postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מפעל פרוטרום בגלבוע – מתחדש המאבק נגד הקמתו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפעל פרוטרום בגלבוע – מתחדש המאבק נגד הקמתו

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 22.11.15 1:07

החל שוב המאבק הציבורי נגד הקמת מפעל פרוטרום בגלבוע. תושבים חידשו את פעילות מטה המאבק והפגינו נגד ההקמה

הקמת מפעל מזהם פרוטרום במבואות הגלבוע – הדיון בכנסת

מחר (יום ב') תערוך מליאת ועדת הפנים והסביבה של הכנסת דיון על התכנון להקים בגלבוע מפעל של חברת פרוטרום שגרמה לזיהום סביבתי חמור במפרץ חיפה. דני עטר ראש המועצה האזורית גלבוע תומך בהקמת המפעל אולם התושבים מתנגדים   מאת: א.גלעד

לקריאה נוספת

תושבי חבל התענ"ך החלו שוב במאבק נגד הקמת מפעל פרוטרום באזור תעשייה במועצה האזורית גלבוע. ביום שישי 20 בנובמבר 2015 הפגינו התושבים נגד הקמת המפעל. זאת לאחר ישיבה שהתקיימה ב-15 בנובמבר במושב ברק ובה השתתפו תושבים מהאזור, יהודים, ערבים, תושבי קיבוצים, מושבים וכפרים מכל העדות ומכל המגזרים. (ראו פה)

כזכור, המועצה האזורית גלבוע בראשות דני עטר אישרה להקים את מפעל פרוטרום באזור תעשייה במועצה האזורית גלבוע ב-14 בספטמר 2011. זאת לאחר שמליאת המועצה נסעה לסיור במפעל החברה בשוויץ.

ההחלטה התקבלה למרות התנגדותם של תושבים רבים החוששים מזיהום סביבתי. מטה המאבק פרסם עצומה באינטרנט הקוראת לתושבים לחתום על העצומה ולהיאבק נגד הקמת המפעל. בעליו של פרוטרום הם ג'ון פרבר וחברת ICC שהיא תאגיד כימיקאלים בינלאומי. מפעל פרוטרום בקריות במפרץ חיפה נתבע והורשע משך שנים על זיהומים חמורים ומסוכנים לבריאות. ב-2009 המשרד להגנת הסביבה הגיש נגד המפעל בקשה לצו סגירה. תושבי הסביבה סבלו לאורך השנים מריחות חריפים ובלתי נסבלים, צריבות בעיניים, צריבות בגרון, כאבי ראש, פגיעה בדרכי הנשימה, ירידה בפוריות ועוד. על פי מחקרים חדשים חומרים שפלטה חברת פרוטרום לאורך השנים הם בין הגורמים לעלייה בתחלואת הסרטן ומחלות דרכי הנשימה תוך סכנה למוות. כך מדווח בעצומה.

בעצומה מופיעים קישורים לכתבות המתארות מפגעי זיהום ונזקים במפעלי פרוטרום במקומות שונים, כולל המפעל בשוויץ. ראו כתבה זו ביוטיוב בה התראיין אזרח שוויצרי והוא מתאר את מפגעי הריח הנודפים ממפעל פרוטרום בשוויץ.

בחודשים יוני, יולי 2015 פורסם בתקשורת כי מפעל פרוטרום נסוג מהקמת מפעל בגלבוע והחליט לא להקים בארץ מפעל. התושבים חשבו שסיפור פרוטרום הסתיים. מפעל פרוטרום לא יקום בגלבוע.

לאחרונה הופתעו התושבים לשמוע כי המפעל קום יקום. ראיון עם אלית חביב גלעד ממובילות המאבק נגד הקמת המפעל מסביר את ההתנהלות סביב ההחלטה לבטל כביכול את הקמת המפעל ולהודיע כעבור זמן על הקמתו. בכך, היא טוענת הרדימו את התושבים. אך מרגע שלתושבים נודע על יוזמה של האיחוד האירופאי יחד עם המשרד להגנת הסביבה להקמת מפעל פרוטרום, התארגן שוב מטה המאבק וקורא לכלל תושבי האזור להצטרף למאבק נגד הקמתו. ראש המועצה האזורית גלבוע הנוכחי הוא עובד נור, שקיבל קולות של תושבים רבים בזכות הבטחתו לא להקים מפעל פרוטרום בגלבוע. הוא צרף נציגי תושבים ויתחשב בדעותיהם בהקשר היוזמה של האיחוד האירופאי עם המשרד להגנת הסביבה.

לדברי אלית בראיון הנ"ל, מטה המאבק מתנגד בכל תוקף להקמת המפעל ואינו סומך על בדיקות המפעלים שמועברות למשרד להגנת הסביבה, האמור לפקח נגד המפגעים הסביבתיים. המפעלים בודקים את עצמם והמשרד אינו מסוגל באמת לפקח ולהגן על התושבים במקרה של מפעל מזהם.

לאתר המאבק: הגלבוע אומר לא למפעלים מזהמים

גלבועצילום הלקוח מהעצומה של תושבי הגלבוע בהפגנה נגד הקמת פרוטרום

אספה את המידע: דליה

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.