postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תהליכי ההקצנה הדתית משיחית לאומנית – סכנה לדמוקרטיה הישראלית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תהליכי ההקצנה הדתית משיחית לאומנית – סכנה לדמוקרטיה הישראלית

נושאים דעות, פוליטי ב 31.10.15 23:40

תהליכי ההקצנה הדתית בקרב מפלגות בימין גורמים לפעילות המסכנת את הסטאטוס-קוו בהר-הבית והופכים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני מלאומי לדתי-לאומני. על המנהיגות להפעיל תהליכי מנע כדי להתגונן מתהליכים אלה

מאת: דוד סנדובסקי

הקפיטליזם הניאו-ליברלי הישראלי בגרסתו הליברטינית מתחזק עם החלשת מנגנוני המדינה וצמצום תהליכי של תקציביה.

בד בבד עם תהליכים אלה מתרחשים תהליכים של התחזקות ההדתה המשיחית-הלאומנית-המיסטית-אפוקליפטית. זו שואבת עוצמות מהתפרקות מדינת הלאום הדמוקרטית הישראלית שאמורה לכלול שירותי רווחה וחברה כזכויות יסוד חברתיות.

תהליכים אלה הם מהות שלטונו של בנימין נתניהו, שרוחו והשראתו בכל מאז עלייתו על בימת ההיסטוריה הישראלית, לאחר רצח יצחק רבין לפני 20 שנים. ביבי משנה את הפרדיגמה הישראלית ומוביל בעקביות להנצחת והקצנת הסכסוך המזרח-תיכוני בין ישראל לערבים בכלל ועם הפלסטינים בפרט.

זאת נעשה על ידי הפיכתו של הסכסוך מלאומי אתני לדתי-לאומני. הדברים מגיעים כעת לשיא עם התמקדות גוברת בסכסוך בהר הבית בירושלים, עקב ניסיונות לשינוי הסטאטוס-קוו שם לרעת הוואקפ המוסלמי, הירדני-פלסטיני, לפי הסטאטוס-קוו שהתגבש בעקבות מלחמת ששת הימים. הכול קורה בעקבות פעילות גורמים קיצוניים כמו: יהודה גליק מ"מנהיגות יהודית" והשר אורי אריאל – ראש "תקומה" ב"בית היהודי". יהודה גליק פועל מכוח טענות לחופש העיסוק כמדריך תיירים המעלה ישראלים לתפילות בהר הבית ומכוח טענות חופש הביטוי – הכול בפרשנות מעוותת הפוגעת בדמוקרטיה הישראלית המתגוננת.

כל זה מתחבר לחזון המשיחי המתעצם על ידי רבנים מחוץ לזרם ההלכתי האורתודוקסי הקונוונציונאלי. אלה יונקים את מהות חזונם ואמונתם מזרמים משיחיים ביהדות המושפעים מפרשנויות פוסט-מודרניות ונרטיבים שהם יוצרים על בסיס תורות ומורשות קוק-חב"ד. בפרשנויות עכשוויות אלה הם מקצינים את הציפיות להופעת משיח בן דוד במהרה בימינו תוך דחיקת הקץ. זה יביא לשיטתם "גאולה עכשיו" שתביא להקמת מלכות יהודה כתחליף למדינת ישראל המודרנית, הדמוקרטית והריבונית. החזון המשיחי מתייחס לגבולות ההבטחה האלוקית התנ"כית, תוך הכתרת בית מלוכה ותוך חיסול הדמוקרטיה הישראלית, ובניית בית מקדש במקביל לחידוש פולחני הקרבת קורבנות בעלי חיים על הר הבית. בית המקדש יוקם לאמונתם במקום שבו ממוקמים המסגדים המוסלמיים הקדושים ביותר לאסלאם. המחתרת היהודית שנחשפה בעבר ניסתה לקבוע עובדות בשטח וכשלה למזלנו הרב.

