חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשבר בחקלאות – אין ביצים

נושאים דעות ב 6.10.15 1:06

המחסור במספר מוצרי מזון, כולל ביצים, אינו מקרי. "איפה הביצים?", שאלתי הערב את הקופאית בשופרסל כשנכנסתי לקנות ביצים. "אין ביצים!" פסקה הקופאית בטון של סמלת בקורס קצינים. ואני חשבתי לעצמי – אוי, כמה שהיא צודקת.

מאת: נטע חוצן

הסופרים בעונת החגים תשע"ו נראו כאילו העם מתכונן למלחמה. מדפים ריקים. עגבניות רקובות במחיר של שלושה ליטר דלק (ספק אם אלה הצהובות הדביקות הן באמת עגבניות). מגשי העוף והבשר הטרי חצי ריקים במקרה הטוב. שתי קונות הצליחו לשים יד על  שתי חבילות אחרונות של הודו טחון קפוא שלא ברור מה באמת יש בו (בתור לקופה התברר לאחת הקונות שהעיסה הקפואה הזאת כוללת גם חלבון מהצומח). לוקחים הכל, כי מחר גם זה לא יהיה.

זה בגלל השרב שהיה בקיץ, מסבירים לנו. או בעצם בגלל איזה וירוס שתקף את העגבניות (הן בהחלט נראות כך).  המשחטות לא עבדו בגלל עיד אל- אדחא, אבל הוא היה צפוי מראש וניתן היה להכין לפחות מלאי מספיק של בשר קפוא. וחוץ מזה גם העיד הזה נגמר. ואכן היה כאן קיץ חם, אבל אנחנו לא נורבגיה והקיץ כאן תמיד חם.

אז מה באמת קורה פה? התשובה היא כנראה בביצים. נכון יותר בהעדרן. עמוד השדרה של העם הזה כפוף ולמנהיגות אכן אין ביצים. בעיקר לאופוזיציה.

אין טעם לחזור ולדוש במה שטוכולסקי כותב כאן כבר זמן רב. הימין ובעיקר ביבי והחבורה שמקיפה אותו – הם כל כך ציונים עד שבראש מעיניהם חיסול החקלאות, בעצם מה שקראו פעם – "ההתיישבות העובדת", והשם הזה אומר הכל.

נכון החקלאות המודרנית היא לא מה שהייתה פעם. מה שעשרים חקלאים היו צריכים לספק פעם, יכול היום לספק חקלאי אחד. נכון בחקלאות עובדים תאילנדים.

אבל נכון גם שאין מדינה מודרנית שלא מסבסדת את החקלאות.  הסיבות הן חברתיות, פוליטיות, אקולוגיות, תרבותיות – כל אחת לחוד ובעיקר כולן ביחד מצדיקות את הסבסוד הזה.

לא בישראל. כי כאן שולטת הנהגה שרוממות הלאומיות בפיה אבל בידיה היא שמחה להרוס כל מה שנבנה פה אי פעם. לא לתקן. לא לשפר – להרוס.

נחזור בפעם המי יודע כמה על דברי נתניהו ומשרתיו:

ב-5.5.2004 , לרגל פרישתו מתפקיד הממונה על התקציבים במשרד האוצר, מתראיין אורי יוגב  לעיתון הארץ: "הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן – שבירת העבודה המאורגנת בישראל ". (הכוונה לתקופת המיתון באינתיפאדה השנייה ולשבירת הוועדים החלשים. גיבור על קטנים יוגב , כיום, 2015, יו"ר החברות הממשלתיות ).

ב- 17.9.2007 מתראיין נתניהו לעיתון דה-מרקר: "השלב השני, לדברי נתניהו, היה רפורמה בקרנות הפנסיה. לדבריו, קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מיידית,  ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת. "הסכנה לא הייתה קריסה,  אבל– ההזדמנות — הייתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי.  המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים"". (גם זה קרה בעיצומה של האינתיפאדה השנייה, והנפגעים הראשונים מ"הרפורמה" הם בדיוק משקי הבית הקטנים והעסקים הקטנים).

