מצילים את החופים

בשיאו של הקיץ, כשחופי הרחצה הם המפלט היחיד מפני החום, הכריז מינהל התכנון שבאחריות משרד האוצר, על תוכנית  המאפשרת ליזמים לבנות קרוב לקו המים ולגזול מאתנו את החופים. אסור לנו להרשות זאת!

Tsalul

 

 

תמ"א 1 – שוד לאור יום של החופים

פרק החופים בתכנית המתאר הארצית 1 של מינהל התכנון, גוזל את החופים הפתוחים מידי הציבור ומפקיר אותם בידי היזמים.עמותת צלול דורשת משר האוצר, משה כחלון, וממינהל התכנון לחזור לעקרונות של תוכנית המתאר הקיימת (תמ"א) 13 ולמנוע את הרס החופים.

תמ"א אחת – סכנה למעט החופים שעוד נותרו

גזל החופים: פרק החופים בתכנית המתאר הארצית אחת של מינהל התכנון, גוזל את החופים הפתוחים מידי הציבור ומפקיר אותם בידיהם של היזמים, זאת במקום להגן עליהם לטובת הטבע, כלל הציבור והדורות הבאים.

התכנית קובעת עקרונות לתכנון "קו הבינוי הראשון" – מושג חדש שהיא יצרה,  במרחב העירוני ובמרחב הכפרי, מבלי לציין היכן עובר קו זה. משמעות הדבר היא פתיחת חופי הציבור לבנייה, כולל מגורים ומסחר. לא רק זאת. בניגוד לתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) תכנית זו אינה מחייבת צמידות דופן. משמעות הדבר היא, מתן אפשרות לבנות בכל מקום ובכל חוף, תוך הפרת החופים הפתוחים שעוד נותרו. חשוב לציין, רוב חופי הארץ תפוסים על-ידי מחנות צבא ומתקני תשתית. משמעות הדבר היא אובדן כמעט מוחלט של השטח הפתוח.

התוכנית גם מאפשרת סעיף גמישות יוצא דופן, המעניק שורה נוספת של הקלות, בנוסף לאלה שכבר ניתנו. בין השאר, הקטנת מרחקי בנייה מקו החוף, הוספת שימושים בחוף הכפרי, מבלי להגבילם ועוד. אישורה של התוכנית משמעותה הפיכת חופי הארץ לרצף בנוי, על חשבון השטחים הפתוחים  אישורה של תכנית זו משמעותה בכייה לדורות ואבדן החופים לטובת פיתוח ובינוי.

עמותת צלול מתנגדת לתכנית ותפעל להורדתה מסדר היום התכנוני.

המשך המאבק ארגוני הסביבה קיימו מפגש חירום ב-6.8.15 מתוך כוונה לגבש חזית משותפת לביטול התכנית. אמנם האיום על ה-100 מ' מקו המים הוסר, בעקבות התערבות השר להגנת הסביבה, אך כל השטחים שמעבר לתחום זה הכוללים  דיונות, רכסי כורכר, שטחי פנאי ונופש מסלולי טיולים ועוד, ממשיכים להיות מאוימים על ידי התכנית.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

2 Responses to “מצילים את החופים”

  1. נעמה הגיב:

    לא ניתן לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. בנייה בחופים תתרום רבות לפיתרון הדיור לזוגות צעירים.

  2. יוסי הגיב:

    חברים הפריפריה זקוקה לרוח חדשה שתעיר אותה! הגיע הזמן לפתח את הערים שלנו! מגורים מול הים, לא רק בתל אביב!!!

Leave a Reply