ח"כ מוטי יוגב מ"תקומה" קורא כיום תיגר על מוסדות הדמוקרטיה הישראלית, כמו שופטי בג"ץ. ציפי חוטובלי סגנית שר החוץ, מספרת על חלומותיה בדבר הנפת דגל ישראל בהר הבית. אמונות אלה מתחברות לחזון הופעת ישו המשיח של "הנוצרים האוונגליסטים הציונים". אלה תומכים במשיחיות היהודית כי הם רואים בהגשמת החזון היהודי האמור, תנאי לחזרתו של ישו בעקבות מלחמת "גוג ומגוג" ואחרית הימים.

כל האמור לעיל פועל להסחת הדעת מהרס הכלכלה והסולידריות החברתית בישראל. זה תורם לסגירת מעגל ההיסטוריה של המשיחיות האפוקליפטית המתוארת. התהליכים המתוארים ניזונים ומועצמים בהשפעות גומלין שנובעות מהרס כלכלת הרווחה בישראל. הכל תוך דרדור מדינת ישראל במדרון חלקלק בכל הפרמטרים האפשריים. זה נובע מהמשך שלטון בנימין נתניהו.

הזרמים המשיחיים שהולכים ומתפתחים בישראל, אינם מתקיימים בדרך כלל ביהדות האורתודוקסית החרדית, בש"ס וביהדות התורה – אגודת ישראל. מקורם, בעיקר אך לא רק, ביהדות הדתית-לאומית שעוברת תהליכי הקצנה בעיקר עם התעצמות תנועת ההתנחלות ביו"ש מ-1967 ואילך. זה גרם להפיכת מפלגת המפד"ל שכללה בראשיתה את "המזרחי" ו"הפועל המזרחי" ונחשבה כ"שותפה היסטורית" מתונה למפא"י, למפלגה מָקצינה בשם "הבית היהודי". זאת במנהיגות נפתלי בנט הדתי ואיילת שקד החילונית. מדובר בשילוב דתי-חילוני שבבסיסו דתיות-לאומנית משיחית מקצינה. עיקר הקיצוניות מצויה ב"תקומה" בראשות אורי אריאל, שהיא שותפה במערך הפוליטי הקרוי "הבית היהודי". זה כולל את "תקומה" ואת המפד"ל לשעבר שיש להם רשימה משותפת בכנסת. ל"תקומה" יש הנהגה תיאולוגית רבנית קיצונית שאינה כפופה באופן הלכתי לתפיסות ההלכתיות הקונוונציונאליות של "גדולי הדור" או של "הרבנות הראשית הממלכתית הישראלית". לשיטתם הניגודית, השונה מזו של הגישה האורתודוקסית היהודית הקונוונציונאלית האורתודוקסית, ניתן לעלות להר הבית ואף להקים עליו בית מקדש. היהדות הקונוונציונאלית אוסרת זאת באופן חד משמעי ותקיף – ומתנגדת לפסיקות ולהטפות רבנים אלה.

בהקשר זה צריך לאזכר את מאמר "פירומן בתחנת מכבי אש" של נחום ברנע ב"ידיעות אחרונות" מיום 26.10.2015, שבו הוא מפרט את שמות רבני ההתנחלויות הקיצוניים ב"תקומה". הוא טוען שמדינת ישראל משלמת משכורותיהם כרבני יישובים, ומפלגת "הבית היהודי" חיה בפחד מתמיד מפסיקותיהם המשיחיות המקצינות.

