חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סקר מולד: הציבור תומך בהסכם אבל לא בשמאל

נושאים חדשות, מדיני-בטחוני, פוליטי ב 20.08.15 0:14

סקר מולד: רוב הציבור תומך בהסכם מדיני; מחנה המרכזשמאל נכשל בהצגת תפיסה מדיניתביטחונית משכנעת, ולכן לא מצליח לתרגם את העמדה הציבורית לתמיכה פוליטית

הסקר השנתי של מולד – שנערך בחודש מאי 2015 – בחן את עמדות הציבור בתחום המדיניביטחוני ואת האפקטיביות של מסרים פוליטיים מימין ומשמאל. למרות הקונצנזוס הרחב בקרב בכירי מערכת הביטחון בעד הסכם ואף שרוב הציבור תומך בפשרה טריטוריאלית, תוצאות הסקר מעלות כי מחנה המרכזשמאל נכשל בהטמעת מסריו בתחום זה. מנגד, מסרי הימין נקלטו היטב, והם נתפסים אמינים אפילו בין מתנגדי נתניהו. התמיכה בהסכם עולה ככל שהנשאלים נחשפים לתמריצים כלכליים ומדיניים שעשויים להתלוות להסדר

אסטרטגים ויועצי תקשורת שנחשפו לסקרי עומק שבוצעו זמן קצר אחרי בחירות 2015 מצאו לפניהם תמונת מצב חריגה: בנימין נתניהו – שזה עתה נבחר לראשות הממשלה זו הפעם הרביעית – נכשל באופן מובהק לעומת יריבו, יצחק הרצוג, ברוב המדדים שנבחנו. קמפיינרים עתיריניסיון מחו"ל פסקו חדמשמעית: נתונים עגומים כאלה אופייניים לפוליטיקאים לפני התרסקות. נתניהו, סיכמו כמה מהם בפליאה, ל היה אמור לנצח בבחירות.

איך בכל זאת ניתן להסביר את ניצחונו? נראה שהפתרון נעוץ בקריטריון היחיד שבו הביס ראש הממשלה את יו"ר המחנה הציוני באופן מוחץ: שאלת השמירה על ביטחון המדינה. למרות שנתניהו נתפס כמי שמנותק מחיי היומיום של האזרחים, עושה בעיקר לביתו ולא נוקף אצבע לטובת מעמד הביניים – נראה כי תדמיתו כביטחוניסט מנוסה הייתה זו שהכריעה את הכף.

ואכן, התחום המדיניביטחוני הופקר והוזנח באופן מוחלט עלידי המרכזשמאל ב-15 השנים האחרונות. בשתי מערכות הבחירות האחרונות הצליחו מפלגות מחנה זה להציג סדר יום חברתיכלכלי נבדל מזה של הימין; לעומת זאת, בשאלות הרותגורל של ביטחון לאומי, הסדר מדיני והמעמד הבינלאומי של ישראל, מפלגות אלה אפילו לא מגמגמות: הן מדלקמות בצייתנות את דף המסרים ההולך ומקצין של הימין. תופעה זו צורמת במיוחד נוכח העובדה שבמקרים רבים מסרי הימין בתחום המדיניביטחוני נעדרים כל בסיס ומנוגדים לקונצנזוס הרווח בקרב בכירי מערכת הביטחון.

עיקרי הממצאים:

  • האיום הביטחוני החמור ביותר בעיני הציבור הוא מנהרות הטרור וירי הרקטות מעזהמצביעי השמאל מודאגים בעיקר מאיומים מדיניים, כמו חרם בינלאומי והידרדרות היחסים עם ארה"ב, בעוד שמצביעי הימין מודאגים יותר מאיומים ביטחוניים. הפרופיל של מצביעי המרכז דומה מאוד לזה של מצביעי השמאל כמעט בכל הנושאים שעל סדר היום הפוליטי, למעט הנושא הביטחוני: כמו מצביעי הימין, גם הם מודאגים יותר מאיומים ביטחוניים.
  • קיים רוב בקרב הציבור התומך בהסכם מדיני על בסיס קווי67 ' עם חילופי שטחיםכולל חלוקת ירושלים. בקרב האוכלוסייה היהודית אין העדפה להסכם דו-צדדי (בילטרלי) או רב-צדדי (אזורי), ואילו בקרב ערבים ישראלים ניכרת העדפה להסכם רב-צדדי.
  • הטיעונים האפקטיביים ביותר בעד הסכם מדיני הם טיעונים כלכלייםהטיעונים הכי פחות משכנעים נוגעים לזכויות האדם של הפלסטינים.טיעונים מתחום הכלכלה – למשל: "הסדר מדיני יביא לשיפור במצב הכלכלי" או "הסדר מדיני יפחית הוצאות ביטחוניות ויפנה תקציב להשקעות חברתיות" – אפקטיביים במיוחד בשכנוע מצביעי מרכז ושמאל. לעומת זאת, כל סוגי הטיעונים נגד הסכם עם הפלסטינים התגלו כבעלי רמת אפקטיביות גבוהה.
  • יש בכוחם של תמריצים– הטבות שונות שעשויות להתלוות להסכם – כדי לגייס תמיכה גדולה יותר בהסדר מדיניהתמריצים שהתבררו כאטרקטיביים ביותר הם הכרה פלסטינית בישראל כמדינה יהודית (בעיקר אצל מצביעי ימין) וצירוף של ישראל לאיחוד האירופי (בעיקר אצל מצביעי מרכז).
  • רוב הציבור סבור כי ההתנחלויות מופלות לטובה מבחינה תקציבית לעומת שאר חלקי הארץבנוסףרוב הציבור מאמין כי ההתנחלויות תורמות לביטחון.שיעור גבוה מאוד של מצביעי מרכז סבור כי ההשקעה העודפת בהתנחלויות פוגעת במעמד הביניים.
  • ברוב הנושאים המדינייםביטחוניים שנבדקו לא התגלו פערים משמעותיים בין מזרחים לאשכנזים.באופן כללי, ניכרת נטייה קלה ימינה בקרב ישראלים ממוצא מזרחי. בשאלה על תמיכה בהסכם מדיני דו-צדדי  הפער עומד על אחוזים בודדים. הפער גדל משמעותית בשאלה על הסכם רב-צדדי (אזורי).
  • רק מחנה השמאל רואה באבומאזן פרטנר אמין להסדר מדיני. שלושת הצעדים שיסייע באופן המשמעותי ביותר לאבו-מאזן לבסס את אמינותו בקרב הציבור הישראלי הם: מאבק בטרור, הכרה בישראל כמדינה יהודית וויתור פומבי על זכות השיבה. למעשה, רוב הפעולות שהציבור מגדיר כהכרחיות לבניית אמון בין ישראל לפלסטינים מבוצעות עלידי יו"ר הרשות הפלסטינית כבר זמן רב.
  • רוב הציבור סבור כי היה כדאי לצאת למבצע "צוק איתן". בובזמןרוב הציבור סבור כי "צוק איתן"לא הביא לשום שיפור במצב הביטחוני.

לסקר המלא

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.