האם ראוי להסיע ילד בגן ילדים של החינוך המיוחד במונית של "גט טקסי"

ילדי החינוך המיוחד נזקקים להסעה ולמלווה בה כדי להגיע לגן-הילדים בו הם שוהים. אלא שמלווה והסעה מסודרת אין. זאת למרות שהילדים זכאים להסעה. הפתרון להסיעם במונית של "גט טקסי" ללא מלווה אינו ראוי. להלן עדות של אם לילד בחינוך המיוחד, המספרת על הבעיות בהסעה כזו

דמיינו לעצמכם את תסריט הבא: יש לכם ילד או ילדה בגילאי 3-4 אתם יוצאים איתם לרחוב, תופסים מונית של "גט טקסי" בעזרת אפליקציה ומכניסים את הילד בוכה לרכב, ×”× ×”×’ ההמום לא מבין מה הוא אמור לעשות עם הילד ואיך הוא אמור לנסוע כשהילד בוכה, אבל אתם אומרים לו שזה בסדר ואין מה לדאוג. ואז ×”× ×”×’ מתחיל בנסיעה שלו כשהוא לבד עם הילד מאחור. נכון. ×–×” משאיר טעם רע? או יותר מזה…..אולי תחשבו אפילו איך ×–×” יתכן שהורה שפוי שולח את הילד שלו לבד עם × ×”×’ זר למוסד חינוכי…. אבל כאן לא מדובר על ההורים. מדובר על מערכת החינוך והעירייה שהחליטו שזה מקובל להסיע כך את הילדים שלנו לגן חינוך מיוחד…

הילדים קטנים ולרובם יש בעיה שפתית התפתחותית, הילדים האלה לא תמיד יודעים לדבר ולבקש עזרה, לא מסוגלים לספר מה היה בזמן הנסיעה ולא יכולים בשום דרך להגן על עצמם. אנחנו לא רוצים לחשוב רעות על נהגי מוניות, אבל אין לנו שום דרך או אפשרות לבדוק מי הנהג שמגיע, האם יש לו עבר פלילי, האם הוא מספיק מבין ורגוע ולא יצעק על הילדים אם הם יבכו..

הנהגים לא עוברים שום סינון. אין פיקוח על מי מסיע את הילדים האלה. לעיתים קרובות אלה נהגי מוניות מזדמנים שסוגרים מחיר כמה דקות לפני הנסיעה. הם בעצמם מופתעים לגלות את האחריות המוטלת עליהם. מעבר לכך הנהגים חייבים להתרכז בנהיגה, הילדים נמצאים עם הנהג לפעמים שעה ויותר על הכביש בנסיעה דרך הצמתים הכי פקוקים של דרום תל אביב בשעות של שיא העומס, אם יש לילדים צורך להתפנות או שהם סתם מאבדים סבלנות ומתחילים להשתולל, אין ביכולתו של הנהג לתת להם שום מענה.

אם לילד בן 4 ההולך לגן חינוך מיוחד מספרת על בעיות בהסעת בנה לגן הילדים:

ב-9 בספטמבר נאמר לי מחברת הסעות בשם "אאאא" לצאת עם הילד לרחוב בשעה 7.30 בבוקר. הילד שלי סובל גם מאסטמה של ילדים. בחוץ הייתה סופת חול שגם לאדם בריא היה קשה לנשום בה. אז מה אפשר לומר על הילד בן 4 עם אסטמה?

חיכינו ברחוב כרבע שעה ואז התקשרתי לחברת ההסעות. נאמר לי שתוך חמש דקות ×”× ×”×’ אצלי…..×”× ×”×’ ×”×’×™×¢ רק בשעה8:09 , . ×–×” ×”×™×” × ×”×’ של מונית "גט טקסי". ×”× ×”×’ אסף מרחוב דרך ×”×”×’× ×” שני ילדים: את הבן שלי ועוד ילד קטן יותר כבן 3.5 . מדרך ×”×”×’× ×” ×”× ×”×’ יצא ב8:10 והגיע לגן רק בשעה 9:05 ! הילדים היו בנסיעה שעה על הכביש אחרי 40 דקות המתנה ברחוב. הילד השני לא הרגיש טוב ותוך כדי נסיעה הוא הקיא על עצמו ובמצב ×”×–×” הילדים המשיכו בנסיעה ללא שום יחס או עזרה.

כשפניתי לחברת ההסעות, התשובה שלהם היא שאת כל התלונות צריך להעביר לעירייה, שלא מגיע לנו מלווה וזהו, ואין עם מי לדבר.

