postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מתווה הגז: סודות, שקרים וחצאי אמת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתווה הגז: סודות, שקרים וחצאי אמת

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 23.08.15 1:10

ראש הממשלה ושר האוצר מבטיחים הכנסה של מאות מיליארדי שקלים למדינה כתוצאה מחוזי הגז אולם ניתוח של המתווה מלמד כי דבריהם נשענים על הנחות לא מבוססות ועל נתונים לא מדויקים

מאת אמנון פורטוגלי

 

אובדן הכנסות המדינה כתוצאה מעיכוב בפיתוח לוויתן היתה אחת הסיסמאות הבולטות של נתניהו, שטייניץ ועושי דברם כדי להצדיק ולדחוף לאישור מהיר של מתווה הגז.
נתניהו: "….ההחלטה הזאת תכניס לאזרחי המדינה, לקופת המדינה, מאות מיליארדי שקלים…..אנחנו צריכים להוציא את הגז מהים"
שטייניץ: אנחנו מתחילים לנוע קדימה עם פיתוח לוויתן, כריש ותנין…..כשמדובר במאות מיליארדי שקלים – הכנסות עתידיות למדינה – עיכוב של כמה שנים הוא בלתי נסבל".

סיסמאות אלו ומספרים אלו מופרכים ויש בהם לפחות ארבעה כשלים אם לא חצאי אמת.

 1. מחירי ייצוא גבוהים בעשרות אחוזים ממחירי הייצוא הריאליים.
 2. הנחה שאפשר לייצא גז מלוויתן דרך מצרים בכמויות גדולות ולטווח ארוך
 3. ההנחה שחוזים למכירת גז כאלו יהיו קבילים במערכת הבנקאית לשם מימון בנקאי לפיתוח לוויתן.
 4. המסר שהממשלה היא שאחראית לעיכוב בפיתוח תמר
 1. המספרים המופרכים שנתניהו ושטייניץ זרקו לאויר מבוססים ככל הנראה על מצגת עליה הוחלט בישיבת ועדת קנדל ב-29 לדצמבר 2014 ושהוכנה על ידי נציגי משרד האנרגיה, משרד האוצר והמועצה הלאומית לכלכלה.  המצגת הוצגה תשעה ימים אח"כ בישיבה ב-7 לינואר 2015. בשקף 14 במצגת בכותרת "עיכוב במכירות הגז מלוויתן יגרור עיכוב בהכנסות המדינה מתקבולי הגז" מוצג 'עיכוב' המס בארבע השנים 2022-2019, אם מאגר לווייתן לא יפותח בזמן. במחיר יצוא של 6.8 דולר ליחידת חום, עיכוב המס מערך בכ-5.8  מיליארד דולר, ובמחיר יצוא של 5.8 דולר ליחידת חום עיכוב המס מערך בכ-3.8 מיליארד דולר.

מחירים אלו אינם משקפים את המציאות ששררה בעת כתיבת המצגת, ולא את רמת מחירי הייצוא כיום. מחברי המצגת וכותבי המתווה ידעו ויודעים זאת, אבל זה לא הפריע להם להציג מספרים מופרכים, ואם לא ידעו זאת, זה מעיד על 'הבנתם' בנושא.

מכתב כוונות למכירת גז טבעי משדה הגז תמר ליוניון פנוסה גז   Union Fenosa Gas, נחתם במאי 2014, במחיר המערך ב 6–6.5 דולרים ליחידת חום. חודש לאחר מכן חתמו השותפות בלווייתן על הסכם עקרונות עם בריטיש גז BG  במחיר המערך ב 8.5-6.5 דולרים ליחידת חום. כפי שמקובל בהסכמים למכירת גז בינלאומיים, מחיר הגז שנקבע במכתב הכוונות דומה למחירים שנקבעו בהסכמים אחרים  ליצוא גז מישראל ומבוסס בעיקרו על הצמדה למחירי חבית נפט מסוג ברנט, שעמד אז על כ- 110 דולר, וכן כולל 'מחיר ריצפה'.

