דחיית הצעת חוק השוואת קצבת נכות לשכר מינימום גוזרת על נכים חיים בעוני

הצעת חוק השוואת קצבת נכות לשכר מינימום נדחתה במליאת הכנסת בקריאה טרומית ביום רביעי 2 בדצמבר. הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות באוניברסיטת בר אילן הגיבה לדחיית הצעת החוק

[בוקסה=35617]מליאת הכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת חוק הביטוח הלאומי (תיקון – השוואת קצבת נכות לשכר המינימום), התשע"×”-2015 של חבר הכנסת אילן גילאון וקבוצת חברי הכנסת.

מוצע לקבוע כי שיעור הקצבה המלאה ליחיד לעניין גמלאות הנכות יהיה בסכום השווה לשכר המינימום לחודש.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "קצבת היחיד לאדם עם מוגבלות הזכאי לקצבת נכות מלאה, שנקבע כי הוא חסר כושר השתכרות, עומדת על 25% מהסכום הבסיסי, 2,160 שקלים חדשים, בתוספת של עד 343 שקלים חדשים, בהתאם לאחוז הנכות הרפואית, קרי הקצבה המקסימאלית לנכה עומדת על סך של 2564 שקלים חדשים. הקצבה אינה צמודה לשכר המינימום, כך שהיא נשחקת כל העת.

הקצבה הזעומה הזאת דנה אדם עם מוגבלות לחיים בעוני. הקצבה אמורה להספיק לקיום מינימאלי, אך ברור לכל שהיא אינה מספיקה לכהוא זה מצרכיו. על האדם עם המוגבלויות לרכוש תרופות, למממן נסיעות בתחבורה ציבורית או במוניות, לכלכל את ביתו, להעסיק עובד סיעודי, ובשאיפה גם לקחת חלק פעיל בעיקר פעולות החיים, כולל תרבות ופנאי,. ההוצאות של האדם עם המוגבלויות אינן פוחתות מהוצאות של אדם שאינו נחשב נכה לפי חוק הביטוח הלאומי. לפיכך, אין כל הגיון שהקצבה שיקבל האדם עם המוגבלות הזכאי לקצבת נכות מלאה בגין נכותו ואובדן כושר עבודתו תפחת ממה שראוי שנחשב לשכר מינימאלי במשק.

ח"כ גילאון: לכל איש ואישה בבית הזה יש סיכוי להפוך לאדם מוגבל, כל האנשים הם או מוגבלים או נשאי מוגבלות או שיש להם מוגבלים במשפחה. לא מדובר כאן בחמלה, מדובר בזכויות ביטוח של כל אזרח במדינה, שיודע שבסופו של דבר הוא ייפול לבד. יש לכולנו הזדמנות לעשות פעם אחת צדק. העלות של החוק הזה היא 6 מיליארד שקלים בשנה הראשונה אבל רק לפני חודש הורדתם את המע"מ בעלות של 4 מיליארד ואף אחד לא נהנה מזה.

שר הרווחה חיים כץ: ההצעה הזו היא לא 6 מיליארד, היא מעבר ל10 מיליארד. הצעה בסדר גודל כזה, צריכה לבחון את כל ההיבטים הכלכליים וההשלכות הרחבות. קל להניח הצעה כזו, בטח מהאופוזיציה.

44 תמכו בהצעה ו – 45 התנגדו.

תגובת הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר-אילן לדחיית הצעת החוק להשוואת קצבאות הנכות לשכר מינימום: עו"ד רוני רוטלר ועו"ד איריס פינקלשטיין, הקליניקה לזכויות אנשים עם מוגבלויות, הפקולטה למשפטים, אוניברסיטת בר אילן:

נפילתה של הצעת החוק להשוואת קצבאות הנכות לשכר מינימום מנציחה מצב עגום שבו מוגבלותם של אנשים בישראל גוזרת עליהם חיים בעוני. קצבת הנכות, העומדת על סך של כ-2,400 ₪, אמורה על פי החוק להוות "תחליף הכנסה" עבור אנשים שבשל מוגבלותם אין באפשרותם להשתכר – וזאת לא רק בשל המוגבלות עצמה, אלא מאחר ושוק העבודה אינו מותאם להעסקה של אנשים עם מוגבלויות, עקב בעיות נגישות ודעות קדומות. כך, אנשים עם מוגבלות – אשר בשל מוגבלותם נאלצים לשאת בהוצאות גדולות הרבה יותר מאשר אדם ללא מוגבלות – דווקא הם חיים בעוני ומבצעים מידי יום בחירות בלתי אפשריות בין מזון לתרופות.

שכר המינימום בישראל, אשר כשמו כן הוא – הבטחה לקיום מינימאלי, עלה במהלך 20 השנים האחרונות מ-2,400 ₪ ויגיע בינואר הקרוב לכ-5,000 ₪, וזאת מתוך הלימה ליוקר המחיה ולתנאים הבסיסיים הדרושים על מנת לחיות בכבוד. קצבאות הנכות, לעומתו, נשארו כשהיו, ולמעשה אף נשחקו עם השנים. כנסת ישראל, אשר חוקקה את חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ואישררה את האמנה הבינלאומית בדבר זכויותיהם של אנשים עם מוגבלויות, חרטה על דגלה, לכאורה, את זכותם של אנשים עם מוגבלות לשוויון ולחיים בכבוד. כנסת זו אמורה להבין, כי להנגשות מבנים ציבוריים, לתעסוקה ולחינוך, אין כל משמעות כאשר לאנשים אשר למענם נוצרו הנגשות אלה אין כל אמצעים להשתמש בהם, והם נאלצים לחיות חיים שאין בהם מאומה פרט להישרדות.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

One Response to “דחיית הצעת חוק השוואת קצבת נכות לשכר מינימום גוזרת על נכים חיים בעוני”

 1. ארז הגיב:

  שלום אני חולה סכיזופרניה.
  אני חושש להגיע לרחוב.
  גר היום עם ההורים.
  אין לי שום אופק של עבודה כי הנכות שלי לא מאפשרת לעבוד.
  אין לי שום אופק לחיים נורמליים.
  הנכים גם ככה מסכנים!
  השכבה הכי דפוקה בארץ!
  תנו לנו לפחות שכר מינימום!

Leave a Reply