"תחבורה בדרך שלנו": המלצות לרפורמה במוניות השירות

ארגון נוסעי התחבורה הציבורית הגיש לוועדת המשנה לתחבורה ציבורית נייר עמדה בנושא שילוב מוניות השירות באופן מיטבי במערך התחבורתי

מאת סטלה אבידן,  איתי חיים

ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל, "תחבורה בדרך שלנו", רואה בהסדרת מוניות השרות בישראל וקידום רפורמה מתאימה, כפתרון מחייב המציאות, שיקבע את מעמדה כתחבורה משלימה לאמצעי הסעת ההמונים: אוטובוסים ורכבות קלות וכבדות. כפועל יוצא מכך, אנו קוראים למשרד התחבורה והבטיחות בדרכים לחשוף את הצעדים אותם הוא מתכוון לקדם בנושא.

על מנת שנוכל לשלב את מוניות השרות במערך התחבורתי, אנו דורשים ממשרד התחבורה ליישם רגולציה מלאה בנושא הכוללת:

  1. בקרה תפעולית.
  2. מוקד מודיעין ואבדות.
  3. שילוט סטטי ודינמי.
  4. דיווח ועדכון זמני אמת.
  5. מכרזי הפעלה.
  6. הנגשה ונגישות לבעלי מוגבלויות.

אנו סבורים כי יש לאפשר למוניות השרות לפעול במקומות בהם תחבורה עתירת נוסעים, או קווים סדירים, אינם יכולים לספק שירות תדיר בשל ריכוז אוכלוסייה נמוך או מבנה אורבני מיוחד ולא רק כמתחרים ישירים מול האוטובוסים בהפעלת קווים כלכליים בלבד.

בהיעדר אפשרות יעילה כיום לתחבורת מעברים – איסוף באמצעות מיניבוסים מתוך שכונות לצירי תחבורה ציבורית מרכזיים, אנו מבקשים לאפשר למוניות השרות לתגבר נסיעות מתוך שכונות מרכזיות בהתאם לסקרי ביקוש פוטנציאליים.

עם זאת, יש לאפשר שילוב של מוניות השרות שקיבלו רישיון מפעיל על ידי משרד התחבורה, ברפורמת הכרטוס, באמצעות שימוש באמצעי תשלום מתקדמים:

  1. כרטיס רב-קו.
  2. תשלום מראש באמצעות אמצעי דיגיטלי (אפליקציה) או אשראי.

סטלה אבידן היא יו"ר ארגון נוסעי התחבורה הציבורית
איתי חיים הוא מנכ"ל ארגון נוסעי התחבורה הציבורית

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply