אשר יושמו לגבי כלל הספקים". במשרד הוסיפו כי לגבי המקרה המובא "הרי ש'קדימה מדע' שלחה מייל באופן שאינו מוצפן ובו פרטי עובדי החברה, בניגוד לכללי אבטחת מידע, ובעקבות כך, תיערך בדיקה מקיפה לנושא והמשרד יחליט בהתאם".

מהרשות למשפט, טכנולוגיה ומידע במשרד המשפטים, המטפלת במקרה מאז חודש מאי, נמסר: "הרשות מנהלת הליך פיקוח מול חברת 'קדימה מדע', ועם תום הליך הפיקוח, תעביר הרשות את ממצאיה לגורמים הרלוונטיים במשרד החינוך".

הכתבה המשודרת והמתומללת פורסמה לראשונה בגלי צה"ל : האזינו לכתבה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. אמא לילד חולה :

  תודה על תחקיר מצוין של דסק התחקירים בגלצ.
  קדימה מדע פוגעת בילדים החולים פעם אחר פעם בלי בושה ועם המון יהירות!
  חשיפת שמות הילדים והמורים מצטרפת למחדלים הרבים של החברה נגד הורים ומוריםהמפחדים פחד מוות להתלונן כשיש בעיה . שלטון הפחד שולט ואנשי האגף לחינוך מיוחד שותפים לפשע העסקת קדימה מדע הכושלים.
  עיזרו לנו לעצור את החברה.

 2. אבא לילה חולה :

  גלי צהל עשו שירות מצוין לגילוי האמת. הגיע הזמן שקדימה מדע יעזבו את ניהול הפרויקט.
  אנו ההורים לא רוצים אותם.

  רחל אברמזון תפסיקי להתעלם

 3. מערכת עבודה שחורה :

  כתבה נוספת בגלי צה"ל
  https://soundcloud.com/glz-radio/zhcqsqlvq11m
  בעקבות פרסום גל"צ – מכתב פיטורין נגד המורה שדיבר נגד פגיעה בפרטיות

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לאחר שלוש כתבות בגלי צה"ל על קדימה מדע, השמועה מספרת שקדימה מדע שלחה לגלי צה"ל מכתב איום בתביעת דיבה. זהו מכתב האיום השני שידוע עליו. הראשון נשלח לאתר "עבודה שחורה". האם חברה שמתנהלת כך מתאימה לטפל בילדים חולים מרותקים לבתיהם?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.