חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"צדק פיננסי": להפריד בין פיקוח צרכני לפיקוח פיננסי

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 20.09.15 23:03

קבוצת "צדק פיננסי" קוראת לצוות בריס להוציא את הפיקוח הצרכני על הפעילות הפיננסית החוץ מוסדית ממשרד האוצר ולהעביר אותו לרשות להגנת הצרכן

מאת מערכת עבודה שחורה

בנייר עמדה שהגישה היום קבוצת "צדק פיננסי" לצוות במשרד האוצר העוסק בהסדרת הפעילות הפיננסית החוץ-מוסדית (צוות בריס), קוראת הקבוצה להפריד את הצד הצרכני מהצד הפיננסי, ולהעביר את הפיקוח הצרכני על הפעילות הפיננסית החוץ מוסדית לרשות להגנת הצרכן וסחר הוגן במשרד הכלכלה, בעוד הפיקוח על הצד הפיננסי יושאר בידי הרגולטור החדש שיוקם במשרד האוצר. עוד קוראת הקבוצה לאסור או להגביל כהוראת שעה מתן הלוואות לצריכה של משקי בית, וזאת על מנת למתן את האיום שהלוואות אלו מטילות על היציבות של משקי הבית. יחד עם זאת מציעה הקבוצה לעודד מתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים.

בנוסף לכך,מציעה הקבוצה לקבוע בחוק את שיעור הריבית המקסימלי לאשראי למשקי בית ועסקים (אשראי קמעונאי) וזאת על מנת להגן על משקי בית ועסקים חלשים. המלצה נוספת עליה עומדת הקבוצה היא להטיל רגולציה מיוחדת על אבטחת המידע ופרטיות הלקוחות על מנת להגן עליהם מפני שימוש לרעה במידע הפיננסי שלהם.

ד"ר הראל פרימק, חבר קבוצת צדק פיננסי הסביר את החשיבות של המלצות אלה: "יוקר המחייה הפיננסי חייב לקבל טיפול מיוחד בהקמת הרגולטור החדש, ועל הרגולטור החדש להתרכז בשיפור ובייעול השוק החוץ-מוסדי לטובת תחרות עם הבנקים, בראש ובראשונה על ידי הוצאת הגורמים העבריינים שבו, ושיפור תדמיתו. ניתוק של הפיקוח הצרכני והעברתו לרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן יסייע לתוצאה המקווה. חשוב להבין כי השווקים הפיננסיים העיקריים – אמצעי התשלום, מתן האשראי והחלפת מט"ח, ועוד – נשלטים היום על ידי הבנקים או על ידי גורמי שוק אפור המנצלים את חולשתם של אזרחים תמימים. יש צורך ליצור תחרות בין גופים אמינים ומפוקחים שיוכלו להוריד ביעילות את התעריפים בתחום ויהוו תחרות משמעותית לבנקים, השולטים שלטון ללא מצרים וקוצרים רווחי עתק על גב הצרכנים".

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.