יום למחרת אחרי הרבה שיחות עם חברת ההסעות שלחו לנו הסעה ב6:45 בבוקר. ×–×” ×”×™×” מיניבוס שאמור לאסוף 9 ילדים. הפעם אני נסעתי בתוך המיניבוס יחד עם ×”× ×”×’ עד הגן. רציתי לראות איך × ×”×’ אמור להתמודד עם 9 ילדים קטנים של החינוך מיוחד והבנתי שהוא לא יכול……פשוט לא יכול. הילדים תוך כדי נסיעה צועקים, משתוללים, חלקם פותחים חגורות בטיחות, יש ילדים שבוכים לאורך כל הדרך. הנסיעה שלנו שהחלה מוקדם בבוקר, ארכה בסביבות 45 דקות. בשעה7:35 נכנסנו לגן.

וכאן הסיפור ממשיך. לתזכורת, מדובר על תאריך 10.09.15 מזג-האוויר עדיין חם ואביך בחוץ. לפי תקן הגן בשעה 7:30 נמצאת סייעת שמורידה את הילדים מההסעה ויושבת איתם בחוץ עד שהגננת מגיעה. הגננת מתחילה לעבוד ב8 בבוקר. וזה אומר שהילדים אמורים לשבת עם הסייעת בחוץ ולהמתין לאלו שמגיעים בהסעה מאוחרת יותר לפחות עד שעה שמונה. ולא משנה מה מזג האוויר ומה הטמפרטורה.

חוץ מהדברים הבלתי נסבלים האלו קיים בלבול גדול בכל מה שקשור לרשימות מסודרות ואיסוף ילדים. לדוגמא הילד שלי גגגג   גגגג רשום למועדונית. זה אומר שההסעה חייבת להחזיר אותו הביתה בסביבות שעה 16:00, . אבל הילד שלי רשום בחברת ההסעות לאיסוף בשעה 14:00 והמצב אבסורדי עד כדי כך שברגע שאנחנו מתקשרים לחברת הסעות לברר איזה נהג מחזיר את הילד הביתה, הם עונים שהנהג כבר החזיר את הילד בשעה 14:00 והנהג גם מאשר זאת. ושוב אחרי טלפונים ובירורים והסבר שהילד לא בבית ואף אחד לא החזיר אותו, אנחנו מקבלים תשובה בסיגנון : " אאאאאאה נכון, זה טעות של העירייה".  ביום שישי האחרון הילד חזר הביתה עם ההסעה רק בשעה 14:10 ההסעה יצאה מהגן בשעה 13:00 ושוב אני חוזרת לנושא הליווי בהסעות !

הילד שלי היה יותר משעה בנסיעה עם הנהג ברכב, הילד שלי הוא ילד בן 4 עם בעיה בריאותית ורגשית, הוא גם סובל מאלרגיה לחלב ברמה מסכנת חיים, הוא מחויב בליווי של מבוגר 24/7 כי כל חשיפה למוצרי חלב יכולה לגרום שוק אנפילקתי ) קוצר נשימה ומוות). בכל מקום מאיפה שהוא נימצא המבוגר חייב להחזיק במזרק אפיפן. ברור שבהסעות אין לא מבוגר אחראי ואין מזרק אפיפן, ואם תהיה במקרה איזה חשיפה למוצר חלבי כזה או אחר הילד שלי יכול למות. וכן יש ממש סיכון כזה, כי ראיתי את הילדים אחרים עולים להסעות עם מוצרים חלביים כל בוקר- אחד מחזיק בשוקו השני בשוקולד, הם גם לפעמים נותנים אוכל אחד לשני, או זורקים אוכל.

לסיכום :הילדים שלנו נמצאים בסכנה של ממש יום יום כשהם כביכול תחת אחריותם של משרד החינוך והעירייה. כל ילד זה עולם משלו, ולצערי אין למי לפנות ועם מי לדבר. מפחיד לחשוב, אבל עד שיקרה מיקרה ואז כולם ידברו על זה – איך זה ייתכן שילדים כל כך קטנים וחלשים נמצאים במצב כל כך רגיש ופגיע. והמסגרת שאמורה להיות לטובת הילד מסכנת אותו יום – יום ומתעללת בו, כי נסיעה של יותר משעה ללא ליווי והשגחה זו התעללות גם בילד וגם בהורה שלא מוצא לו מקום מרוב דאגה.

אני בטוחה שניתן למצוא פתרון כמו להכניס להסעות בנות שירות ומתנדבים ויש כאלו. גם לתכנן נכון את המסלולים של הנסיעות על מנת שהילדים שלנו לא יהיו בכבישים כל כך הרבה זמן. וכמובן לא לשלוח את הילדים לבדם במוניות של "גט טקסי" עם נהגים שאין להם שום יכולת לטפל בילדים תוך כדי נסיעה או להתמודד איתם. חוץ מזה לגני "אבאבאב" בתל אביב מגיע קצת יותר, הם קולטים הרבה ילדים משכונות עוני גם ילדים של עובדים זרים ומסתננים ), להורים של הילדים האלו אין קול ואין כוח, ואולי אפילו אין הבנה או מודעות באיזה מצב מסיעים את הילדים שלהם.

שמה של האם ופרטי בנה וכל הפרטים האחרים שמורים במערכת

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , ,

Leave a Reply