postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הפיל הלבן במתווה הגז – הממשלה תידרש לבטח את חוזי ייצוא הגז

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפיל הלבן במתווה הגז – הממשלה תידרש לבטח את חוזי ייצוא הגז

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 30.08.15 0:26

תאגידי הגז והבנקים הזרים האמורים לממן את פיתוח לוויתן דורשים מהממשלה להעניק ביטוח סיכונים פוליטיים לחוזים של ייצוא גז למדינות שכנות.  ביטוח אשר יבטיח להם פיצוי מלא בקרות אירוע פוליטי שמביא לביטול או להפרעה משמעותית למימוש חוזי הייצוא

מאת: אמנון פורטוגלי

הממשלה תידרש לתת ביטוח לחוזי ייצוא הגז בחשיפה של 40 מיליארד שקל. תאגידי הגז והבנקים הזרים האמורים לממן את פיתוח לוויתן דורשים מהממשלה להעניק ביטוח סיכונים פוליטיים לחוזים של ייצוא גז למדינות שכנות.  ביטוח אשר יבטיח להם פיצוי מלא בקרות אירוע פוליטי שמביא לביטול או להפרעה משמעותית למימוש חוזי הייצוא. היקף החשיפה של המדינה באירוע כזה נאמד ב-40 מיליארד שקל ויותר. ביטוח כאמור יהייה חלק מהדרישות של הבנקים למימון פרוייקטלי לפיתוח לוויתן.

נתניהו: "אנחנו צריכים להוציא את הגז מהים… נעביר היום החלטה היסטורית, שתכניס לקופת המדינה מאות מיליארדי שקלים"

שטייניץ: אנחנו מתחילים לנוע קדימה עם פיתוח לוויתן, כריש ותנין…..כשמדובר במאות מיליארדי שקלים – הכנסות עתידיות למדינה – עיכוב של כמה שנים הוא בלתי נסבל".

כדי להוציא את הגז מהים ולהכניס הרבה כסף למדינה, צריך לפתח את מאגר הגז לוויתן. ולדברי בכיר באחת מחברות הגז: "הדבר היחיד שחשוב לפיתוח לוויתן הוא הגופים המממנים. לא אני ולא הממשלה נקבע אם המאגר יפותח, אלא רק הבנקים."

עלות פיתוח לוויתן נאמדת כיום בכ- 5 מיליארד דולר, ומימון בהיקף כזה יחייב השתתפות מסיבית של מוסדות ממון זרים. את התנאים של הבנקים למימון פיתוח לוויתן מסר בועז שוורץ מנכ"ל דויטשה בנק ישראל ויו"ר איגוד הבנקים הזרים בשימוע בפני צוות קנדל:

"לצורך מימון ופיתוח של לוויתן נצטרך לכל אותם תנאים מקדימים המקובלים במימון פרוייקטלי אשר כוללים בין היתר: חתימת חוזי אספקת גז משמעותיים לטווח ארוך הן בשוק המקומי והן בשווקי הייצוא…"

אלא ששוקי הייצוא של ישראל אינם טריוויאליים. למרות הביקוש לגז ממדינות האזור, מימוש חוזים ארוכי טווח למכירת גז למדינות אלו אינו חף מסיכונים מסחריים ופוליטיים. ומכאן הדרישה החדשה של תאגידי הגז והגופים המממנים, שהמדינה תעניק ביטוח פוליטי לחוזים עם מדינות שכנות.

הדרישה של הבנקים לביטוח ממשלתי הייתה, ככל הנראה, ידועה מזה זמן לתאגידי הגז. היא הועלתה בפומבי ובצורה מפורשת ואולטימטיבית ב-15 ליולי בשימוע ובמסמך שהוגש לועדת קנדל ע"י בועז שוורץ יו"ר איגוד הבנקים הזרים בישראל. במסמך כותב שוורץ:

'ההצעה הנוכחית קובעת כי הפיתוח של לווייתן יתבסס על חוזי יצוא למתקן LNG בIdku במצרים, לירדן ואולי לטורקיה. חשוב לציין מצרים וירדן הם מדינות בדירוג תת-השקעה sub-investment, וטורקיה היא בדירוג השקעה גבולי. לכן חשוב מאוד לגבות את חוזי היצוא עם ביטוח פוליטי חזק ו/או תמיכה של אחת או יותר מסוכנויות אשראי יצוא בינלאומיות כמו EXIM או סוכנויות גלובליות כמו MIGA או IFC. ממשלת ישראל צריכה, לדעתנו, לקחת חלק פעיל בשתדלנות לתמיכה כזו, ופוטנציאלית אפילו לבטח ולקחת עליה חלק מהסיכון הפוליטי'.

הבכיר מחברת הגז מצטרף לדרישה זו: "כמו כן, יש למצוא מנגנון שיבטיח פיצוי אם קורה משהו בזירה הפוליטית שישפיע על חוזי אספקת הגז".

עוד ציין שוורץ בשימוע, כי לצורך מימון פיתוח לוויתן ידרשו "ערבויות פיננסיות וטכניות לאבטחת עמידה בסטנדרטים טכניים ולוחות זמנים שנקבעו, וביטוח סיכונים פוליטיים אשר יבטיח פיצוי מלא בקרות אירוע פוליטי אשר משמעותו ביטול או הפרעה משמעותית להתממשות חוזה האספקה".