מאז החתימות על מכתבי הכוונות מחירי הנפט ירדו בתלילות, ובתחילת ינואר 2015 עמדו על כ-50 דולר לחבית, ירידה של יותר מ-50% ממחיר חבית נפט בעת החתימה על מכתבי הכוונות, ומחיר הגז היה צריך לרדת בהתאמה עד למחיר ה'רצפה'.  בעבר פורסם כי מחיר הרצפה במכתבי הכוונה נקבעו על 4.7 דולרים ליחידת חום, אך תאגידי הגז הכחישו זאת. לאחרונה פורסם כי הגז הישראלי יימכר במצרים במחיר נמוך ב-25% מבישראל.  וכי "בעלי תמר קיבלו את האפשרות לסגור עם יוניון פנוסה על חוזה יצוא גז מוגמר גם במחירי רצפה של 3–4 דולרים ליחידת חום – אף שהגז שמיועד לחברת החשמל הישראלית יימכר במחיר כמעט כפול".

בכל מקרה, אלו הם מחירים הנמוכים משמעותית מהמחירים שצוינו במצגת, שמהם נגזרו ההערכות המוגזמות לאובדן הכנסות המדינה שאותן ציינו נתניהו ושטייניץ.

הממשלה המצרית העלתה בשנה האחרונה את המחירים עבור גז שיופק במצרים.  בריטיש פטרוליום תקבל בין 3 ל-4.1  דולר ליחידת חום ובריטיש גז תקבל  3.95 דולר ליחידת חום עבור הגז מפרוייקטים חדשים. בעקבות זאת, הודיעה בריטיש פטרוליום שהיא תשקיע כ-12 מיליארד דולר בפרוייקטים אלו שצפויים להפיק כ- 5 TCF  גז טבעי (כמחצית מכמות הגז בתמר). הגז צפוי להתחיל לזרום בעוד שנתיים ב-2017. בתנאים אלו לא ברור איך אפשר יהייה למכור גז מלוויתן למצריים במחירים בין 5.8 ל- 6.8 דולר ליחידת חום.

כפי שציין יעקב צלאל במאמר דעה בגלובס: לשותפים בתמר ובלוויתן נובל אנרג'י וקבוצת דלק, היצוא יהיה כדאי גם במחיר של 3 דולר ליחידת חום, אם כי הרווחיות לא תהיה נאה כמו בשוק הישראלי שבו המחיר הוא 5.5 דולר ליחידת חום וצפוי לעלות.

במחיר סביב 3.5 דולרים ליחידת חום, התשואה לבעלי מאגר הגז תהייה 12%, והציבור הישראלי היה חוסך כ- 22 מיליארד שקל עד ל-2030

 1. תאגידי הגז והממשלה מצביעים על יוניון פנוסה ובריטיש גז כקונים הפוטנציאליים לגז טבעי מישראל. הגז יעבר למתקני ההנזלה של תאגידים אלו במצריים ומשם ייוצא לצרפת ולספרד. מכתבי כוונות למכירת גז לחברות אלו נחתמו במחצית 2014. כדי להעביר את המתווה, הוצגו מכירות פוטנציאליות אלו כמכירת גז למצרים שיש לה יתרונות גיאו-פוליטיים, אך הצגה זו מטעה בלשון המעטה..

יצוא גז מתמר ו/או לוויתן דרך מצרים הינו בעייתי משתי סיבות עיקריות:

כפי שציין יעקב צלאל  "יצוא גז מ"לוויתן" דרך מצרים – חלום שלא יקרה לעולם" ישראל לא תוכל לייצא גז למצרים, או דרך מצרים, בשנים הקרובות, אם לא יחול שינוי במצב הגיאופוליטי באזור. יצוא הגז למצרים דרך הצינור של EMG, שיש בו קטע יבשתי ארוך בסיני, מאל עריש מערבה חשוף לפיגועים ברגע שיתחיל לזרום בו גז טבעי ישראלי.  יתרה מזאת, לדאע"ש ושותפיו בחצי האי סיני ובמצרים יש יכולת חבלה ממערב לתעלת סואץ, כולל באתרים שבהם נמצאים מתקני הנזלת גז במצרים. מתקנים אלה, אם יוזרם בהם גז טבעי שמקורו בישראל, עלולים להיות יעדים אטרקטיביים עוד יותר לפיגועי טרור, שפגיעתם תהיה לא רק בכלכלה המצרית, אלא גם בכלכלה הישראלית.

