חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איך הורגים מחאה

נושאים דעות, זכויות אדם ב 3.08.15 0:28

הפוליטיקאים והתקשורת מחבקים את הציבור, וחונקים את הזעם. כך מבטיחים שהמציאות לא תשתנה

מאת ק. טוכולסקי

ראש הממשלה גינה והבטיח לפעול בתוקף, חברי כנסת הביעו זעזוע והנשיא מחה דמעה בנאומו. ההמונים האדישים, אלו שלא יוצאים מהבית, מילאו את הכיכרות והדליקו נרות. זמרים שממלאים איצטדיונים, שרו שירי יום זיכרון. התקשורת שביום יום מתעלמת מכל מה שהיא רוצה, יצאה מגדרה כדי לעטוף ולחבק. רבנים דיברו נגד האלימות, שרים הבטיחו תקציבים, החטיבה היהודית של השב״כ הוצאה מהקפאה וקיבלה עוד שני תקנים. הקתרזיס הושלם וכעבור שבועיים כבר לא זכרנו שמשהו קרה כאן. את הזעם חנקו בחיבוק, את המציאות שימרו.

מישהו זוכר שלא מזמן אזרחים ממוצא אתיופי הפגינו בתל אביב ופוזרו בכוח? מישהו זוכר את הפינויים בגבעת עמל? מישהו זוכר את רצח מוחמד חדיר בשועפת? מישהו זוכר את 67 הבנים שנפלו בצוק איתן לשווא? את הישראלים בעזה? את כישלון קמפיין הגרעין? את שוד הגז? רוב הנושאים הללו אפילו לא הביאו את הפוליטיקאים לחבק בכיכרות שלא לדבר על לעשות משהו. והתקשורת, לא מסקרת אותם על כך (לא כולל קרן נויבך, הצדיקה בסדום) התקשורת עוסקת בכל נושא במהירות, בצורה שטחית ובכמויות. רוב כלי התקשורת פשוט מדבררים את השלטון ואחרי טחינת נושא מרוכזת של כמה ימים עוברים לנושא הבא ושום דבר לא משתנה. עכשיו יחבקו אחר כך ישכחו ככה עובדים מעצבי דעת הקהל בישראל.

ככה הורגים מחאה בחיבוקים, כשהזעם כבד והספינים לא עובדים, כשגם מחול עין ביקורתית מסתכלת, עדיף לחבק, להיות ממלכתיים, לזרוק כמה ש״ג-מלים לכלבים. כל זה כדי שאפשר יהיה להמשיך כרגיל. להקים ועדת חקירה או ועדת שרים לענייני (מישהו זוכר היום את ועדת בשרים לענייני יוצאי אתיופיה בישראל ומה לעזאזל היא עושה) להבטיח תקציב למשהו מופרט שיעשה הסברה נגד שנאה/גזענות/אלימות (בלי להפסיק את המימון הרציני לגורמים שיעשו שנאה/אלימות/גזענות).

השלטון הזה ובני בריתו הורגים אותנו ולא ברכות. אנחנו לא צריכים שנשיא ימני שהיה שותף לעל פשע של הימין כפוליטיקאי ינחם אותנו במילים נעימות וריקות. אנחנו לא צריכים לשיר בכיכר ולקוות שעוד מעט תוקם וועדת חקירה שתמליץ למגירות בארכיון המדינה המלצות שאיש לא יקרא. אנחנו לא צריכים שהמשתפים של ההון בתקשורת חברה או את להגם הריק כמו אלף פעמים עד כה ועוד אלף פעמים בעתיד. אנחנו צריכים אלטרנטיבה, בשלטון בתקשורת, בכנסת ובממשלה, בחינוך ובסדרי העדיפויות. אחרת שום דבר לא ישתנה, רק נושא העצרות בכיכר וסדר הדוברים שיבואו להרוג אותנו ברכות, לחבר אותנו עד שסימנו ימות, וכך לשמר את המציאות האיומה.

