postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הזיהום בחיפה – שתי ועדות שתי דעות הפוכות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הזיהום בחיפה – שתי ועדות שתי דעות הפוכות

נושאים בריאות ואיכות סביבה, עלו ברשת ב 25.11.15 2:19

בעוד בוועדת הבריאות שר הבריאות דיווח כי מצב זיהום האוויר בחיפה די בסדר ותחת שליטה, בוועדה לביקורת המדינה דרשה ח"כ יעל כהן פארן להכריז על חיפה כאזור מוכה אסון

עצרת אקלים חיפאית בסימן עצירת התעשיות המזהמות במפרץ חיפה

 עצרת אקלים בהובלת מגמה ירוקה ובהשתתפות ארגונים ירוקים נוספים תתקים בחיפה ב 27 בנובמבר, יום שישי, 11:30 מול העירייה רחוב חסן שוקרי 14, כחלק ממצעד האקלים העולמי

לקריאה נוספת

ביום שני 23 בנובמבר הועלתה בעיית הזיהום בחיפה בשתי ועדות שונות. אחת בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות והאחרת בוועדה לביקורת המדינה. המסרים הסותרים שבוטאו בהודעות הוועדות יובילו כנראה לנטרול הטיפול בזיהום בחיפה. אם שר הבריאות מודיע רשמית לוועדה כי המצב בחיפה בסדר ותחת שליטה, הדרישה המובעת בוועדה לביקורת המדינה להכריז על חיפה כאזור מוכה אסון לא יכולה להתממש. שהרי, אם נתוני משרד הבריאות מראים לכאורה כי המצב בסדר, אין נתונים כדי להכריז על חיפה כאזור מוכה אסון. הציבור ובייחוד תושבי האזור חשים את בעיית הזיהום בחיפה. למרות זאת נראה כי התנהלות זו של הוועדות לא תביא מזור לבעיית הזיהום.

להלן ההודעה של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות:

בישיבה שנערכה ב-23 בנובמבר שר הבריאות יעקב ליצמן דיווח  לוועדת הבריאות של הכנסת על תחלואת הסרטן בישראל.

במהלך הדיון התייחס השר לזיהום האוויר בנפת חיפה, ואמר: "המצב כרגע הוא די בסדר ותחת שליטה. הייתי עם השר להגנת הסביבה בשטח; הנושא מטופל בצורה טובה מאוד". ראש השירותים לבריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הוסיף: "אנחנו מבצעים בדיקות עדכניות על איכות האוויר באזור ומבצעים בדיקה מקיפה על מחלות דרכי הנשימה בקרב תושבי האזור".

מהנתונים שהוצגו בדיון על ידי מנהלת המרכז לבקרת מחלות, פרופ' תמי שוחט, עולה כי:

  • בשנת 2012 דווחו 28,709 מקרים חדשים של סרטן
  • בשנים האחרונות יש ירידה בתחלואה בסרטן בקרב גברים יהודים וערבים, ויציבות בקרב נשים יהודיות וערביות
  • בהשוואה לעולם שיעורי הסרטן בישראל גבוהים מעט מהממוצע. ישראל במקום 17 מתוך 34 בהיארעות מחלת הסרטן בקרב מדינות ה-OECD
  • הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים: ערמונית. בקרב נשים: שד. סוגי הסרטן הקטלניים ביותר: ריאה בקרב גברים, שד בקרב נשים. למרות ירידה מתמשכת בתמותה מסרטן השד בישראל בעשור האחרון, עדיין שיעור התמותה ממנו גבוה מהממוצע בעולם.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, סיכם את הדיון ואמר: "שכיחות המחלה בקרב גילאים צעירים הולכת ועולה. אני תולה את האשם בתופעת העישון שמתחילה בגילאים צעירים ביותר. בתי ספר מעלימים עין מפינות העישון שמקימים לעצמם התלמידים ואין כל דיווח להורים על כך". הודעה לתקשורת מאת אורי מיכאל דובר ועדת העבודה והרווחה

להלן ההודעה של הוועדה לביקורת המדינה:

