אפליה במגזר החרדי בבית-שמש

דליה בלומנפלד מעבודה שחורה שלחה פניה למשרד החינוך בנוגע לאפליה במגזר החרדי בבית שמש. לפניכם המכתב והתגובה של המשרד:

למרות שמשרד החינוך הודיע להורים בבית-שמש שהם יכולים לרשום בנותיהם לשלושה סמינרים שונים לפי בחירתם, לאחר שהבנות סיימו לימודיהן בכיתה ח', מתברר שלא כך הוא לגבי תלמידה שסיימה לימודיה בבית-ספר "חיי שרה". ונראה שאין מדובר בתלמידה אחת בלבד, אלא בתלמידות רבות. ולראייה, אף לא תלמידה אחת מבית-הספר התקבלה ללימודים בסמינרים הנחשבים בבית-שמש כמו, "הסניף", "שרנסקי", "כה תאמר".

בתו של הפונה, שמעון בן שושן שלמדה ב"חיי שרה", שהוא בית-ספר השייך לעדת הספרדים, לא התקבלה לסמינר הנחשב "כה תאמר", שרובו שייך לעדה האשכנזית, אך הוא מקצה מכסה של בין 10%-30% לתלמידות ספרדיות, ומעדיף את אלה שלמדו בבית-הספר היסודי בבית-ספר אשכנזי.

הסדרים אלה היוצרים אפליה בין בנות ספרדיות ואשכנזיות. ראש-עיריית בית-שמש מכיר את הבעיה מבין שקיים "חרם חינוכי". "חרם" כזה  לדידו, הוא כהבדל במנטאליות בין ספרדים לאשכנזים. אך הוא אינו מצדיק את ה"חרם".

רשמי העירייה הפועלים לרישום התלמידות לסמינרים השונים משתפים פעולה עם ההסדר הזה, שעל פניו נראה גזעני ומפלה.

בתו של שמעון היא תלמידה חרוצה, מצטיינת בלימודיה, ומעוניינת ללמוד לבחינת בגרות מלאה. שיבוצה לסמינר אחר, ספרדי, ולא אשכנזי, ימנע ממנה קבלת תעודת בגרות מליאה שכן יש בו מסלול חלקי לבגרות. במלים אחרות, הסמינר הספרדי ירוד ברמתו לעומת זה האשכנזי. בתו של שמעון רוצה ללמוד בסמינר איכותי שיפתח בפניה אפשרויות לעתיד.

שמעון פנה למשרד החינוך, והוזמן לוועדת ערר.

שאלותיי למשרד החינוך,

א.      מה עמדת משרד החינוך בעניין האפליה של הבנות הספרדיות ו"החרם החינוכי" ומה הוא עושה בנדון?

ב.      האם ועדת הערר תתחשב בשאיפותיה של הבת לבגרות מלאה ותאפשר לה ללמוד בסמינר שיכשיר אותה לתעודה כזו?

תודה

דליה בלומנפלד

פעילה בענייני חינוך וחברת מערכת


 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "משרד החינוך אינו מקבל דחיית תלמידות בהליך קבלה שלא על בסיס שוויוני ושקוף. לאור טענת ההורה, אנו מציעים לו לפנות לוועדות הערר של המשרד שנוסדו בדיוק למטרה זו. במסגרת הדיון בוועדה, באם טענתו תימצא כמוצדקת, המשרד יפעל בחומרה כלפי המוסד המפלה".

 

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

One Response to “אפליה במגזר החרדי בבית-שמש”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    מפא"י מתה וקמה לתחייה במחוזות החרדים.

    יפה להם לספרדים ללכת עם המפא"י הזאת עוד חמישים שנה.

Leave a Reply