חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נסיעת חיילים ברכבת בימי א' – להפסיק לגבות כסף מהחיילים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, תחבורה ב 13.10.15 1:05

חיילי צה"ל נתבקשו לשלם עבור נסיעתם ברכבת בימי א' במטרה להניא אותם מלנסוע ברכבת ולהשתמש בהסעות באוטובוסים שהצבא ארגן להם. זה קרה ב-2012. למרות זאת, רוב החיילים נוסעים ברכבת. קבוצת הורים "מחזירים את החיילים לרכבת" מנהלת מאבק ציבורי נגד התשלום ברכבת

מאת: דליה בלומנפלד

נסיעת חיילים בימי א' – יש לפעול נגד החלטת רכבת ישראל

החלטת רכבת ישראל להפסיק הסעת חיילים חינם בימי א' היא שערורייתית וחסרת תקדים. להלן מכתבו של חבר מפלגת העבודה לחברי הסיעה בכנסת  מאת: הראל ליבוביץ'

לקריאה נוספת

בינואר 2012 התקבלה בהנהלת רכבת ישראל בשיתוף עם גורמי צה"ל החלטה למנוע נסיעתם של חיילים בשירות חובה וקבע לרכבת בימי ראשון מהצפון לתל-אביב ולהיפך. החלטה זו נומקה בעומס הרב ברכבת היוצר מצוקה של מקומות ישיבה לנוסעים. הוחלט כי החיילים יוכלו להשתמש בהסעות באוטובוסים שיספק הצבא. חיילים שבכל זאת ירצו לנסוע ברכבת, יחויבו במחיר נסיעה מלא. (ראו פה)

בכל ימות השבוע, חיילי צה"ל נוסעים ברכבת חינם ואינם משלמים עבור הנסיעה. בימי א' הם משלמים.

בעיית הצפיפות הגבוהה של אזרחים ושל חיילים עם ציודם האישי הכבד נפתרה על-ידי הפעלת חלופה לחיילי צה"ל: הסעות מאורגנות באוטובוסים. החלופה הזאת קיימת, אבל בפועל, חיילים רבים משתמשים ברכבת ולא בהסעות. הסיבה היא שלצורך נסיעה בהסעה המאורגנת, על החיילים לקום שעתיים קודם מפאת פקקי יום א'.

קבוצת הורים התארגנה והקימה אתר פייסבוק בשם "מחזירים את החיילים לרכבת" בדקה את המצב בתחנות הרכבת והיא מדווחת:

"בתחנת הרכבת בנימינה למשל, שם סקרנו מאות חיילים באחד מימי א' האחרונים, 1 מכל 15 הלך להסעות המאורגנות, 14 אחרים פנו ישר לתחנת הרכבת. התוצאה הייתה שמתוך 5 אוטובוסים שיצאו לדרכם בין 6.30 ל-8.30, שלושה יצאו ריקים לחלוטין. אחד יצא עם 3 חיילים והחמישי יצא עם 10 חיילים. בסה"כ יצאו 13 חיילים ב-5 אוטובוסים."

רוב החיילים משתמשים ברכבת בימי א', ומשלמים עבור הנסיעה. כך לפי קבוצת ההורים, ששלחה בימים אלה מכתבים לחברי-הכנסת. כתוצאה מכך, נוצר עומס כלכלי כבד על החיילים ועל משפחותיהם. הקבוצה מדווחת:

"בינואר 2012 אמר לנו נציג צה"ל בוועדת חוץ וביטחון כי 7000 חיילים נוסעים בימי א' בקווי הרכבת מצפון לדרום. בינתיים נוספו גם נסיעות מהמרכז צפונה, אז כנראה שהמספר עלה ל-9000. …. להערכתנו כ-8500 חיילים משלמים לרכבת. מחיר כרטיס ממוצע הוא 50 ₪, לכן בכל יום א' מועברים מכיסי החיילים לקופת הרכבת לפחות 400000 ₪. ימי א' כאלו יש 52 פעמים בשנה ……. לכן נכפיל ב-55 ימי תשלום מחיילים, בסה"כ 22000000 ₪. כן, 22 מיליון שקלים בשנה משלמים חיילים עבור נסיעה ברכבת."

הקצבה הצבאית של החיילים אינה מספיקה כדי לממן גם את נסיעות יום א' ברכבת. הורים מסייעים בכסף לילדיהם החיילים, זאת בנוסף לסיוע כספי גם בעניינים אחרים. העומס הכלכלי נופל על החיילים ועל ההורים.

תחושת ההתמרמרות של החיילים ומשפחותיהם רבה. לא די שהם תורמים בכך שהם משרתים בצבא, ואף מקריבים לעתים חייהם בו, פתרון בעיית צפיפות של חיילים ואזרחים נפתרת על-ידי אפליית החיילים. הפתרון הזה ניתן כשידוע למחליטים שמי שנוסע ברכבת הם החיילים המשרתים ביחידות השדה, הלוחמים, תומכי הלחימה, וגם כל מי שנמצאים בתקופת הכשרה. "לחיילים אלו יש תיקים גדולים…. אך תיקים אלה מפריעים לנוסעים שאינם חיילים ועבורם ניאות הצבא להפוך את חייליו לאזרחים מסוג ב', מהם מבקשים לוותר על נסיעה מהירה ברכבת ואומרים להם להיגרר שעות בפקקי יום א',"

הסנקציה הכספית לא פועלת ואינה מונעת מחיילים לנסוע ברכבת בימי א'. לפחות ניתן להקל את העומס הכספי על החיילים ומשפחותיהם. קבוצת ההורים שלחה מכתבים לשר התחבורה ולשר הביטחון בבקשה להורות להפסיק את גביית דמי-הנסיעה ברכבת מהחיילים בימי א'. כמו כן, יזמה הקבוצה פגישות עם חברי-כנסת בניסיון לגייסם לעזרה בעניין.

ולגבי בעיית הצפיפות ברכבת, קבוצת ההורים מציעה שרכבת ישראל תוסיף שני קרונות בימי א' ותפתור בכך את בעיית הצפיפות.

לעיון באחד המכתבים שנשלח לחברי-כנסת מחזירים את החיילים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. דליה :

    http://www.mako.co.il/news-military/politics-q4_2015/Article-3c37b5b3bc1d051004.htm
    שאילתות הח"כים מרב מיכאלי ואיציק שמולי בכנסת על נסיעות חיילים ברכבת

  2. דליה :

    שר התחבורה יפעל כדי שחיילים יוכלו לנסוע ברכבת
    http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1157214

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.