postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תקציב המדינה, חוק ההסדרים ומצב העוני

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תקציב המדינה, חוק ההסדרים ומצב העוני

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 11.08.15 0:10

הממשלה אישרה את התקציב וחוק ההסדרים. לאה אחדות, מישל סטרבצ'ינסקי ואביה ספיבק מגיבים לתקציב לשנים 2015-2016, פורום הארגונים לביטול חוק ההסדרים פרסם את ניתוחו לתקציב ושלח מכתב לחברי-הכנסת

ממשלת ישראל אישרה במהירות הבזק את תקציב המדינה לשנים 2015-2016 ואת חוק ההסדרים המצורף לו. זאת לאחר מספר שינויים בהצעה שהוגשה לה (ראו פה). כנס התקציב השישי של התכנית לכלכלה וחברה במכון ון-ליר התייחס אל התקציב והציג את ביקורתו. פורום הארגונים נגד חוק ההסדרים שלח מכתב המבקר את ההתנהלות סביב עריכת התקציב ואישורו. להלן, קישור לטיוטת חוק ההסדרים כפי שפורסמה לפני אישור הממשלה וניתוח של פורום הארגונים, חלק מהדברים של לאה אחדות, מישל סטרבצ'ינסקי ואביה ספיבק מהכנס במכון ון ליר, וקישור למכתב ששלח פורום הארגונים לחברי-הכנסת בעניין.

ניתוח מסמך המחליטים ומסמך הרפורמות לתקציב 2015-2016 – פורום הארגונים לביטול חוק ההסדרים

חלק מתוך דברי לאה אחדות, מישל סטרבצ'ינסקי ואביה ספיבק בכנס

כרקע לדיון אופיין בכנס מצבה הכלכלי של ישראל בתחומים החברתיים, הרלבנטיים במיוחד לתקציב הקרוב. כפי שהוצג במסגרת הנתוח של המדד החברתי (ראו כתבה נפרדת במגזין הנוכחי), ישראל ניצבת במקום ה-33 מתוך 34 מדינות ב-OECD  בתחום העוני, ובמקום ה-30 בתחום הרווחה. גם בתחום החינוך, כאשר מתמקדים במצבם של השכבות החלשות, מיקומה של ישראל נמוך במיוחד (29). על כן נוצר צורך דחוף לשנות את המגמות כדי למנוע החמרה של המצב בטווח הארוך. תחום בו ישראל מדורגת במקום גבוה הוא הבריאות, בו ישראל נמצאת במקום השני. יחד עם זאת, המדד מראה כי חלה הדרדרות בתחום זה בעשור האחרון.

תמונה זו ממחישה את הצורך האמיתי לשינוי המגמה בהוצאה הציבורית, במטרה לשקם את תפקודה של הממשלה בתחומים האזרחיים – עוני, חינוך ובריאות. משמעות הכללים הפיסקליים הקיימים היום בתקציב, ובפרט כלל ההוצאה שאמצה הממשלה הקודמת, היא ירידה במשקל הממשלה בתוצר ל-38 אחוזים, כאשר ההוצאה האזרחית ב-2019 תתקרב לרמה השוררת בקוראה, שהיא המדינה עם ההוצאה האזרחית הנמוכה ביותר בקרב מדינות ה-OECD. רצוי לשאוף לשיקום רמת ההוצאה השנתית של הממשלה הרחבה תוך החזרתה בהדרגה ל-40 אחוזי תוצר (תרשים 1), דבר שדורש לשנות את כלל ההוצאה ואת תוואי הפחתת הגירעון בתקציב ל-2015 ו-2016.

מכתב פורום הארגונים לחברי הכנסת     פורום הארגונים נגד חוק ההסדרים

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יו"ר הכנסת מתנגד לחוק ההסדרים במתכונתו הנוכחית

  היועמ"ש לכנסת מתריע: הצעת חוק ההסדרים במתכונת ובהיקף המסתמנים תהווה פגיעה חמורה וממשית בתקינות הליכי החקיקה
  10 באוגוסט 2015, כ"ה באב תשע"ה, בשעה 15:15

  במכתב ליו"ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון אמר היום (ב') כי "מעיון בהחלטות הממשלה ובתזכירים שהופצו על ידי משרד האוצר, עולה כי הצעת חוק ההסדרים המסתמנת היא הצעה רחבת היקף הכוללת עשרות רבות של תיקוני חקיקה במגוון תחומים, רבים מהם נעדרי זיקה ישירה לתקציב המדינה, ואף מספר רפורמות משמעותיות."

  "היקפה של ההצעה המסתמנת עומד בניגוד גמור למדיניות שהותוותה על ידך ועל ידי יושבי ראש כנסת קודמים, ולעקרונות שנמסרו בעבר מספר פעמים לנציגי הממשלה באשר להכללת נושאים בחוק ההסדרים, עקרונות שנועדו מחד לאפשר לממשלה להוביל בזמן קצר יחסית מהלכי חקיקה תומכי תקציב וצמיחה, ומאידך לאפשר לכנסת ולחבריה למלא באופן תקין את תפקידם. בהקשר זה יש לציין כי נוכח לוח הזמנים שנקבע לעניין המועד האחרון לאישור חוק התקציב ) 19 בנובמבר 2015 (, ובהתחשב בכך שאנו עומדים לפני תקופת החגים, יעמדו לרשות ועדות הכנסת לכל היותר כשלושים וחמישה ימי עבודה לצורך דיון וליבון הנושאים השונים, וזאת לצד הכנת חוק התקציב בוועדת הכספים", הוא כתב.

  "בנסיבות אלה, אני מבקש להתריע כי הצעת חוק ההסדרים במתכונת ובהיקף המסתמנים, תהווה פגיעה חמורה וממשית בתקינות הליכי החקיקה."

  יו"ר הכנסת אמר בתגובה: כי "אסור שחוק ההסדרים יעבור במתכונתו הנוכחית כיוון שהוא פוגע באופן מהותי במעמדה של הכנסת. כיו״ר הכנסת חובה עליי להקפיד שדברים שלא שייכים ישירות לתקציב יוצאו ממנו. לפיכך, אין מניעה מלצמצם את החוק, לפצל חלק מהסעיפים ולא להעביר את כולם לוועדת הכספים".
  http://main.knesset.gov.il/News/PressReleases/Pages/press10815f.aspx

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.