הבעייה השנייה קשורה בפיתוח הנוכחי של שדות הגז והנפט במצריים.

ייצוא הגז למצרים, המיועד בעיקר למתקני ההנזלה של בריטיש גז ויוניון פנוסה, תלוי כלכלית ופוליטית במשך הזמן עד שמצרים תחזור לאספקה עצמית וליכולת יצוא. אספקת גז מלוויתן לבריטיש גז תהייה אפשרית רק בעוד כ-4 עד 5 שנים. במהלך שנים אלו מצרים תחזור ככל הנראה למצב בו היא תספק את כל הגז הנדרש לה לצריכה פנימית, ובתוך שנתיים נוספות ועד 2025, היא תחזור לייצא גז. במצב זה, כל הסיכויים שמצרים תדרוש מבריטיש גז ומיוניון פנוסה להשתמש בגז הטבעי שהיא עצמה מפיקה במצרים ולהפסיק לרכוש אותו מישראל.

אם מישהו חושב שתחזיות אלו בדבר פיתוח משק הגז המצרי, אינן ריאליות, שמצריים אינה מסוגלת לעמוד בכך, כדאי שיסתכל על פרוייקט הרחבת תעלת סואץ.  מדובר בפרוייקט ענק לחפירת תעלה חדשה המקבילה לתעלה הקיימת. התוכנית המקורית דברה על שלש עד חמש שנים לביצוע הפרוייקט, אך נשיא מצריים א-סיסי דרש והשיג לקצר זאת לשנה. המימון לתעלה החדשה, בהיקף של כ- 8 מיליארד דולר מומן ברובו באמצעות הנפקת אג"ח לאזרחי מצרים, והנפקת מניות בבורסה המצרית. תעלת סואץ החדשה נפתחה ב-6 באוגוסט 2015 כשנה אחרי ההודעה על הפרוייקט.

ולבסוף, אפשרות התממשות מכירת הגז מלוויתן למתקני ההנזלה של בריטיש גז במצריים, עומדת על קרקע לא יציבה. על פי ד"ר עמית מור מנכ"ל חברת אקו-אנרג'י, הרכישה של בריטיש גז ע"י ענקית האנרגיה 'של' באפריל האחרון, מעמידה בספק את העיסקה.

 1. 'ההצעה הנוכחית קובעת כי הפיתוח של לווייתן יתבסס על חוזי יצוא למתקן LNG בIdku במצרים, לירדן ואולי לטורקיה. אבל, כפי שציין בועז שוורץ יו"ר איגוד הבנקים הזרים בישראל. במסמך שהוגש לועדת קנדל,  מצרים וירדן הם מדינות בדירוג תת-השקעה sub-investment,  וטורקיה היא בדירוג השקעה גבולי.  לכן קבלת מימון בנקאי לפיתוח לוויתן לצרכי ייצוא למצרים יהייה בעייתי בלשון המעטה..
 1. המסר, ההנחה הסמויה שהממשלה היא שאחראית לעיכוב בפיתוח תמר.

לא רק נתניהו ושטייניץ מפיצים את המנטרה הזו. כך אנו שומעים גם מיחצ"ני ודוברי תאגידי הגז שעד היום ביזבזנו כמדינה שנתיים וחצי, היינו יכולים להיות כבר הרבה אחרי, למדינת ישראל עדיף לקבל את הגז מלוויתן תוך 5 שנים מאשר כלום.

תאגידי הגז ודובריהם בתקשורת ובממשלה משליכים את 'האשמה' בכך שלוויתן לא פותח על הרגולטורים ועל הממשלה. אני מעריך שהם יודעים שאין זה כך.