שוורץ הציג למעשה אולטימאטום למדינה. אם המדינה מעוניינת בפיתוח לוויתן, ובהשגת מימון בנקאי לפיתוח כזה, עליה יהיה להעניק ביטוח פוליטי לחוזים עם מדינות שכנות. לדבריו, ביטוח כאמור יהייה חלק מהדרישות למימון פרוייקטאלי.

מה שלא מספרים זה שהחשיפה של המדינה לאירוע כזה יכולה להגיע ל-40 מיליארד שקל ואף יותר.

זו שיטת הסלמי במיטבה, בהתחלה, הממשלה טוענת שהיא מעוניינת להגביר את התחרות ולהוציא את הגז מהים. אבל הביקוש הצפוי לגז בישראל אינו מספיק כדי לתמוך בפיתוח לוויתן, לכן מאפשרים מכירת גז לייצוא כדי שיהיו חוזים למכירת גז שיאפשרו מימון בנקאי לפיתוח לוויתן. אלא שמחירי הגז לייצוא כיום נמוכים משמעותית ממחירי הגז בישראל, לכן עוקפים ומבטלים את ההחלטות הקודמות של הממשלה ומאפשרים ייצוא במחירים הנמוכים מהמחירים בישראל. זה מעורר בעיות מיסוי, אז זורקים לפח את תזכיר חוק מיסוי רווחי נפט (תיקון), התשע"ד-2014, שעבר ועדת שרים, ובאים עם הצעות מיסוי חדשות חצי אפויות. חוזים ארוכי טווח לייצוא דרך מצריים מעוררים בעיות פוליטיות, והאפשרות שבעוד כ-5 עד 10 שנים כאשר מצרים תחזור לייצא גז היא תאסור על ייבוא גז ישראלי. וכל זה נעשה בלי לשאול את 'בעל הבית', את הבנקים שאמורים לממן את פיתוח לוויתן, ואלו באים עם דרישות 'חדשות'. ממשלת ישראל תידרש לתת ביטוח כנגד סיכונים פוליטיים לחוזים של ייצוא גז למדינות שכנות, אשר יבטיח פיצוי מלא בקרות אירוע פוליטי שמביא לביטול או להפרעה משמעותית למימוש חוזי הייצוא. וביטוח כזה יהייה חלק מהדרישות של הבנקים למימון פרוייקטאלי לפיתוח לוויתן.

התחלנו עם מאגרי גז שהם ברכה למדינה, מתווה הגז שהממשלה אישרה הופך אותם לפיל לבן.

כיום, שדה הגז תמר הוא המקור היחיד לאספקת גז למשק הישראלי, וכ-50% מייצור החשמל בישראל מבוסס על גז. מצב זה מהווה איום אסטרטגי כלכלי על המדינה, ולכן צריך לפתח את לוויתן כמקור שני לאספקת גז.

עם זאת, הממשלה אינה צריכה להיכנע לדרישות של תאגידי הגז והבנקים, ואסור שהממשלה תבטח או תערוב בכל צורה שהיא למימוש חוזי הייצוא מלוויתן. אם השותפים בלוויתן לא יוכלו להשיג מימון לפיתוח השדה, אזי הממשלה יכולה לממן חלק גדול מההוצאות לפיתוח לוויתן בתמורה לחלק נכבד בלוויתן.

מודל זה, בו המדינה משתתפת במימון פיתוח השדה בתמורה לחלק מהרווחים ממנו, נהוג בהולנד באמצעות החברה הממשלתית EBN  ובנורבגיה באמצעות התאגיד SDFI.  חשוב שהממשלה והכנסת ישקלו בחיוב שיטה זו.

הכסף הנדרש להשקעה הממשלתית בלוויתן נמצא ברזרבות המט”ח של בנק ישראל, ויהיה זמין לאחר חקיקה מתאימה. היקף הרזרבות עומד כיום על כ-88 מיליארד דולר, ומקורן ברכישות המט”ח של הבנק, בהיקף של כרבע מיליארד דולר לחודש, במסגרת התכנית לקיזוז השפעתה של הפקת הגז הטבעי על שער החליפין.  יהיה בכך מן הצדק שכסף של המדינה שמקורו למעשה בגז מתמר ישמש להשקעה של המדינה בלוויתן שתביא לפיתוח השדה.

אמנון פורטוגלי הוא חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. ג'ון :

  אסור לשכוח את החוקים שלפיהם חולקו הרישיונות

  המדינה בהחלט יכולה לממן את פיתוח לוויתן תמורת חלק מהבעלות, אבל עדיף ללכת לפי החוק, שקובע שאם הבעלים לא מצליחים לגייס בעצמם את מלוא המימון, הרישיון נפסל וחוזר כולו למדינה.

 2. מספר הערות להסכם הגז עם ירדן ולמתקפת התעמולה של תאגידי הגז ותועמלניהם. | חדשות האנרגיה במזרח התיכון :

  […] http://www.blacklabor.org/?p=56991 […]

 3. עבודה שחורה » פיתוח לוייתן, עניין חיובי, אבל כולל חשש לעושק נוסף של הציבור :

  […] הצליחו לגייס את ההון הנדרש לפיתוח לוויתן, בעיקר לאור עמדת בועז שוורץ מנכ"ל דויטשה בנק ישראל ויו"ר איגוד… שהמדינה תעניק ביטוח פוליטי לחוזים עם מדינות […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.