תהליכי ההקצנה התיאולוגיים האמורים עוברים גם על תנועות משיחיות המתפתחות בשולי העולם החרדי החסידי. מדובר בעיקר על הקורה בקרב חסידויות חב"ד המניפה בזירה הציבורית למען נוכחות ונִראוּת את דגלי ה"משיח" הצהובים הגדולים. חב"ד מפרסמת סדרת חוברות להפצה המונית בחינם תחת הכותרת "דבר מלכות". זה נעשה לשם הכשרת הלבבות למלכות ישראל ויהודה המשיחית והלא דמוקרטית. היא גם מבצעת פעולות מיסיונריות-משיחיות. תופעה זאת מתחזקת מאז פטירת הרבי מלובביץ בעיקר על ידי הזרם הקיצוני-משיחי בחב"ד. זרם זה הופך לדומיננטי יותר ויותר. לחב"ד רשת חינוך חרדי-חב"די מוכר שאינו ממלכתי ואין לו שום קשר לחינוך הממלכתי-דתי. הדגש בזרם זה עובר לגישת גאולה משיחית והקמת בית המקדש ו"מלכות יהודה" המשיחית. זאת מהות החינוך התיאולוגי-האידיאולוגי בזרם זה. גם בחסידות ברסלב מתקיימים תהליכים דומים.

תהליכי הקצנה אלה עוברים גם על שולי הימין הקיצוני בתנועת "הליכוד". סיעת "מנהיגות יהודית" ב"ליכוד" של משה פייגלין דוגלת בערכים הנ"ל. משה פייגלין סולק על ידי בנימין נתניהו מרשימת "הליכוד". יהודה גליק הפעיל בנושא שינוי הסטטוס-קוו בהר הבית מוצב במקום ה-33 ברשימת "הליכוד". הוא משתתף באופן קבוע בישיבות סיעת "הליכוד" בכנסת. הוא גם חבר סיעת "מנהיגות יהודית". כיום נכנסה לכנסת מס' 31 ברשימה. פעילותו של יהודה גליק קוראת תיגר קודם כל על מנהיגות נתניהו. פעילותו מהווה ערעור הסטאטוס-קוו בהר הבית על ידי העלאת קבוצות ישראלים המנסות לקיים פולחני תפילות האסורים לפי כללי הסטאטוס-קוו עם הוואקף. צריך לציין שמירי רגב, בהיותה יו"ר ועדת הפנים של הכנסת הקודמת, תמכה בשינוי הסטאטוס-קוו בהר הבית. גם השרים זאב אלקין ויריב לוין מביעים עמדות בזכות שינוי הסטאטוס-קוו המשפטי.

תהליכי הקצנה עוברים גם על זרם החינוך הרשמי של החינוך הממלכתי-דתי במשרד החינוך, שהשר הממונה עליו הוא נפתלי בנט מ"הבית היהודי" שמורכב גם מ"תקומה" כפי שצוין לעיל. במאמר של אור קשתי ב"הארץ" מ-23.10.2015, מתוארת תוכנית חינוכית מסוכנת בחינוך הממלכתי-דתי. בתוכנית זאת מועברים לתלמידי החטיבה היסודית במערכת החינוך הדתי-לאומי תכנים חינוכיים-חווייתיים הקוראים לקירוב בניין בית המקדש השלישי בימינו באופן מעשי. התוכנית מתייחסת לכך כאל פסגת המאוויים של האנושות כולה. אין ספק שמקומה של תוכנית כזאת אינו במערכת החינוך הישראלית. יש לראות בתוכנית זו אפשרות לכאורה להיווצרות "זרע פורענות".

בשולי המחנה מתפתחות תופעות קיצוניות שהולכות ומתעצמות מחוסר טיפול מונע מקדים, כמו: "תג מחיר", "להבה", "נוער הגבעות", שצריכות להיות מטופלות על ידי השב"כ. בהתייחס לאפקטיביות של הטיפול העלה שר הביטחון תמיהות בהקשר לפרשת שריפת משפחת דוואבשה בכפר דומה.

תופעת "לה פמיליה" בבית"ר ירושלים ראויה לתשומת לב ולטיפול מונע. הקמת בית"ר-נורדיה והתבדלותה מבית"ר של "לה פמיליה" ראויה לאהדה.

חיי נשיא מדינת ישראל רובי ריבלין מאוימים על ידי חגי עמיר, בעקבות דברי הנשיא שלא יחון לעולם את יגאל עמיר. הדברים נאמרו במלאת 20 שנה לרצח יצחק רבין.

