חברתיים נמאסתם – תשובה למרב מיכאלי

חברת הכנסת מיכאלי הגיבה מעל אתר זה למאמר שבו האשמתי אותה בתמיכה-למעשה במשטר ההפרטה. אני מודה לחברת הכנסת על התגובה. חשוב מאוד שאנשי ציבור יגיבו לביקורת עליהם, כי הדבר מראה על פתיחות ועל רצון להתמודד עם הטענות
מאת: א. קוריאל

התגובה של חברת הכנסת מיכאלי חשפה לצערי את עומק הבעיה של דפוס הפעולה של ח"כים באופוזיציה. הנה תשובתי לח"כ מיכאלי המסודרת לפי הטיעונים שהעלתה:

 1. "גרמתי למדינה לקחת אחריות על עלות ההסעה של חיילים וחיילות". כך מתארת ח"כ מיכאלי את המהלך הקלוקל של ביטול חובת התשלום של החיילים ברכבת בימי ראשון בבוקר.

מרב מיכאלי: הסעת החיילים ברכבת, אחריות המדינה

חברת הכנסת מרב מיכאלי הגיבה על דברי א. קוריאל, המתפרסמים כאן. "קשה לי לראות איך לגרום למדינה לקחת אחריות על עלות ההסעה של חיילות וחיילים היא הפרטה."    "חיילות וחיילים הרגישו שהנסיון להדיר אותן/ם מהרכבת בשעות הלחץ הופך אותם למטרד, לאזרחים סוג ב'."

לקריאה נוספת

המדינה גם כך נשאה בעלויות, וממשיכה לשאת בעלויות, כי כאשר החיילים נוסעים בחינם, משרד הביטחון מעביר על-כך תשלום לרכבת ישראל. במקום שחברות הסעה יקבלו תשלום – רכבת ישראל מקבלת תשלום, וכך הופכת רכבת ישראל לחברת ההסעות של צבא ההגנה לישראל. הנפגעים הם האזרחים והחיילים שמצטופפים בקרונות עמוסים לעייפה ונאלצים לספוג איחורים בלוחות הזמנים ביום ובשעות העמוסים ביותר.

במקום שהצבא ייקח אחריות באופן ישיר על חייליו הוא מעביר את האחריות אליהם ונעזר ב"ספק שירותים", שהוא במקרה זה רכבת ישראל. כך עובד משטר ההפרטה, ואין זה כלל משנה שמדובר בגופים ממשלתיים. התוצאה: הצבא מתנער מאחריותו; ובקצה שרשרת המזון מוצאים עצמם אזרחים וחיילים נאבקים על חצי מטר מרובע בתוך קופסת סרדינים שהתחפשה לרכבת.

 1. "חיילים וחיילות הרגישו שהניסיון להדיר אותן/ם מהרכבת בשעות הלחץ הופך אותם למטרד, לאזרחים סוג ב'."

כמה נוח למשוך את הדיון למחוזות הליברליים של שיח ה"הדרה". צר לי, אך זה לא העניין הפעם, ואני לא מתכוון להתעוור ממסך העשן הזה. אף אחד לא "הדיר" חיילים מהרכבת. היה פה ניסיון, שלא הצליח, לעשות סדר בתנועת ההמונים בימי ראשון בבוקר.

הניסיון לא הצליח כי הוא לא נעשה עד הסוף; כי משרד הביטחון והצבא אפשרו ברוב איוולתם לחיילים לנסוע ברכבת בתשלום. חיילים אינם אזרחים, לא סוג א', לא סוג ב' ולא משום סוג אחר. חיילים הם חלק ממסגרת צבאית שהיא מסגרת מחייבת, כופה ולא פלורליסטית. הצבא יכול וצריך לחייב את החיילים לעלות על ההסעות שהוא יארגן עבורם. זה יפתור את כל הדילמות בסיפור הזה.

 1. "אין כל ספק שיש צורך דחוף להוסיף קרונות, רכבות ונסיעות כדי לספק את התחבורה הנחוצה לציבור".

זה טיעון שוא: כולם מסכימים שצריך להוסיף עוד משאבים, אך מה אפשר לעשות אם הדבר אינו אפשרי? הציוד הנייד של רכבת ישראל (קטרים וקרונות) מנוצל היום במלואו, ובפרט בשעות העומס של יום א' בבוקר. לרכבת יש גם מגבלה על אורך הרכבות, בשל אורך הרציפים בתחנות. הפתרונות לבעיות אלה הם מורכבים, יקרים להחריד וארוכי שנים. חלק מהפתרונות יינתן במסגרת פרויקט חישמול המסילות שמתגלגל בימים אלה, אך המועד להשלמתו עוד רחוק. וגם כאשר הרכבות ייסעו על חשמל, סביר להניח שהמערכת לא תוכל לעמוד בעומסים החריגים שיוצרת תנועת החיילים בימי ראשון בבוקר.

 1. " אני, ממקום מושבי באופוזיציה, אמשיך ללחוץ על שר התחבורה לשנות את הדרוש תיקון ולהציג פתרונות טובים יותר".

זהו הטיעון הנורא ביותר. תפקידה של האופוזיציה אינו לתקן את שלטון הימין, ולחפש עבורו פתרונות טובים. תפקידה של האופוזיציה הוא להראות שיש חלופה לשלטון הימין הכושל. הניסיון לתקן את שלטון הימין תמיד ייגמר במפח נפש: אם תהיה הצלחה, הימין יקצור את השבחים; ואם יהיה כישלון, האופוזיציה תקבל את הנזיפות. לצערי, כך יהיה במקרה הזה, כאשר ביום ראשון הקרוב הצפיפות והדוחק יחזרו לרכבות הטענות יופנו אל ח"כית אחת מהאופוזיציה במקום אל שרי הביטחון והתחבורה מהימין. אני מציע לחברת הכנסת מיכאלי, שהיא ח"כית חרוצה ושקדנית במיוחד, ללמוד את נושא התחבורה הציבורית ולגבש חלופות אמתיות לשלטון הימין שפוגע בכולנו, בחיילים ובחיילות, באזרחים ובאזרחיות.

Tags: , , ,

3 Responses to “חברתיים נמאסתם – תשובה למרב מיכאלי”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  תשובתה המנומקת כלאחר יד של חה"כ הנכבדה מלמדת כמה מצב האופוזיציה רע.
  מרב מיכאלי היא חברת כנסת רצינית, חכמה וחרוצה שפשוט עושה פול גז בניוטראל וחבל.
  המשבר של מפלגת העבודה כל כך עמוק שאפילו מישהי שאמורה להיות מהפלג השמאלי של המפלגה כבר לא מסוגלת לחשוב בכלל על תפיסת השלטון ושינוי דרכה של מדינת ישראל.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  מרב מיכאלי העלתה פוסט ובו תמונה שלה חותמת על עצומת השוויון בנטל. אני לא יודע אם היא תמימה או משהו הרבה יותר גרועה מזה. אבל צעד חכם זה לא.

 3. א. קוריאל הגיב:

  רע לחיילים, רע לאזרחים:
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-374378-00.html

Leave a Reply