בדצמבר 2010 נמסרה ההודעה על גילוי הגז בלוויתן. תאגידי הגז יכלו אז להתחיל בפיתוח לוויתן. הסיפורים והמנטרה של שינויים ואי וודאות רגולטורית אינם נכונים. הם לא הפריעו לאותם תאגידי גז לפתח את מאגר הגז תמר באותם השנים.

הגורם העיקרי להערכתי לעיכוב בפיתוח לוויתן היתה האמונה של תאגידי הגז באפשרות של מכירת הגז כגז טבעי נוזלי LNG למזרח הרחוק.  לכן הם נכנסו למו"מ עם חברת וודסייד עם המומחיות שלה בתחום LNG, לכניסה כשותפה בלוויתן. רק בסוף 2013, שלש שנים אחרי גילוי לוויתן, הבינו תאגידי הגז שזה אינו הכיוון הנכון, שאין אפשרות ריאלית לייצא גז למזרח הרחוק,  ובינתיים התעכב הפיתוח של לוויתן.

בתשובה לשאלה בכנס האנרגיה של יו.בי.אס שהתקיים ב- 18 לספטמבר 2013, עד כמה קריטי לפיתוח שדה לוויתן הוא LNG ענה דיוויד סטובר, נשיא נובל אנרג'י, (בתרגום חופשי):  "אני חושב שמנקודת המבט של ישראל ושל נובל אנרגי, כי לגז טבעי נוזלי יהיה תפקיד. ההבדל כנראה, הוא שעכשיו זה לא תלוי אך ורק ב-LNG, כפי שאולי זה היה הרושם עד עתה. זה מעולם לא היה תלוי אך ורק ב LNG. תמיד הייה שילוב של שימוש בישראל בגז מלווייתן עם ייצוא.  זה הגיוני להשתמש בחלק מהגז בישראל ושתהייה יתירות באספקה משני מקורות גדולים (תמר ולוויתן).
אבל אני חושב שכאשר מסתכלים על אפשרויות משלוח הגז שהיו בעבר, אני חושב שהדגש היה על LNG, ואני לא חושב שזה המצב כיום." (הדגשה שלי א.פ.)

כתוצאה מתובנות חדשות אלו העיסקה עם וודסייד לא מומשה וההודעה על כך נמסרה במאי 2014.

האחריות העיקרית לעיכוב של כשלש שנים בפיתוח לוויתן נופלת על תאגידי הגז. הממשלה, במקום לבוא איתם חשבון ולדרוש עמידה בתנאי החזקה, שמשמעותם פיתוח לוויתן עד אפריל 2018, מאריכה במתווה הגז את מועד הפיתוח עד ל – 2020.

אמנון פורטוגלי
חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. לקסי :

  הסבר אפשרי, לעניין הגז ולַמכלול:

  100 ימים לממשלה: נתניהו מצפצף על אזרחי ישראל
  בעוד כמה שנים, כשנתניהו הפנסיונר יישב מול הבריכה בקיסריה, יהיו רבים שיתקשו להאמין שראש ממשלה קטן קומה כל כך ובעל דרייב אפס לשינוי – שלט כאן במשך כל כך הרבה זמן

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ישראל – כל כולה מתקיימת מהאיפכא מסתברא.
  ברגע שהמדינה הזו תתחיל להתנהל באופן פחות או יותר רציונאלי זו תהיה התחלת הסוף שלה.

  זו העסקה ומי שלא מסתדר – כל העולם פתוח לפניו.

  אלא מה – כשזה יעלם משום מה, ישראל היא היחידה שתשרוד – שהרי כל כולה בנויה נגד כל חוקי ההגיון, כולל חוקי הפיזיקה המוכרים.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לא ישבתי היום תחת עץ תפוח ולא נפל לי דבר על הראש – על הראש.
  בסך הכל הייתי בסופרמרקט והייתה לי הארה גדולה.

  כל בר דעת שמתבונן בי חלקיק שניה אמור לכאורה להבין שאין לי כל כך אפשרות לבצע את הפעולה הטבעית שכל ישראלי, כך מסתבר, שולט בה מלידה – כולל תינוקות זקנים ונכים, כן מסתבר שגם הם.

