חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האדישות היא כרסום יסוד הדמוקרטיה

נושאים דעות, זכויות אדם ב 13.08.15 1:44

ההזנה בכפיה מגיעה לישראל, אבל לא כולם מגיבים באותה הדרך. ויש כאלה שלא מגיבים בכלל. ק. טוכולסקי מנתח את המצב על שולחן הניתוחים

רופאים בבית החולים סורוקה סירבו להזין בכפייה עציר בטחוני. כבוד ועיקר לרופאים האמיצים שהעדיפו את חוק זכויות החולה על פני החוק להזנה בכפייה שחוקקה ממשלתנו האהובה. הבוז כרגיל הוא לנו אזרחיות ואזרחי ישראל, על שבחרנו כנסת שמאפשרת חקיקה שכזו, על שבחרנו ממשלה שמחוקקת חוקים שכאלו ועל שבחרנו אפילו מפלגה ראשית באופוזיציה שבין חבריה לא חסרים מי שלא מבינים כמה החוק הזה איום הוא ונורא.

הרבה לפני שגונבים לנו את הגז, הרבה לפני שמפחידים אותנו עם איראן, הרבה לפני ששופכים כסף על מאחזים שמהם יוצאים מפגעים שהמדינה מסבסדת לבצע טרור נגד ישראלים ופלסטינים, חותרת ממשלת ישראל הנוכחית תחת הדמוקרטיה. החקיקה למאבק בטרור, הרחבת השימוש במעצרים מנהליים, ההאכלה בכפייה הם לא סטייה מהדפוס של ממשלות הימין בישראל לשרת בראש ובראשונה את ההון. חוקרים העוסקים במשפט, הגירה ויחסים בין לאומיים בבריטניה כבר הציבו מודל דיסוטופי לאופן שבו מתפתחת החברה המערבית בעידן הגלובלי. לפי המודל בחברה העתידית חופש התנועה יוגבל לחופש תנועה בחסות תאגידים, זה יתפתח מהמודל המקובל היום של ״רילוקיישן״. המודל הזה עוסק אמנם בדפוסים של הגבלת ההגירה בעולם שגם היום הולך ונעשה סגור ומסוגר אבל ניתן להשליך ממנו על מה שהחקיקה האנטי דמוקרטית משליכה עלינו, והאדישות שלנו תגמור אותנו כי המחיר שלה יתברר לרובנו, לכל מי שלא חושבים שזה בעיה שלהם שהולכים להאכיל בכפייה אנשים, רק כשנהיה כפותים למיטה באיזה מתחם סגור.

לפני שהאלימות היא כרסום הדמוקרטיה האדישות היא כרסום הדמוקרטיה, כי אלימות בסופו של דבר היא גם מה שהביא לנו את הדמוקרטיה. הדמוקרטיה לא נפלה מהשמיים ונתנה לנו ברצון האל. את הדמוקרטיה הינו צריכים לקחת תוך תשלום כבד מהאליטות שמיאנו לתת לנו אותן. האדישות, היא זו שהביאה את האדם פעם אחר פעם לאבדן זכויותיו והזכויות שאנחנו מאבדים תמיד היו לפני שאיבדנו אותם בעצמנו זכויותיו של האחר, של השונה, של הזר והדחוי, של מי שחי בשולי החברה.

כאשר אנחנו אדישים למי שחלש מאיתנו אנחנו חורצים את גורלנו להיות הבאים בתור. יגידו רבים מאיתנו: מה לנו ול״מחבלים״ האלה ששובתים רעב? וזאת הטעות! הזכויות שאנחנו נאבקים עליהן הן זכויות אוניברסאלית וגם החובות וההגבלות הן אוניברסאלית. זה נמצא באותיות הקטנות וכשאנחנו מתעלמים מהפרת זכויותיה של אוכלוסיה מסוימת אנחנו חורצים את גורלנו שלנו.

רוצה אדם לשבות רעב, זכותו לשבות רעב עד מוות וזכותה של המדינה לבחור בין משא ומתן איתו להתעלמות משביתות. הזנה בכפייה היא פתרון טכני רע. היום שוברים שובתי רעב ביטחוניים, מחר ישבתו שביתות של עובדים מאורגנים. זכות השביתה היא גם הזכות לשבות רעב עד מוות וחובת המדינה להיות אחראית למעשיה. האדישות שלנו כחברה, לסבלם של העצירים המנהליים, לגבורתם של רופאי סורוקה, לכרסום המתמשך בבסיסה של הדמוקרטיה הישראלית, תביא לחורבננו.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.