postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בתי-הספר הנוצריים – על שר החינוך להתעשת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בתי-הספר הנוצריים – על שר החינוך להתעשת

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 24.09.15 0:36

המשבר בבתי הספר הכנסייתיים הוא תולדה של ניסיונם של שר החינוך הקודם וראש מפלגתו לפגוע בחינוך החרדי.  שר החינוך הנוכחי, שהסכים לפגיעה זו, חייב לתקן את המעוות

מאת איתן קלינסקי

לצערי, שי פירון, שר החינוך הקודם, ביקש להבעיר אש בתקציבי בתי הספר החרדים, ועל הדרך גרר לתבערה זו גם תלמידים ערבים.

האמת היא שהקיצוצים הגדולים, שנפלו על בתי הספר בהנהלת הכנסייה הנוצרית, היו בימי השר שי פירון. נקרא לילד בשמו והשם הוא ארוך ולא ערב לאוזן. לשי פירון ויאיר לפיד היה עניין לפגוע בבתי הספר החרדים. מה עושים?  מקצצים קיצוץ עמוק בתקציבי בתי הספר החרדים שבהנהלת ש"ס ושל החינוך העצמאי. מרפדים, כמובן, את הקיצוץ הגס בכותרות בעיתונות – שפנינו לחיזוק המערכת הציבורית. כל שקל שנלקח מהקיצוץ לחרדים הופנה לכלל הציבור.

יאיר לפיד ושי פירון הצליחו לסמא את הציבור כשנה וחצי. לקיצוץ העמוק בתקציבי בתי הספר החרדים נתנו נימוק אידיאולוגי "משכנע" – להפנות משאבים כספיים לפיתוח החינוך הציבורי. לכן כדי שזה לא ייראה פגיעה בעיקר בחרדים, קיצצו קיצוץ עמוק גם בבתי ספר כנסייתיים ובעוד מספר בתי ספר הנמנים לקטגוריה זו, כמו הריאלי בחיפה. והכל בשם סיסמא "משכנעת" – מקצצים כאן כדי להפנות את כל המשאבים לחינוך הציבורי.

אך החרדים אינם פראיירים. את כל סכומי הקיצוץ מימי השר שי פירון בכנסת ה-19 בתוספת ריבית דריבית קיבלו הרשתות של בתי ספר חרדים בהסכמים קואליציוניים לקראת כינון הכנסת ה-20.

היעד של שי פירון כשר חינוך ויאיר לפיד כשר אוצר היה לקצץ בבשר החי של החינוך החרדי. אך החרדים ידעו לעשות בית ספר לאוצר ולמשרד בחינוך. כל מה שנלקח מהם בימי פירון-לפיד הוחזר עד הפרוטה האחרונה בימי כחלון-בנט תחת כותרת שיש לה כאמור שם מיוחד – הסכמים קואליציוניים.

נותרו מספר בתי ספר, שאין מי שיחתום בשמם הסכמים קואליציוניים, מדובר בעיקר בבתי הספר שבהנהלת הכנסייה. אין מי שיחזיר להם את הקיצוץ, כשם שהוחזר לבתי הספר החרדים ולרשת נועם, שהיא רשת פרטית הפועלת במגזר הציונות דתית.

משרד החינוך בהנהלת נפתלי בנט מפיץ מידע שקרי, שאין לו קשר עם המציאות. מדובר בבתי ספר, שחלקם קיים כשלוש מאות שנה. החינוך אינו נוצרי כטענת פקידי משרד החינוך. הראייה, שיותר מ-50% של התלמידים הם בכלל תלמידים מוסלמים. ישנם אפילו יהודים.

משרד החינוך דואג להפיץ, שמדובר בחינוך רק למצטיינים, רק לעלית, ולכן אין הצדקה לתמוך בבתי ספר אלו. נראה שמשרד החינוך נהנה לגחך עצמו לדעת. אם בחיפה כמעט 4 מכל 5 תלמידים ערבים  לומדים בבתי הספר הכנסייתיים, אז כנראה ש-80% מהתלמידים הערבים בחיפה כלולים בקטגוריה "עלית". במקום להעריך את הישגי התלמידים הערבים בהישגים לימודיים מוכחים בביולוגיה, בכימיה, במחשבים במדעים, בשפות, במדע הרוח, במתמטיקה, בפיזיקה, מחפשים במשרד החינוך איך לבצע תרגילים מכוערים רק לא להשוות את התמיכה בילדים אלו בתמיכה, שניתנת לרשתות החרדיות ומוזרמת משלל מקורות היישר לרשת "נועם" – רשת פרטית –  של הציונות הדתית לאומית.

החרדים עם כינון הכנסת ה-20 מחקו את חרפת הקיצוץ הבלתי נסלח במוסדות חרדים בכנסת ה-19, חרפה שקיבלה הסכמה שבשתיקה מצד האח נפתלי בנט למעללי האחים יאיר לפיד ושי פירון. נפתלי בנט שהסכים בכנסת ה-19 למעללים המחפירים של האחים לפיד-פירון בפגיעה בילדים חרדים ועל הדרך גם בילדים ערבים, חייב להתעשת. כיום הוא שר חינוך של כולם. כל מה שהוחזר לחרדים חייב להיות מוחזר גם ל-34.000 ילדים ערבים.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. ערגה :

    מדוע המתין משרד החינוך כחודש ימים והסכים לתת מה שיכול היה לעשות כבר ביום הראשון – להקציב הקצבה חד פעמית של 50 מיליון שקל ועוד 7.5 מיליון שקל לשנה זו.

    מדוע שורה של הטבות נוספות נאות משרד החינוך לתת רק אחרי שביתה של חודש ימים. מדוע רק אחרי חודש של שביתה מוכן משרד החינוך להקים את הוועדה, אותה דרשו מנהלי בתי הספר של הכנסייה עוד לפני פרוץ השביתה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.