postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » עשור להתנתקות, יאיר שמיר על נחל עוז ותשובה של חבר קיבוץ ארז

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עשור להתנתקות, יאיר שמיר על נחל עוז ותשובה של חבר קיבוץ ארז

נושאים מדיני-בטחוני, מכתבים ב 17.08.15 0:08

לפני פחות משנה, ב-17 בספטמבר 2014, אמר שר החקלאות יאיר שמיר: "לא נסלח לתושבי נחל עוז על שתמכו ורקדו על הדם של אנשי גוש קטיף בזמן ההתנתקות". זה היה 26 ימים אחרי שנהרג שם ב"צוק איתן" הילד דניאל טרגרמן בן 4. משה קופרמן מקיבוץ ארז הגיב אז בדברים שהם אקטואליים גם היום

 

קב' ארז
20/09/2014

מכתב גלוי

לכ' כבוד השר יאיר שמיר – שר החקלאות

שמעתי מהתקשורת שאמרת (ואני יודע שאינני מדייק) – שלחברי נחל עוז הגיע העונש שקבלו במבצע 'צוק איתן'.

מבלי להיכנס לחוסר הטקט ולוולגריות של הנאמר – כאשר הפצעים עדיין רחוקים מהגלדה , אני – שאמנם אינני חבר נחל עוז – אבל חבר זה שנים רבות בקיבוץ 'צמוד גדר' וחשוף גם הוא לסכנות הנובעות מכך – וחי כאן עם חבריי, שכניי, ובעיקר ילדי וצאצאי בידיעה מוחלטת שזה המצב עד אשר אולי אי פעם תבוא הגאולה… מתקומם כל כולי. ובינתיים – כל הכבוד לנו תושבי העוטף, וכמובן לקציני וחיילי צה"ל …

מתוך היכרות קרובה עם לא מעט מותיקי נחל עוז עצמה, ועוד רבים משכניי בישובי עוטף אחרים (שדרות, נתיב העשרה, יד מרדכי, ניר עם, כפר עזה – רשימה חלקית מאד) אני מרשה לומר לך בפה מלא – וללא כל צער, שלא לדבר על חרטה, – אנו אכן גיבינו ובהסכמה מלאה את פינוי הרצועה מישובי קבע יהודיים. (לא 'צהלנו' זה סתם ביטוי משמיץ ומעליב). המהלך שנתנו לו כותרות קשות – כמו ה'גרוש' ועוד, – נראה לי, וודאי לעוד רבים מהנ"ל שבדעתי, שהיה זה צעד הכרחי ומתבקש, תמכתי בו אז, ואני חושב שלא הייתה ברירה אלא לעשותו.

לא כל פרטי הביצוע היו אכן ראויים ונכונים בעיניי. גם הכאב הרב שהסבנו לרבים וטובים ממתיישבי האזור – בפרוש הכאיב. הם היו קרבן ,לדעתי, למדיניות קודמת של ממשלות ישראל , שהייתה מוטעית כבר שנים קודם לכן. ואין זה משנה שכותב שורות אלו נטל חלק בליווי היאחזויות הנח"ל – כמו מורג או נצרים או ניסנית, שכולן ואחרות הפכו לישובים אזרחיים. זו הייתה טעות להתיישב שם!

ההתיישבות שם הייתה טעות מההיבט המדיני והדמוגרפי. ולא היה בה שום צורך או תועלת ביטחונית צבאית. זאת אני כותב בידיעה שאני מקומם נגדי רבים שמשוכנעים שכל מה שקרה לאחר מכן הוא הוכחה לצדקת טיעוניהם. האזור היה והנו מוקד למתח, איבה ושנאה וכפועל יוצא פיגועים כאלו ואחרים , לרבות ירי תלול מסלול וקסאמים עוד לפני ההתנתקות, ועוד מהימים שאנחנו בארז וחברי נחל עוז, ומרבית החברים מייסדי הישובים ב'עוטף' במודע למצב –הגענו להתיישב כאן !. עשינו זאת אז, בכוונת מכוון , למרות ואולי בגלל הסכנות.

צריך להכיר בעובדות, שפני ההיסטוריה משתנים לעתים. וזה מה שקרה וקורה באזורנו.

לכן , כבוד השר, יאיר שמיר- מקוממת אותי כל כך התבטאותך.

לסיכום –אציין כאן שכמובן זו רק דעתי האישית, איש לא ייפה את כוחי לכתוב בשמו – בוודאי לא חברי נחל עוז – שאני מנסה לחזקם.

משה קופרמן – חבר קב' ארז

משה קופרמן – ממיסדי קיבוץ ארז, איש חינוך

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  יאיר שמיר נמצא בפח האשפה של ההיסטוריה הישראלית אחרי כהונה מביכה בתור מלבין הכספים של ישראל היום במשרד החקלאות. האיש הזה הוא בושה למדינה והוכחה נוספת שאבא מרשים לא אומר יותר מדי בהכרח על הרמה של הילדים.

 2. אריה רפפורט :

  הסכמה שלא כדרך הטבע

  לא יאומן , אבל זו בהחלט הפעם הראשונה שאני מסכים עם כל מילה של טוכולסקי . יודגש שצריכה להיות מידת אטימות , חוסר רגישות , גסות ודמנסיה פוליטית מצד השר יאיר שמיר לומר דברי אוולת מנוולים כל כך. טוב שנגוז מחיינו הפוליטיים ואבד אי שם בחלל של
  ערלי השכל וקהיי הרגש.

 3. ערן אורון :

  משהו על יאיר שמיר, כדי לסבר את האוזן

  בתפקידו כשר החקלאות הוא הגיע לראות חווה לגידול דגים. פרויקט פורץ דרך של חקלאים שמנסים להתפרנס בכבוד מעבודה "מבלי נצל עמל זולתם". הוא שומע את הדברים, רואה את המצגת ואת הניסיון מכמיר הלב להתמודד עם החשיפה ליבוא – חשיפה ללא הסכם וללא הדדיות ביצוא שלנו, אלא חד סטרית לחלוטין, את הכמיהה ליבול טוב, למזג אוויר ידידותי ולשיווק הוגן, הוא רואה את המאמץ להתייעל בתשומות ולהפחית פליטת מזהמים, ומה הוא שואל את האנשים?

  "מתי אתם עושים אקזיט?"

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.