חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אמנסטי אינטרנשיונל – דו"ח על היעלמויות כפויות בסוריה ושוק שחור סביבו

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 6.11.15 1:01

דו"ח של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל חושף: עשרות אלפי היעלמויות כפויות על ידי ממשלת סוריה בארבע השנים האחרונות

בין כלא וקבר: ההעלמות בכפיה בסוריה – דו"ח אמנסטי חושף כי סוריה מרוויחה מהיעלמויות הכפויות בהיקף המהווה פשעים נגד האנושות. ההעלמות מתרחשות באמצעות שוק שחור הסוחט בני משפחה הנואשים לגלות את עקבות קרובי משפחתם שנעלמו, תמורת כסף.

"אלה הם פשעים נגד האנושות, חלק ממסע מתוזמר היטב. ההעלמות בכפיה הן חלק מהתקפה נרחבת, מחושבת בקור רוח, שמבצעת הממשלה הסורית נגד האוכלוסייה האזרחית. שנועד לזרוע פחד ולדכא כל הסימן של התקוממות בכל רחבי המדינה, "אמר פיליפ לות׳ר, מנהל תוכנית המזרח התיכון וצפון אפריקה של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל.

"דו"ח זה מתאר בפירוט קורע לב ההרס וטראומה של המשפחות של עשרות אלפי אנשים שנעלמו ללא עקבות בסוריה, והניצול האכזרי שלהם עבור רווח כספי".

הרשת הסורית לזכויות אדם תיעדה לפחות 65,000 העלמות מאז 2011 – 58,000 מהם אזרחים. אלה שנלקחים בדרך כלל מוחזקים בתאי מעצר צפופים בתנאים מחפירים ומנותקים מהעולם החיצון. רבים מתים כתוצאה ממחלות, עינויים והוצאה להורג ללא משפט.

בין אלה שהועלמו בכפיה נמצאים מתנגדי השלטון הפועלים בדרכי שלום כגון מפגינים, פעילי זכויות אדם, עיתונאים, רופאים ועובדים הומניטריים. העלמות נוספות היו ממוקדות יותר והופנו כלפי מי שהאמינו כי אינו נאמן לממשלה או בגלל קרובי המשפחה שלהם המבוקשים על ידי השלטונות. במקרים מסוימים, במיוחד בשנתיים האחרונות, העלמות בכפיה היו אמצעי ליישב חשבונות או לרווח כספי, ומוסיפים תבערה למחזור של העלמות נוספות.

חלק מהמשפחות מכרו את רכושם או ויתרו על כל חסכונותיהם כדי שיוכלו לשלם שוחד אשר באמצעותו ימסר להם מידע על גורלם של קרובי משפחתם – לעתים בתמורה למידע שקרי.

״השוק השחור "סוחר" בסבלם של המשפחות, והן נותרות עם חובות גוברים, וחור פעור בלבם.״, הוסיף לות׳ר.

לעיתים, בני משפחה שניסו לברר על קרוביהם נעלמו, לעתים קרובות היו בסכנת מעצר או שהועלמו בעצמם, מציאות אשר לא מותירה להם אפשרות אלא להשתמש ב״מתווכים״.

הדו"ח מעניק תובנה טרגית לטראומה פסיכולוגית, ייסורים, הייאוש וסבל פיזי שחווים בני משפחה וחברים לאחר העלמה בכפיה. סעיד, שאחיו יוסף הועלם בשנת 2012, אמר כי אמו לא מפסיקה לבכות. "לפעמים בלילה אני מתעורר והיא ערה, מסתכלת על התמונה שלו ובוכה," הוא אמר.

"בכוחה של ממשלת סוריה לשים קץ לסבל שלא יתואר של עשרות אלפים – פשוט על ידי הזמנת אנשי כוחות הביטחון שיעצרו את תופעת ההעלמה בכפיה; ליידע משפחות על מקום הימצאם או גורל קרוביהם שנעלמו; ולשחרר באופן מיידי וללא תנאי כל מי שנכלא בעוון מימוש זכויותיו בדרכי שלום "אמר פיליפ לות׳ר

בזמן שכמה מדינות והאו"ם גינו העלמות בכפיה, יש צורך בהרבה יותר מדברי גינוי. לפני יותר משנה וחצי, בחודש פברואר 2014, העבירה מועצת הביטחון של האו"ם את ההחלטה 2139, אשר קוראת לסיום . ההעלמות בכפיה בסוריה, אך המועצה טרם נקטה צעדים כלשהם על מנת שההחלטה תיושם .

"מילים שלא מלוות בפעולה קונקרטית לא מסייעות לקורבנות של ההעלמות בכפיה. מועצת הביטחון של האו"ם חייבת להעביר בדחיפות את המצב בסוריה לתובע של בית הדין הפלילי הבינלאומי ולהטיל סנקציות ממוקדות, הכוללות הקפאת נכסים, כדי ללחוץ על הרשויות לסיים היעלמויות כפויות " אמר פיליפ לותר.

"המדינות התומכות בממשלת סוריה, כולל איראן ורוסיה, שלאחרונה החלה בפעולות צבאיות בסוריה, לא יכולות לרחוץ בנקיון כפיהן מהפשעים ההמוניים נגד האנושות ופשעי מלחמה שמתבצע בגיבויין. החסות שנותנת רוסיה לממשלתו של הנשיא בשאר אל-אסד מעניקה לה עמדה ייחודית ביכולתה לשכנע את הממשלה לסיים את הקמפיין האכזרי והפחדני של ההעלמות".

לעיון בדו"ח באנגלית: אמנסטי

הודעה מטעם אמנסטי אינטרנשיונל

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.