חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אורי אריאל, בטל את קיצוץ תקציבי הגנים הבוטניים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מידע על פעילויות, מכתבים ב 17.11.15 0:10

מעל 200 אנשי אקדמיה ו-8000 סטודנטים ואזרחים חתמו השבוע על מכתב שנשלח לשר החקלאות, אורי אריאל בו מחו נגד קיצוץ של 97% בגנים הבוטניים – מ-  4,000,000 ל-100,000 ש"ח. מחר (יום ד), תערך  הפגנה מול משרד החקלאות בצומת בית דגן

לכבוד:

שר החקלאות ופיתוח הכפר, מר אורי אריאל

שר החינוך, מר נפתלי בנט

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, מר אופיר אקוניס

שר הגנת הסביבה, אבי גבאי

 

הנדון: קיצוץ בתקציב הגנים הבוטניים

באופן מפתיע וללא הודעה מוקדמת, קיבלו בשבוע שעבר הגנים הבוטניים המוכרים בישראל ידיעה דרמטית בדבר קיצוץ של 97% בתקציבם לשנת 2015 – תקציב שאמור להגיע אליהם, על פי חוק הגנים הבוטניים, ממשרד החקלאות ופיתוח הכפר. בניגוד לנאמר להם בתחילת השנה –  ובשונה מהסכום שהתקבל בשנים האחרונות שעמד על 3.5- 6 מיליון ₪ לשנה –  יקבלו השנה כל הגנים הבוטניים ביחד 100 אלף שקל בלבד. הקיצוץ הדראסטי הזה מעמיד בסכנה את המשך פעילותם של הגנים וסגירתם של מספר גנים.

אנו, מדענים, חוקרים ואנשי מקצוע מכל האוניברסיטאות וארגונים שונים בישראל, מוחים על החלטה זו וקוראים לשר החקלאות לבטלה.  

סטודנטים בפקולטה לחקלאות ברחובות מוחים נגד הקיצוץ. צילום: מגמה ירוקה

סטודנטים בפקולטה לחקלאות ברחובות מוחים נגד הקיצוץ. צילום: מגמה ירוקה

הגנים הבוטניים בישראל הם מרכזים חשובים למחקר ולפיתוח ידע בתחום הצומח וכן לשימור של מינים בסכנת הכחדה. בנוסף, הם מהווים מוקד לפעילות חינוכית, שמפגישה את הקהל הרחב, תלמידים וסטודנטים, עם הצמחים האופייניים לארץ ישראל ולמקומות אחרים בעולם. כיום, פועלים 11 גנים בוטניים מוכרים בישראל, חלקם אוניברסיטאיים (תל אביב, האוניברסיטה העברית, הטכניון, ומכללת אורנים). אחרים מופעלים בידי רשויות שונות ועמותות פרטיות.

חוק הגנים הבוטניים, שנחקק ב-2008, נועד לתמוך בגנים הבוטניים בארץ תוך יצירת סטנדרטים מדעיים גבוהים. המימון הממשלתי שמחויב על פי החוק, איפשר לגנים לפעול לשמירה על מינים בסכנת הכחדה, לשלב פעילות חינוכית עם הפעילות המדעית, לקיים פעילות פתוחה לציבור הרחב, ולהפעיל מתנדבים למען הקהילה. בעקבות הקמת מועצת הגנים הבוטניים ב-2008, החלו גנים, שכמעט נעזבו בעבר, להתעורר לחיים חדשים והפעילות המדעית והחינוכית בהם גברה.

לגנים יש גם ערך היסטורי, תרבותי ומורשתי חשוב. סיפור הגנים משולב בסיפור הציונות, ראשית המחקר המדעי בישראל, החיבור לארץ, הכרת הארץ ופיתוח עניין בטבע ובמורשת. הגן של מקווה ישראל הוא הוותיק בארץ והיה פעיל עוד בשנות ה-20 של המאה הקודמת. הגן הבוטני של האוניברסיטה העברית בהר הצופים הוקם בשנת 1931  ושרד את 19 "שנות שטח ההפקר". הגן בגבעת רם הוא הגן הגדול בארץ עם 6000 מינים מרחבי העולם,  והגן בנאות קדומים משמר את טבע הארץ במקורות ישראל.

ה"מוצגים" בגנים הבוטניים הם יצורים חיים. הם אינם יכולים להישמר לדורות הבאים מוגנים בתיבות זכוכית. ללא טיפוח, מיון ושימור זהיר  – דינם נגזר. אין דין גן בוטני כדין גינה ציבורית, בה ניתן לחדש צמחייה לאחר תקופת הזנחה. הפעילות החינוכית בגנים אינה אפשרית ללא טיפוח נמשך וללא צוות חינוך פעיל ומסור. ההנחה שניתן לצמצם את תקציבם של הגנים ואלה ישרדו בכל מקרה – שגוייה מיסודה. הקיצוץ המוצע בתקציב יביא לכיליון של התשתית החשובה הזאת שהוקמה בעמל של עשרות רבות של שנים, ללא יכולת שיקום.