לחבורה הזאת אין אלוהים. ולאופוזיציה, כאמור – אין ביצים.

 

מוזמנים, לא להתעצל לחזור ולקרוא:

חקלאות – תכנון או שוק חופשי בגידול הפלפלים?

 

"החקלאות באירופה מסובסדת לעייפה, האיחוד האירופאי מבחינה תקציבית הוא בראש ובראשונה כלי להעברת סובסידיות לחקלאים. תפרקו פירמידות תבנו אחרות, תפתחו ליבוא, תחסלו את היצוא, תעשו מה שאתם רוצים, הסיבה שבישראל זול יותר לקנות שוקולד גרמני מישראלי הוא הסובסידיות והתמיכות האחרות שהאירופאים נותנים לחקלאות שלהם וגם לתעשייה שלהם. משק החלב הישראלי המושמץ מייצר חלב ניגר זול ואיכותי במחיר שמבטיח קיום ליצרן ולצרכן (כל עוד מדובר במחירים מפוקחים: הבעיה היא מה עושות החברות הפרטיות במה שאינו מפוקח). באירופה גם יצרן החלב וגם התעשיין שמעבד את החלב מסובסדים והתוצרת זולה".

יאללה בואו נחסל את החקלאות בישראל

 

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

6 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  מחסלים פה את החקלאות ואת ההתיישבות העובדת בעיקר במושבים, בעיקר במרכז אבל גם בפריפריה. זאת המדיניות של ממשלות ישראל בשנים האחרונות. גם מה שהחקלאים נאבקים עליו עכשיו לא ישנה את זה.

 2. ערן אורון :

  לכמה מהכותבים כאן זה לא מפריע

  בעיני כמה מהכותבים כאן, ההתיישבות העובדת היא בסך הכל אחד הכלים בארגז של ההגמוניה האשכנזית לניצול העולים מארצות דוברות ערבית. הרס החקלאות לא ממש מעניין אותם, והקטנת הזמינות של מוצרי מזון טריים לא בדיוק נוגעת להם. מצידם שכל המזון הטרי ייובא לישראל, כל עוד תהיה להם האופציה להשמיע קולות נהי על קיפוח המזרחיים. "קהילית הטרוניה" כבר אמרנו?

 3. נטע :

  על מי אתה מדבר ערן? אולי תבהיר את עצמך?

  ערן,
  על מי אתה מדבר?
  מי הם כמה מהכותבים כאן שהחקלאות לא מעניינת אותם והיא רק ארגז כלים וכו?

  מה זאת ההכללה הזאת?

  האם כך הבנת את המאמר?

 4. הקורונה של 2015 :

  מה היה שם ב-2015

  כמו בחקלאות, כמו בבריאות הציבורית וכמו בשאר התחומים שאינם משרתים את הימין – החיים מלאים הפתעות

  ההפתעה התורנית מוכתרת בשם קורונה.
  .

 5. דן :

  אה ?
  גם פה "ההון", ה"קפטליזם", וה"ימין הכלכלי" אשמים ?
  למי שלא יודע, תפוקת הביציים בישראל מבוססת על תיכנון מרכזי מוחלט וחלוקת מכסות ייצור במודל שלא היה מבייש את הכלכלה הסובייטית המפוארת והיעילה בימיה הטובים.
  אפשר לספור על כף יד אחת את מספר המדינות בעולם (מערביות או לא) בה יש עדיין תיכנון מרכזי כזה.
  אולי מחברת המאמר המבולבל תבהיר מה בדיוק היא מציעה: ביטול המכסות ? שוק חופשי אמיתי כולל ייבוא ללא הגבלה ממדינות מורשות, שזה למעשה הצעד היחיד שיכול לחסל את המחסור ?
  הצעה אחרת ?

 6. ק. טוכולסקי :

  לערן תגובה 2
  מכסות הביצים הם בעיקר במושבים של לא ממש אשכנזים, בגבול הצפון ובפרוזדור ירושלים.
  ההון רוצה לחסל את החקלאות המקומית ולהפוך אותנו לתלויים ביבוא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.