נבלה נעשתה בישראל והארץ מלאה חמס, אבל ארצנו סופגת היטב את זעקת החמס של מעשי הנבלה הנשנים פה חדשים לבקרים. הגיע הזמן לעצור את העסק. הגיע הזמן לא רק להתאחד ולחבק, לא רק להכיל ולדמוע, הגיע הזמן לזעום ולשנות. הגיע הזמן לדרוש אחריות. גם מהשוטרים שנכשלו פעם אחר פעם, גם מהתקשורת שיודעת לנפח כל סיפור בשטחיות עד שהוא נמאס לעייפה ולעבור הלאה, אבל בעיקר מקובעי המדיניות. כמה עוד נשמע על עשבים שוטים בערוגות שמטפח שלטון הימין? כמה זמן עוד נסתפק באיזה נער גבעות בכלא? כמה זמן עוד ינסו להרגיע אותנו בפתרונות פשיסטיים כמו מעצר מנהלי? צריך להחליף את השלטון וצריך לסיים את הכיבוש. אחרת הרע מכל עוד לפנינו ומה שראינו עד היום, עוד יראה לנו נורמאלי עוד כמה שנים. אסור לתת להם להרוג את הזעם, אסור לתת להם לחנוק את המחאה בליטופים וחיבוקים של הנושאים באחריות שבמקום להתפטר מדברים עלינו מילים מרגיעות וחלולות, הגיע הזמן לשינוי אמתי במצב ואת זה לא נשיג מהדלקת נרות בכיכרות כשהנושאים באחריות נואמים במקום ללכת הביתה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. רפי לאופרט :

  קרנפים או תנינים?

  מאמר תחת שם זה פרסמתי אמש בבלוג שבאתר 1 NEWS ובו ביטאתי את יחסי לסוג זה של מאמרים והתבטאויות – צביעות או דמעות תנין, מה גובר כאן על מה?!
  מחאות אמתיות אינן נקנות בדברי חנופה או במחזות שווא. הציבור איננו כל כך טיפש… . אבל מחאות "טפיליות", מחאות שמדברות על א' (מעשי פשיעה) ומתכוונות ל- ב' (הפלת הממשלה על כל הנובע מכך), אינן מחאות אמתיות אלא מחזות אבסורד; את אלה אפשר לקנות בנזיד עדשים ואם לא באחד אזי בשניים.
  מי שמסרב לראות את ההבדל בין שני הסוגים, יבושם לו, אבל אין לו סיבה אמתית להתפלא על המציאות. לא המציאות התבלבלה, הפרשנות שלו היא זו שמוטעית.

 2. ק. טוכולסקי :

  מחאה אינה לשם שמים ואינה לשם קתרזיס. מחאה צריכה להביא לשינוי.
  אנחנו ננקה את הרחובות מפשיסטונים ונדאג לטיפול של מערכות הרווחה בנוער השוליים שפשיסטונים שבאים מווילות בהתנחלויות מסיתים לאלימות.
  אבל צריך גם לייבש את מפלצת ההסתה הממשלתית שמזינה את השנאה גם בהסתה וגם בתקציבים.
  אחרת כבר עדיף לשכב על הרצפה עם מאכולת בידנו ולהגיש אותה לשוחט.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  באמת – מזל שסכין ההגיון החדה של רפי מצילה אותנו מידי עצמנו.

  איך, איך, איך – איך אפשר למחות על מעשי פשיעה

  ולהסיק את המסקנה שהשלטון צריך להתחלף?

  מי האדיוט שמעז לעשות את הקשר ההזוי הזה? באמת.

  הרי הרבה יותר הגיוני שהנושאים באחריות יבואו לנאום בככרות ו"להוביל" את המחאה?

  מחאה נגד מי?
  נגד מי שמתנער מנשיאה באחריות?
  מה פתאום.

  מחאה נגד הבוגדים באופוזיציה.
  מה פה לא ברור?

  ומי שלא מבין איך ההגיון ה"צרוף" של רפי מדרדר אותנו במהירות כלפי ההתרסקות הבלתי נמנעת, למד כנראה לוגיקה באוניברסיטה חפה מכל שמאלנות בוגדנית רחמנא ליצלן.

  מה פה לא ברור?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.