אנו  קוראים לכם שרי ממשלת ישראל להמשיך לקיים מפעל מדעי, חינוכי ותרבותי זה, שנבנה במשך עשרות רבות של שנים, ולא לקצץ בתקציבו.

הפגנה בוטניים

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. מערכת עבודה שחורה :

  היום בועדת המדע: נבלם הקיצוץ הדרמטי בתקציב
  הגנים הבוטניים בישראל – העבודה להצלת הגנים ממשיכה
  ארגון מגמה ירוקה: "הלחץ הציבורי עובד- יחד הצלחנו להציל את עתיד המחקר האקדמי וענף החקלאות בישראל"
  היום, ה-1.12.15, התקיים דיון בוועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת לגבי עיגון תקציב קבוע בחוק הגנים הבוטניים. הצעת הקיצוץ הדרמטי, קיצוץ של 97% מ-4,500,000 ל-100,000, שונתה בזכות פעילות הארגון הסביבתי מגמה ירוקה ומחאתם של אלפי אזרחים וסטודנטים, ביניהם מעל 200 אנשי אקדמיה, ל-2,000,000 ₪ בתקציב הנוכחי.
  העלאה זו אינה מספיקה לצרכי 11 הגנים הבוטניים המוכרים בחוק הגנים הבוטניים בישראל. אנשי אקדמיה רבים הדגישו את חשיבותם של הגנים הבוטניים."…ה"מוצגים" בגנים הבוטניים הם יצורים חיים. הם אינם יכולים להישמר לדורות הבאים מוגנים בתיבות זכוכית. ללא טיפוח, מיון ושימור זהיר – דינם נגזר. אין דין גן בוטני כדין גינה ציבורית, בה ניתן לחדש צמחייה לאחר תקופת הזנחה. הפעילות החינוכית בגנים אינה אפשרית ללא טיפוח נמשך וללא צוות חינוך פעיל ומסור. ההנחה שניתן לצמצם את תקציבם של הגנים ואלה ישרדו בכל מקרה – שגוייה מיסודה. הקיצוץ המוצע בתקציב יביא לכיליון של התשתית החשובה הזאת שהוקמה בעמל של עשרות רבות של שנים, ללא יכולת שיקום…".
  בדיון השתתפו משרד החקלאות ופיתוח הכפר, משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, משרד החינוך ועוד רבים, ביניהם התאחדות הסטודנטים ופעילי מגמה ירוקה. בדיון דיברו בוטנאים בעלי שם, כמו גם ראשי הגנים ופעילים סביבתיים, אשר הביעו דרישה להחזרת התקציב למצבו הקודם, ולעגן אותו בחוק על מנת להגן באופן מתמשך על המשך קיומם ותפקודם של הגנים הבוטניים.
  נעמה ארקין, פעילה במגמה ירוקה מהפקולטה לחקלאות ברחובות, מובילה את הקמפיין למען הגנים הבוטניים ועובדת בגן הבוטני בגבעת רם: "אלפי אזרחים ומאות אנשי אקדמיה חתמו על העצומה להצלת הגנים ולקחו חלק אקטיבי במאבק על עתיד ההשכלה והחקלאות הישראלית, קיצוץ דרסטי כפי שתוכנן היה מוריד לטימיון שנים של השקעה, מחקר ועשייה שעתידים שמשנים מדי יום את פני החקלאות והמדע הישראלי. המאבק הוא לא רק על מיני צמחים ובעלי חיים אלא הוא מאבק על צביונה של החברה האנושית ולאן מועדות פניה- אני שמחה לגלות שהלחץ שהפעלנו כולנו מניב תוצאות ושיש עוד תקווה לאקדמיה, לביולוגיה ולדור העתיד של המדינה הזו ושנוכל כולנו להמשיך להתגאות במוח הישראלי ובאנשים שמפעילים את המערכות שאנחנו כ"כ אוהבים"
  בישראל 11 גנים בוטניים שקיומם מעוגן בחוק הגנים הבוטניים. הגנים הבוטניים אינם מהווים רק ריאה ירוקה ושטח פתוח במרכזים עירוניים. הגנים עוסקים באופן שוטף בפעילות מחקרית, הצלה ושימור של זנים נדירים של ארץ ישראל ופעילות חינוכית המפגישה עשרות אלפי ילדים עם ערכי טבע ומורשת כל שנה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  עדיין קיצוץ ב- 50% עז חרוצה עבדה כאן שעות נוספות

  -:(

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.