מאיר שמעוני פעל לשיוויון בחינוך – החרדים האשכנזים רוצים להחליפו

האם החלפת מנהל המינהל החרדי במשרד החינוך תוביל להמשך האפליה כלפי תלמידות ממוצא ספרדי בסמינרים? ראשי המגזר החרדי האשכנזי אינם מרוצים ממנהל המינהל החרדי, הפועל למען השוויון ודואג שתלמידות ממוצא ספרדי ישולבו בלימוד בסמינרים. הם פועלים להחלפת המנהל

מאת: דליה בלומנפלד

[בוקסה=56975]אתר "עבודה שחורה" פרסם לפני כשלושה חודשים התכתבות עם משרד החינוך בנוגע לאי קבלת תלמידה ממוצא ספרדי ללימודים בסמינר בו לומדות תלמידות ממוצא אשכנזי בעיר בית-שמש. זוהי עוד דוגמא לאפליה של תלמידות ספרדיות במגזר החרדי המתרחשת בסמינרים רבים במגזר. לאחר הגשת ערר למשרד החינוך, התקבלה התלמידה ללימודים בסמינר.

מנהל המינהל החרדי במשרד החינוך הוא מאיר שמעוני, ובזכותו הוסדרה קבלת תלמידות רבות ממוצא ספרדי ללימודים בסמינרים. שמעוני פעל למיגור אפליית התלמידות ממוצא ספרדי. אלא שנראה כי ראשי המפלגות החרדיות האשכנזיות אינם אוהבים את פריצת הגדר הזו, ובמסגרת יוזמתם לבטל את יוזמות מפלגת "יש עתיד" מתקופת השתתפותה בקואליציה, במגזר החרדי פועלים לשינוי המצב, כפי שעשו כבר לגבי ביטול חוק השוויון בנטל.

נראה שלדעתן של המפלגות החרדיות האשכנזיות, המצב ישתנה אם ימונה מנהל חרדי למינהל החרדי שאותו הקים שי פירון כשהיה שר חינוך. פירון שם לו למטרה להכליל את המגזר החרדי במסגרת מערכת החינוך בפיקוח משרד החינוך. אז, המפלגות החרדיות התנגדו להקמת מינהל חרדי שיפקיע מהן את עצמאותן בחינוך ולא שיתפו פעולה עם פירון בהקמת המינהל החרדי ובגיבושו. אף מועמד חרדי לא הציג מועמדות לתפקיד מנהל המינהל. בתקופת פירון פורסם מכרז שדרש כישורי תואר ראשון בלבד למנהל המינהל. זאת מתוך כוונה שמועמדים חרדים יציגו מועמדות. אך מועמדים חרדים לא הציגו מועמדות.

התנועה לאיכות השלטון שהסתייגה מרף הדרישות הנמוך במכרז, הגישה עתירה לבית-המשפט בבקשה לבטל את המכרז. העתירה נדחתה לאחר שהמדינה טענה כי מתוך התחשבות בציבור החרדי, היא דורשת תואר ראשון בלבד ולא תואר שני כמקובל לגבי מפקחים בחינוך החילוני והדתי. בית הדין מצא כי הדרישה עומדת במתחם הסבירות ואין מקום להתערב בה. בעקבות העתירה הודיע בספטמבר 2014 משרד החינוך כי המכרז בוטל. ואולם בדצמבר 2014 הגישה התנועה לאיכות השלטון עתירה נוספת בעניין, כיוון שהמכרז החדש שהוגש תחת המכרז הישן, אף הוא לא כלל דרישות סף בסיסיות – כמו ניסיון בניהול מערכות חינוך ותואר שני. בית הדין האזורי לעבודה דחה שוב את העתירה ואישר את תנאי המכרז. השופטים קבעו שיש לאפשר למועמדים חרדים להתמודד לתפקיד מנהל המחוז: "שוכנענו כי תנאי הסף שנקבעו במכרז סבירים בשים לב לדרישות התפקיד, ומתוך כוונה לאפשר גם למועמדים מתוך המגזר החרדי להגיש מועמדות למכרז".

בינתיים מונה מאיר שמעוני, חילוני, שאינו חלק מהמגזר החרדי, למנהל המינהל החרדי. הוא החל לטפל בבעיות, ובהן בעיית אפליית התלמידות ממוצא ספרדי בקבלה לסמינרים.

"איגוד הסמינרים" שהסתייג מיוזמותיו של מאיר שמעוני למניעת אפליה של תלמידות ממוצא ספרדי, יצא בגלוי נגד שמעוני ודרש למנות מנהל אחר במקומו. האיגוד שטח את ביקורתו בפני מועצת גדולי התורה, והמועצה הודיעה כי לא תשתף פעולה עם משרד החינוך. החזון שהציג מאיר שמעוני בכנס לחקר החברה החרדים הוסיף גם הוא שמן למדורת ההתנגדות להמשך כהונתו של שמעוני. על הרקע הזה פורסם המכרז החדש. לאיגוד הסמינרים הצעה למועמד שיכול להחליף את מאיר שמעוני.

נראה שראשי הציבור החרדי חושבים שמתוך עמדת כוח של המפלגות החרדיות בקואליציה בזמן שח"כ מאיר פרוש הוא סגן שר החינוך, ניתן יהיה לצמצם את היוזמות שפוגעות במפלגות החרדיות האשכנזיות. שילוב תלמידות ממוצא ספרדי מעורר את התנגדותם. החלפת המנהל היא דרך "למזער את הנזק" מתוך כוונה שיוכלו להמשיך להפלות תלמידות ממוצא ספרדי ולמנוע מהן לימודים בסמינרים. השאלה המתעוררת היא, ואם ימונה מנהל מינהל השייך למגזר החרדי, האם תהיה לו יד חופשית באפליית תלמידות ממוצא ספרדי בחסות המדינה?

מאיר שמעוניבצילום: מאיר שמעוני. צילום "כיכר השבת". מתוך כתבה מהעיתון וראיון עם שמעוני

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

3 Responses to “מאיר שמעוני פעל לשיוויון בחינוך – החרדים האשכנזים רוצים להחליפו”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  האם מנהיגי הציבור הספרדי יקומו נגד המינהל החרדי המונע אפליית תלמידות ממוצא ספרדי? http://www.bhol.co.il/article.aspx?id=92859

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ומה עם הסרטון של אמנה?

  האפליה הייתה ועודנה לא רק אצל חרדים.

 3. מגיבון הגיב:

  הסרטון של אמנה מזעזע חשבתי שציבור יפי הנפש הלאומים דתיים כבר אין גזענות אגב מה תעשה תלמידה אשכנזית שלא מתקבלת לסמינר אין לה טענת אפליה ואף שמעוני לא יוצא להגנתה

Leave a Reply