חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"מרצ צריכה להסביר לציבור איך סיום הכיבוש יתרום לביטחון המדינה"

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 13.10.15 1:04

ביום חמישי הקרוב תקיים ועידת מרצ בחירות למזכ"ל המפלגה. מוסי רז, ח"כ לשעבר, הציג מועמדותו. לדעתו, מרצ צריכה שינוי: להתרחק מהעבודה, לדבר על ביטחון ולאמץ את שיח הזהויות. השאיפה: לחזור ל-12 מנדטים. ראיון עמו

מאת אדי ז'נסקר

"אם מרצ תשאר רק נציגות פרלמנטרית בלי שטח - היא תיעלם"

ביום חמישי תבחר ועידת מרצ מזכ"ל למפלגה. תומר רזניק, יו"ר צעירי מרצ, מתמודד על התפקיד. ראיון עמו והדרך שהוא מציע כדי להגדיל את השפעת מרצ בציבור מאת אלי ביתאן

לקריאה נוספת

עם יותר מעשרים שנים במפלגה מאחוריו, מוסי רז חושב שמרצ צריכה שינוי: להתרחק מהעבודה, לדבר על ביטחון ולאמץ את שיח הזהויות זה רק ההתחלה. השאיפה: לחזור ל-12 מנדטים

ביום חמישי הקרוב יתקיימו הבחירות לתפקיד מזכ"ל מרצ. לבחירות האלה מגיעה מרצ במצב פוליטי וציבורי לא מזהיר: היה חשש שבבחירות האחרונות מרצ לא תעבור את אחוז החסימה ושיחות לגבי חוסר הרלוונטיות ליומיום של המפלגה מתקיימות בכל מחוזי השמאל. אין זה סוד כי המפלגה לא מצליחה להרחיב את קהל התומכים ומתבססת בעיקר על קולות שאפשר לכנות בהכללה אשכנזים מצפון תל אביב.

אחרי הבחירות במרץ האחרון, אחרי ששוב מחנה השמאל הציוני קיבל סטירה מהבוחר הישראלי, מתבצעים כעת לא מעט תהליכים של חשיבה מחדש והתמודדות עם שאלות "איפה טעינו" גם במפלגת העבודה וגם במרצ. מרצ היא הראשונה מבין השתיים לבחור מזכ"ל חדש, שיוציא את המפלגה לדרך חדשה.

שניים מתמודדים על התפקיד: מוסי רז, היום מספר 5 ברשימת מרצ לכנסת ומוותיקי המפלגה, בעל רזומה ציבורי מרשים, ח"כ לשעבר, בעל ניסיון ציבורי עשיר, מכהן בתפקידים ציבוריים במגזר השלישי, שזכה בפרסים בינלאומיים לקידום השלום ועוד. מולו מתמודד תומר רזניק, יו"ר צעירי מרצ, חבר הנהלת המפלגה ועוזר פרלמנטרי לשעבר. דור ב' מול דור א', העתיד מול העבר? לא בטוח.

מוסי, השאלה הראשונה שעולה לי לראש היא: למה אתה צריך את זה? אתה איש ציבור מוכר, יו"ר של ארגונים חברתיים, היית יו"ר הנהלת מרצ, היית ח"כ. למה לך מזכ"לות עכשיו?

"באופן מקרי הייתי במקום לידתה של מרצ ב-92' עם שלומית אלונית ז"ל, מיום היווסדה, ולמעשה עד היום אני חבר הנהלת מרצ, לכן מרצ מאוד חשובה לי. מצד אחד אני רואה את הסכנה לקיומה של המפלגה, מצד שני את רואה ומזהה את הפוטנציאל העצום שיש למפלגה הזו ואת הצורך שלה להתקיים ולהשפיע על מדינת ישראל. תפקיד המזכ"ל היום הוא השישי בחשיבותו במפלגה אחרי חברי הכנסת, ואני רוצה לנצל את הניסיון שלי להוביל את מרצ למקום בו היא צריכה להיות".

בתור מזכ"ל, יש סיכוי להשפיע ולשנות?

"בטוח. אני הולך לבנות מבנה ארגוני בו למרצ יש עשרה פרזנטורים מובילים, חלקם גם לא יהיו חברי כנסת. אותם האנשים יהיו מומחים לפי תחומי עניין שונים ולקהילות שונות ויהיו אחראיים על הובלת השיח של המפלגה בנושאים האלה, או עם הקהילות האלה. למשל יהיו מומחים בתחומי ביטחון וכלכלה, אבל לא פחות חשוב מומחים ליצירת קשר ושיח עם קהילות שונות כמו ערבים, דוברי רוסית, חרדים ומזרחים. אותם המומחים ייצגו את המפלגה ברחבי הארץ, יצרו קשר עם הציבור ויפעלו לגדיל את הכח של המפלגה".

השארנו את הביטחון לימין

כאחד שנמצא כל כך הרבה זמן במערכת, אי אפשר להימנע מהשאלה איפה מרצ טעתה.

"מרצ היא המפלגה החברתית ביותר ב-15 השנים האחרונות, גם לפי הדירוג של המשמר החברתי וגם לפי דירוגים אחרים. אבל את הציבור זה פחות מעניין. הציבור מצביע לפי שתי שאלות עיקריות. הראשונה היא שאלת הזהות, יוצאי ברית המועצות, ערבים, מזרחים. האנשים מצביעים למפלגה המזוהה עם הזהות העצמית שלהן. השאלה השניה היא שאלת הביטחון. מרצ וגם מפלגת העבודה לא נמצאות בזירת הביטחון, נתפסות כמפלגות שלא משחקות את אותו המשחק.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  1. פאתטי.
  2. שמתפ לב שחלק מהאתרים של השמאל בנויים כמו אתרים של משרדי ממשלה?
  צור קשר זה רק דרך טופס פנימי של האתר.
  3. בחלק מהאתרים ניתן להגיב רק אם יש לך פייסבוק.
  4. המקום הכי חם בגיהנום עובר על כל האיסורים של כללי הנגישות ברשת.
  להתמצא באתר שלהם זה בהחלט גיהנום לבעלי קשיים בראיה.

  אבל מה – מתקנים את העולם עם מומחים ליצירת קשר ושיח או מסבירים לנו למה "אנחנו שותקים" עכשיו.

  למי שנכנס לאתר של שיחה מקומית כן שווה לקרוא את הלל כהן, ז"א יחסית.

  בשמאל גם לא קוראים כנראה את "על צד שמאל".
  מישהו העלה שם הצעה מעשית ופשוטה איך להפסיק לשתוק.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אופס סליחה ברח חלק מהמשפט האחרון –

  מישהו העלה שם הצעה מעשית ופשוטה איך להפסיק לשתוק.
  בדיוק בגלל זה אין לה מן הסתם שום סיכוי.

 3. ק. טוכולסקי :

  כמה שאני יודע פה כל תגובה עולה אלא אם היא מכילה קללות.
  לעניין עצמו, לפני 21 שנה מוסי רז התמודד נגד זהבה גלאון על מזכרות רק והיה נושא בשורה של חידוש ומהפכנות נגד מנגנון. הוא הפסיד. היום הוא רץ מטעם זהבה גלאון כדי למנוע את החידוש והמהפכנות שהוא ייצג אז. זה מאוד עצוב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.