חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תוצרת הארץ עדיפה על יבוא ונגד רפורמת הקורנפלקס

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 2.11.15 1:55

כמה מקומות עבודה הולכים לאיבוד בשל יבוא? כמה בזבוז יש בהעדר ניצול של תוצרת קיימת בארץ? רפורמת הקורנפלקס תגרום ליבוא זול שיחסל את התוצרת המקומית

מאת: קורט טוכולסקי

לזול מיובא יש מחיר כפול ומכופל

ארצנו ברוכה מטעים ולא אחת נשמעת התמיהה מדוע בסוף עונת הקטיף, נותרים במטעים עצים עמוסי פרי. יש לכך מגוון סיבות שהקו התחתון של כולן הוא מחיר. אנחנו רוצים שהתפוח שלנו יהיה גדול ומבריק, כדי לאפשר שיווק יעיל אם טרי ואם לקירור. את התפוח עצמו יש לקטוף במועדים מסוימים. מתחת לכמות מסוימת אין רווחיות וכן הלאה. כתוצאה מכך הרבה פירות נותרים על העצים במטעים רבים. אחת התופעות היותר מגוחכות הקשורות בכך היא העדר שימוש בפרי ישראלי לצורך ייצור מיץ מקומי. למעט מיץ טרי, זול יותר לקנות תרכיז פירות מחו"ל מאשר לקנות עודפי פרי בארץ. כתוצאה מכך המיצים הלא טריים, הנקטרים בקרטונים, הבקבוקים של חברות ישראליות מכילות רכז פירות זר. כמה פעמים שמענו כבר משטרסלר ודומיו שצריך לייבא בזול במקום לייצר ביוקר. מפעלים כמו סיידר הגליל נסגרו לפני שנים, הפירמה קיימת כמותג אבל הפרי אינו מכאן. כמה מקומות עבודה הלכו לאיבוד? כמה זיהום נוסף כתוצאה משינוע של רכז פרי מחו"ל? כמה בזבוז יש בהעדר הניצול של תוצרת קיימת בארץ? כל זה לא מעניין אף אחד, רק שורת הרווח. היה אפשר להתמודד עם הסוגיה באמצעות תמיכה במגדלים וביצרני המיץ וכך לחזק את החקלאות והתעשייה, אבל לא.

לפני כמה שבועות פרסם מכון מחקר אוסטרי, דוח על המצב הקשה של עובדי הפרדסים בברזיל. ברזיל היא יצואנית רכז התפוזים הגדולה בעולם, לתוצרת הברזילאית הזולה יש ביקוש אדיר. את המחיר משלמים כמקובל בכלכלה הקפיטליסטית, העובדים. מתוך הדוח: "בשביל משכורת של כ-10 יורו ליום, צריכים העובדים לעמוד במכסה של טון וחצי תפוזים קטופים…את שקי התפוזים במשקל של עד 30 קילוגרם לשק מלא יש לסחוב עד נקודות הפריקה בשמש ברגל, ללא אמצעי הגנה…העובדים אינם מבוטחים בביטוח בריאות ומי שנפצע או נפגע מהעבודה הפיסית הקשה פשוט מפוטר". המחיר של רכז תפוזים זול מברזיל, הוא העסקה בתנאי עבדות של עובדים קשיי יום. לכך הוסיפו את הבזבוז של תוצרת פה והזיהום של העברת הרכז מברזיל לישראל ותקבלו מחיר נוראי בסבל אנושי ונזק סביבתי בשביל מיץ זול.

רכז תפוזים הוא כמובן רק ההתחלה, בקרוב תנחת עלינו רפורמת הקורנפלקס וישראל תוצף בתוצרת זולה. לא בכל המקרים התוצרת התעשייתית הזולה תבוא על חשבון זכויות עובדים. בחלק לא מבוטל מהמקרים היא תבוא בשל עודפי יצור של מפעלים בארצות בהן העובדים מרוויחים טוב ומוגנים מפני ניצול באירופה. אבל גם אז יגרם נזק. זאת לא חכמה לנצל סובסידיות שניתנות במקום אחר בשביל לחסל תוצרת מקומית שלא מסוגלת לעמוד בתחרות מול המחיר המסובסד. זאת גם לא תהיה חכמה לייבא קורנפלקס מארצות הברית או כל מדינה מתפתחת שבה העובדים לא מוגנים והסחורה זולה. מה שהיה צריך לעשות זה לתמוך בחכמה בתעשייה פה תמורת פיקוח על מחירים ולהבטיח קיום בכבוד לייצרן ומחיר הוגן לצרכן. את זה לא יעשו, התעשייה הישראלית תסבול וגם אנחנו נסבול. לייבוא זול יש משמעות שלילית נוספת, הפעם לצרכנים. הזדקקות ליבוא זול מעידה על מצוקה כלכלית וחוסר יכולת בתשלום מחיר הוגן. ככל שנדרוש מחירים יותר זולים יהיה יותר קל להרגיל אותנו להסתפק בפחות שכר. כשהכול צריך להיות יותר זול זה בעיקר אומר שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שום דבר אחר, שאנחנו הופכים לעניים. אז כן, צריך לדרוש מחיר הוגן, אבל האמצעי הכי גרוע הוא חיסול מקומות עבודה בישראל כי אנחנו מייבאים הכול ממדינות שמבוססות על שכר עבדים או ממדינות שתומכות בתעשייה ובחקלאות כמו שצריך במקום לתמוך בעצמנו בתעשייה ובחקלאות כמו שצריך.

אין נסים בכלכלה ואין זול באמת שלא נובע ממדיניות כלכלית סוציאליסטית או סוציאל-דמוקרטית. זול שנובע מזיהום סביבתי או העסקה בתנאי עבדות אינו זול, זול שגורם לאבדן מקומות עבודה וירידה בתנאי השכר אינו זול. לא הקורנפלקס ולא רכז התפוזים מחו"ל טובים לכלכלה הישראלית, ומי שישלמו בסוף היום את מחיר הרפורמה לא יהיו בעלי הון תאבי בצע, יהיו הם עובדים שיפוטרו ואנחנו אזרחים מתרוששים והולכים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.