חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפעל פרוטרום בגלבוע -עמדת מטה המאבק נגד חידוש ההחלטה להקימו

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 23.11.15 2:08

מפעל מסוכן והרסני באופן בלתי הפיך של חברת פרוטרום מתוכנן לקום באזור התעשייה החדש "מבואות הגלבוע" ומהווה איום ממשי על ישובי ותושבי האזור. נייר עמדה של מטה המאבק נגד הקמת המפעל

רקע: ד"ר ג'ון פרבר המתגורר בארה"ב הוא מחזיק השליטה בתאגיד הכימיקלים העולמי ICC ובפרוטרום.         משנת 1973 עד 2004 היה בבעלותו גם מפעל "פרוטרום – תעשיות אלקטרוכימיות" בעכו, האחראי למחלותיהם ולמותם של אחוזים גבוהים בצורה בלתי סבירה מעובדיו ולזיהום חמור ביותר באזורים נרחבים באופן שוטף (לדוגמא: זיהום אוויר חמור ביותר, הטמנת כספית רעילה באדמה והשלכת פסולת רעילה לים). ב 2004, לאחר שריפה קשה שזיהמה את כל ישובי האזור נסגר המפעל ומונה לו כונס נכסים. החברה נתבעה ושילמה פיצויים ל- 80 עובדים ומתחם המפעל בעכו עומד עד רגע זה שומם, מסוכן לציבור ומזוהם באופן בלתי הפיך!

גם מפעל פרוטרום במפרץ חיפה ידוע כמזהם, מסוכן ובעייתי ביותר: המפעל, המפתח ומייצר תמציות טעם וריח, יצר מפגעי ריח אשר גרמו סבל רב לתושבים ונקנס ע"י המשרד להגנת הסביבה בהסדר טיעון בסכום של 1.5 מליון ₪. בנוסף, נמצאה פרוטרום אחראית לאירוע זיהום אויר חמור שהתרחש באוגוסט 2007, ונתבעה בעקבות תלונות קשות של תושבים רבים מכל מפרץ חיפה והסביבה על ריחות חריפים וצריבות בעיניים ובדרכי הנשימה.

פרוטרום מחפשת אכסניה חדשה למשכן המפעל העוסק ומייצר תמציות טעם וריח. לשם כך פנו ונהדפו מכל המועצות האזוריות שסביבנו. עד היום לא נמצא למפעל פרוטרום מקום שיהיה מוכן לשמש לו אכסניה.

כיצד יתכן שהשליטה באוויר הגלבוע תימסר לידיהם של האחראים למפגעים סביבתיים מהחמורים ביותר בארץ?

הגלבוע שלנו הוא מרחב כפרי וירוק. אזור התעשייה "מבואות גלבוע" מוגדר כ"פארק עסקים ירוק". הבאת מפעל מזהם לאזור היא גזר דין קשה לאיכות חיינו ולאיכות הסביבה שלנו באופן בלתי הפיך!

 1. לאור הניסיון במפרץ חיפה, למפעל מסוכן מסוגו של פרוטרום אסור להימצא סמוך לריכוזי אוכלוסיה.
 2. תוצרי המפעל החדש יהיו אותם התוצרים ומכאן שפוטנציאל הזיהום והסיכון הבריאותי נשאר כשהיה למרות העטיפה החדשה.
 3. התנהלות המפעל בעבר מעידה על אי עמידה בתקני איכות סביבה וחוסר ציות לפסקי דין של בית משפט פעם אחר פעם.
 4. נכון לשנת 2014 פרוטרום נמצאת ב"רשימה האדומה" של המשרד להגנת הסביבה למסוכנות סביבתית. רשימה של חברות מזהמות המפרות הסכמים ותקנים. כיצד יתכן שינתן למפעל ברשימה האדומה היתר להקים מפעל חדש? נוכח כיווני הרוחות המשתנים.
 5. נוכח כיווני הרוחות המשתנים ותופעת האינוורסיה מהווים הריחות והחומרים המסוכנים איום מוחשי על כל יישובי האזור. דבר שיהפוך את החיים בו לבלתי נסבלים. תוך סבירות גבוהה להישארות הזיהום בסביבה.
 6. מפעל פרוטרום מתהדר בייצור חומרי גלם למזון תוך שימוש בצמחים, מה שמטעה את הציבור לחשוב כי הוא בטוח וירוק. מעטים יודעים כי בעת תהליכי מיצוי הצמחים משתמשים בחומרים כימיים מסוכנים ומפיקים תוצרי לוואי מסוכנים אשר מתנדפים לאויר או נשפכים לאדמה. חלקם נשלחים לפינוי ברמת חובב. המפעל מוגדר כתעשייה כימית ולא כתעשיית מזון (באתר המשרד להגנת הסביבה).
 7. פרוטרום עובדת עם חומרים מסוכנים!!! בכל שנה היא מפנה מאות טונות של פסולת מסוכנת לרמת חובב. על כבישי העמק ייסעו תדיר משאיות עם חומרים מסוכנים ורעילים שעלולים להישפך לקרקע החקלאית של אזורנו. במחסני המפעל יאגרו חומרים מסוכנים וכולנו נהיה חשופים תמידית לסכנה נוכח תקלות ותאונות.
 8. תחת ההגדרה הנאה והמטעה "מעבדות מחקר ופיתוח" יוכלו פרוטרום להכניס כל חומר כימי למפעל מבלי להיות מחויבים לדווח על כך לאף גורם כיוון שהם מוגנים מתוקף של "סודיות מסחרית". "פיתוח" משמע אפשרות להקמת כל קו יצור רצוי בכל גודל וכמות!!!
 9. בכל מקרה מדובר בסכנה לנזק בריאותי וסביבתי* חמור ובלתי הפיך לתושבים ולאזור לצד הפגיעה באיכות חיינו. (*על פי הדוחות הפנימיים של פרוטרום ב2012)
 10. בעקבות הקמת המפעל יירד ערך הקרקעות ביישובי המועצה. כל שמאות מקרקעין תיקח בחשבון קירבה למפעל מסוכן ותוריד את ערך הבתים בכל הסביבה וכל זאת ללא פיצוי הולם.
 11. אזור תעשיה ובו מפעל מזהם אחד יכול להוות כרטיס כניסה למפעלים מזהמים נוספים ובה בעת סיבה להתרחקות מפעלים ירוקים וחברות שאינן מזהמות. ההשלכות הקשות לאפשרות זו ברורות.
 12. תחום התיירות המתפתח מאוד בגלבוע ייפגע באופן וודאי נוכח הריחות החריפים העשויים להיפלט (על פי בדיקת המשרד להגנת הסביבה).
 1. מועצות אזוריות עמק יזרעאל ועמק המעיינות, אזורי תעשייה תבור, ציפורית ונוספים דחו את הקמת מפעל פרוטרום בשטחם. הם עשו זאת כדי להגן על תושביהם, גם תושבי הגלבוע אינם הפקר!!!

אנו עומדים על זכותנו לחיים בריאים בסביבה ירוקה ובטוחה!!!

הגלבוע אומר לא לפרוטרום!

הצטרפו למאבק, הפיצו את המידע וחתמו על העצומה:

http://www.atzuma.co.il/stopfrutarom

האחריות על הגלבוע- בידיים של כל אחד ואחת מאיתנו!

נייר עמדה של מטה המאבק מעודכן לנובמבר 2015 שנשלח על-ידי אלית חביב-גלעד

גלבוע נגד פרוטרום

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.