חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האגודה לאיכות השלטון: האוצר נוקט בשיטת הַסְתֵּר וּפְגַע

נושאים איכות השלטון, חדשות, כלכלה ותקציב ב 17.08.15 0:06

כלכליסט – האוצר מסתיר: הפנסיה לפורשי השנים הקרובות תקוצץ בעד 35% – האוצר פרסם הוראות חדשות לאופן חישוב הפנסיה שנועדו להתמודד עם הריביות הנמוכות, אך מוצנע בהן קיצוץ דרמטי בקצבאות שיבוצע בהדרגה

הודעת האגודה לאיכות השלטון: דרך קבלת ההחלטה על שינוי חישוב קצבאות הפנסיה – פגומה

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (יום א') לשר האוצר ולממונה על שוק ההון והדגישה כי נפל פגם בדרך קבלת ההחלטה על שינוי חישוב קצבאות הפנסיה העלול להביא לקיצוצה בצורה משמעותית וכן באופן פרסום והסברת המהלך המוצע לציבור.

התנועה לאיכות השלטון פנתה היום (יום א') לשר האוצר משה כחלון ולממונה על שוק ההון, דורית סלינגר והתריעה כי נפל פגם בדרך בה התקבלה ההחלטה לשינוי חישוב קצבאות לפנסיה.

מבלי לדון ולחוות דעה בדבר הצורך המקצועי בשינוי, הצנעת הידיעה על אודות השינוי העמוק בקרנות הפנסיה העלול להקטין את גובה הקצבה, תוך שימוש בהודעה קצרה, בשפה מכובסת, המתפארת בהסרת חסמים ובשיפור התנאים לחוסכים— אינה עומדת בסטנדרטים המצופים מנבחרי הציבור האמונים על טובתו.

לעמדת התנועה נפל פגם חמור ביותר באופן פרסום המהלך המוצע ובהסברתו לציבור. כאמור, בשינוי משמעותי מסוג זה משרד האוצר מחויב להסביר את ההחלטה, משמעויותיה והפגיעה הצפויה באוכלוסיות מסוימות לכלל החוסכים לפנסיה.

הצנעת משמעויות המהלך מהציבור אף אינה עולה בקנה אחד עם עקרונות המשפט הציבורי, ובראשם חובת הפרסום וההגינות של המינהל. עמימות הפרסום והשלכותיו עולה כדי חוסר הגינות מנהלית שאינה סבירה.

בשונה מההחלטות רגולטוריות שוטפות, הרי  שבהחלטה מסוג זה  לה השפעה כלכלית עמוקה על חלקים נרחבים בציבור, מוטב היה לו התנהל דיון ציבורי שקוף ופתוח בנושא.

משינוי המדיניות מצטיירת תמונה קשה לפיה הממשלה מתנערת מאחריותה המוסרית כלפיה אזרחיה לספק להם רשת ביטחון כלכלית מכובדת לעת זקנה. זאת, בסתירה  לתפיסה הבסיסית באשר לתפקידו של החיסכון הפנסיוני בחיי האזרח כפי שזו מוצגת באתר משרד האוצר.

בפנייתה, התנועה ביקשה ממשרד האוצר לקבל מידע מפורט על הדרך בה התקבלה ההחלטה והמידע עליה התבססה, על השלכותיה ועל החלופות האפשריות שנשקלו, וזאת על מנת לעמוד על השיקולים המקצועיים שהובילו לקבלת החלטה דרמטית זו.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.