  הכוונה למיומנות האריזה של הקונה הישראלי, שמצליח לארוז במהירות האור את המוצרים שנזרקים לעברו מכיוון הקופה – קילו תפו"א, מיכל ענק של אבקת כביסה וכל כיו"ב.
  כשהקופאית/קופאי מסיימים את החשבון, הישראלי הממוצע כבר ארוז ומוכן לשלם ולהסתלק כדי לפנות מקום לבא אחריו, שנעמד מיד בפוזה האסטרטגית המדויקת כדי לארוז את מוצריו שלו בלי לחטוף אפילו פעם אחת איזה מכה בקצה הזרת.

  אני, משום מה מתקשה לאמץ את המיומנות המדהימה הזאת ולרגע לא הבנתי למה מבקשת הקופאית בטון עצבני משהו: "אפשר לשלם בבקשה"? הלקוח שאחרי גם הוא עצבני משהו ורק אני תוהה – איך תוכל להשליך את המוצרים שלו כשאני עדיין לא גמרתי לארוז את שלי?

  ואז היתה לי הארה – חוקי הפיסיקה לא בדיוק עובדים בישראל. זורקים עליך שני ליטר נוזל כלים ואתה לעולם לא תיפגע.

  זו גם אולי הסיבה למצב הספורט הישראלי בעולם – לישראלים יש חוקי פיזיקה משלהם שאיכשהו לא ממש משתלבים עם החוקים הנוהגים בשאר העולם.

  זו גם הסיבה שישראל לא נפגעה מהמשבר הכלכלי ב- 2008.

  אבל רגע, מסתבר שישראל נמצאת היום במשבר כלכלי עם צמיחה נמוכה מזו של יוון.

  נו אז מה? הוא שאמרנו – חוקים פיזיקליים יחודיים.

 4. צדק אמיתי :

  אמנון פורטוגלי הוא שרלטן אשר מתחזה לדוקטור על מנת להעביר החלטות בכנסת – בושה וחרפה!
  אמנון פורטוגלי – לוביסט קומוניסט שקרן

 5. עמית :

  סקירה מעולה של המצב.

 6. מ. ב. :

  על מנת להשוות תפוחים הייתי מתחיל את הניתוח הזה במחיר הגז האלטרנטיבי לו הייתה המדינה צריכה לרכוש מגורם חוץ כאילו לא נמצא גז במים הכלכליים. .עלות זו היא קו פרשת המים לכל מתווה הגז. זה גם ערך שניתן לכמת בכל זמן עתידי היות והשוק החופשי קובע אותו. לפיכך מחיר הגז לטובת המשק הישראלי צריך להיות נמוך מקו זה. בגישה זו הגז שלנו האזרחים, יוזיל את יקר המחיה של הישראלי היות והמרכיב העיקר במחיר המוצרים הוא האנרגיה. בדרך כלל 25 עד 35 אחוז. אם מחיר זה יורד בחצי הרי שחוקר המחיה של הישראלים יורד בכל 15 אחוז בממוצע.
  אם הממשלה מתווה קובעת שהמחיר יהיה זהה למחיר האלטרנטיבי אזי האזרח לא זכה לכלום. אך לממשלה יש מקור תקציבי נוסף והיא תחלק אותו כפי שהיא עושה זאת היום. בדכ על פי שיקולים פוליטיים ראה תקציב המדינה.
  אם מחיר הגז יהיה גבוה מהמחיר האלטרנטיבי אזי אזרחי המדינה מסמסבסדיאת הקופה הציבורית או במילים אחרות מפסידים פעמיים 1 משלמים מס חדש לממשלה 2 יקר המחיה עולה כי מרכיב האנרגיה עולה ומחיר המוצרים גדל בהתאם. .
  לסכום מתווה הגז צריך להיות מושתת על מחיר מטרה נייד. מחיר זה הוא המחיר האלטרנטיבי. שיהיה צמוד למחיר הרכש האלטרנטיבי.

 7. היכונו למתקפה תקשורתית על אנשי מאבק הגז | חדשות האנרגיה במזרח התיכון :

  […] http://www.blacklabor.org/?p=56953 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.