הועדה לביקורת המדינה דנה היום (שני) בשנית, בפיקוח של המשרד להגנת הסביבה על מפעלים מזהמים. יו"ר הוועדה, ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) קראה להגדיל את מספר המפקחים למניעת זיהום, והדגישה כי "זיהום אויר לא פעם משפיע על אחוזי התמותה באזורים מסוימים, ויש להגביר את הפיקוח על מפעלים מזהמים, את שיתוף הפעולה עם הרשויות המקומיות ואת נגישות המידע לציבור הרחב – שהוא הנפגע העיקרי מזיהום אויר ומחוסר פיקוח". היא שיבחה את המשרד להגנת הסביבה על "עבודה רבה ומבורכת, אבל הדרך עוד ארוכה" ודרשה לקבל את דו"ח תיקון הליקויים בנושא פליטות זיהום מכלי רכב, ופירוט היתרי העבודה למפעלים המזהמים, תוכנית ביקורות הפתע לשנה הקרובה, ואת הפילוח לתכנון מול ביצוע של השנה החולפת. אלהרר דרשה כי המשרד אף יקים אתר אינטרנט בו הציבור יוכל לקבל את כל תוצאות בדיקות הפתע., וציינה כי "לכל אזרח הזכות לדעת איזה מפעל מזהם בסביבתו".

ישראל דנציגר, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה סיפר כי כיום פועלים בארץ 188 מפעלים מסוכנים לזיהום אויר. לדבריו, "מדובר בנשוא חשוב, מציל חיים ואלפי איש סובלים בארץ ממחלות וממוות מוקדם, אך זיהום האוויר בארץ יורד בשנים האחרונות באופן קבוע". הוא הודה כי עד כה לא היה די פיקוח ואכיפה בעניין, ועם כניסתו לתפקיד לפני כשלושה חודשים קבע להתמקד בהם. לדבריו, יוקמו יחידות פיקוח אזוריות בתוספת כוח-אדם, הוגברו ביקורת-הפתע, מערכות המיחשוב עודכנו, ומדי חודש מחויבים יחידות אלו להעביר למנכ"ל דיווח על הפיקוח וביקורות-הפתע. דנציגר הבטיח כי בשנים הקרובות הוקדשו 330 מיליון ₪ לשיפור הזיהום במפרץ חיפה, כולל הרמת הרף הנדרש למפעלים.

שולי נזר, סמנכ"לית המשרד הוסיפה, כי יעודכן החוק בעניין רישוי החוק למפעלים בעלי סיכון זיהום, וכן יאושרו בקרוב תקנות בעניין לתחנות דלק. לדבריה, המשרד מפקח כיום על כ-19,000 מפעלים, ולתקוותה חוק אויר נקי יאושר במהלך השנה הקרובה.

בדיון התגלעה מחלוקת בין נציגי המשרד לנציגי המבקר והיועץ המשפטי של הועדה, האם יש צורך בקביעת תקנות-חובה בעניין פליטת אויר מזוהם ממפעלים, קביעתן כתקנות-רשות או שינוי החוק בעניין.

אבי שגב, תושב קריית חיים וחבר "הקואליציה לבריאות הציבור" דרש לעדכן את רמות הזיהום הקבוע במשרד להגנת הסביבה – לאלו שבמשרד הבריאות, וקבל על חוסר פעילות המשרד נגד הרחבת בתי הזיקוק.

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) ציין כי בראש ובראשונה על המשרד למנוע הרחבת הזיהום במפרץ חיפה, ואילו עו"ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה הדגיש כי המשרד איננו מיישם את היעד שקבעה הממשלה לקביעת ערכי האוויר הנקי, במסגרת תכנון העתיד בהקמת או בהרחבת מפעלים.

יעל כהן-פארן, מנכ"ל הפורום הישראלי לאנרגיה ואשר מחרתיים תחל לכהן כחברת הכנסת, הציעה מיסוי ייעודי למימון הפיקוח למניעת זיהום, וקראה להכרזה על חיפה כעיר מוכת אסון. הודעת הוועדה לביקורת המדינה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.