דרכי הפעולה הנדרשות כדי להתמודד עם התהליכים שתוארו

 1. מהתהליכים והתופעות שתוארו לעיל, חייבת מדינת ישראל הממלכתית והדמוקרטית להישמר מכל משמר. זאת, כדי להישרד ולהיות ברת-קיימא. המנהיגות הישראלית חייבת להתגונן בפעולות מנע מקדימות שימנעו פעולות שיגרמו לפסיכוזות המוניות מסוכנות של יהודים וערבים, בעיקר בכל הקשור להתרחשויות בהר הבית. דברים כאלה קרו וקורים בהתפרצויות הזעם בתקופה האחרונה, שלוו בתופעות קשות כתגובה לטרור הדקירות הפלסטינים עד כדי לינץ'. כל זאת צריך להיעשות באמצעות גופי הביטחון העומדים לרשות מדינת ישראל וממשלתה, שיש לשכללם ולהעמיק את פעילותם המונעת בקרב הקבוצות המסוכנות לשלום הציבור, לדמוקרטיה, לחברה, לממלכתיות הישראליים. ישראל חייבת להיות "דמוקרטיה מתגוננת" ולשמור על ביטחונה וחוסנה הלאומי-הממלכתי כמדינה דמוקרטית, ריבונית ומודרנית.
 2. רק דמוקרטיה ישראלית מתגוננת ומודעת, בין השאר, למשמעויות ולהיבטים התיאולוגיים המתוארים במאמר זה, תעמוד באתגר מסובך זה. על מדינת ישראל לרסן בטרם פורענות תרחישים המובלים בידי אנשים כדוגמת יהודה גליק. צריך לציין שכל שינוי סטאטוס-קוו בהר הבית נחשב בתרחישי מערכות הביטחון הגלובליות כקטליזאטור לפרוץ מלחמת עולם שלישית.
 3. הרבנים הראשיים הנוכחיים שנבחרו ב-2013, דוד לאו ויצחק יוסף, כמו הרבנים המנוחים "גדולי הדור" אליעזר ש"ך, שלום אליישיב ועובדיה יוסף ז"ל לפניהם, יצאו חוצץ, בהתבסס על ההלכה היהודית האורתודוקסית, נגד עליית יהודים להר הבית ונגד סכנת התחברות משיחיים יהודים-ישראלים עם האוונגליזם ה"נוצרי-ציוני" בישראל. הם ראו בכך חלק ממיסיונריות נוצרית ב"ארץ הקודש".
 4. פרופ' חביבה פְּדָיה פרסמה שני מאמרים בעיתון "הארץ" בתאריכים 23.10.2015 וב-30.10.2015 תחת הכותרות "רדו מההר" ו"האייקון הבלתי נראה". דבריה דומים לרוח הדברים במאמר זה, בכל הנוגע לדומיננטיות גוברת של הר הבית בסכסוך הישראלי-ערבי-פלסטיני. הדגש במאמרים הוא שהסכסוך הופך מלאומי לדתי וכתוצאה מכך קיימת סכנת היווצרות תהליכי דעא"שיזציה פלסטינית עקב התנכרות ישראל לתהליך השלום.

מאמר זה בא להתריע בשער על תהליכים מסוכנים והרי-גורל להמשך קיימותה ושרידותה של הדמוקרטיה הישראלית החשובה והיקרה לכולנו. יש לנקוט פעולות מנע מקדימות כדי למנוע בזמן תרחישי אימים פונדמנטליסטיים-אפוקליפטיים כפי שתוארו במאמר זה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. איש יהודי :

  רק היהודים אשמים בסכסוך ומהווים מכשול לשלום

  הרי ידוע שלפני הכיבוש ב 67 אף פעם ערבי לא הזעיף פניו ליהודי,
  ורק המפלגות הדתיות והימניות גורמות לערבים לרצוח יהודים.

  משיחי שקר הזכרתם?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.