postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » העיתונאי תומר אביטל – הכנסת ביטלה את כרטיס הכניסה שלו

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

העיתונאי תומר אביטל – הכנסת ביטלה את כרטיס הכניסה שלו

נושאים עלו ברשת, תקשורת ב 28.07.15 0:37

תומר אביטל הוא עיתונאי שהתפרסם בזכות יוזמת "100 ימים של שקיפות" ועוד יוזמות חברתיות שזכו לתהודה תקשורתית. האם הכנסת רשאית לבטל את כרטיס הכניסה הקבוע שלו לכנסת למרות שהוא עומד בכל הקריטריונים? מתברר שכן. הכנסת ביטלה. האם הבית של הרשות המחוקקת מתנהל באופן דמוקרטי?

כרטיס הכניסה של תומר אביטל

תסתכלו טוב-טוב על האישור הזה – מדובר בפטה מורגנה. תאריך התפוגה אמנם נקוב אי שם באוקטובר 2018, אבל אם ביולי 2015 אנסה להיכנס איתו לכנסת – ישליכו אותי למרתפי המשמר.

כן, למרות שלא עברתי על אף חוק – לפני כחודשיים וחצי ביטלה הכנסת את היתר הכניסה הקבוע שלי. התבשרתי כי תעודתי נגנזה ׳עקב עומס באישורים קבועים׳. פניתי שוב ושוב להנהלת הכנסת – ללשכה של יושב הראש יולי אדלשטיין, למנכ״ל רונן פלוט ולדובר יותם יקיר והסברתי שאני זקוק לאישור למען עבודתי, בדומה לעשרות העיתונאים האחרים במשכן. לאחר גמגומים זכיתי לבסוף להסבר המוחץ: ״אינך עיתונאי יותר״.

נכון שהשתחררתי מכבלי המדיה המסורתית ויצאתי לדרך עצמאית – אבל אני ׳כתב כנסת׳ היום, אולי יותר מאי פעם. פרסמתי בשנה האחרונה עשרות כתבות על הכנסת. בערעור רשמי (שסייעה לי בניסוחו עו״ד רחלי אדרי) ציינתי שבשנה האחרונה כתבתי ושידרתי על הכנסת ב"הארץ" ובדה מרקר, בערוץ 10, ב׳ליברל׳, מבט שני, גל״צ, ב׳תכנית חיסכון׳, ערוץ 9 ועוד.

אני מתחזק בלוג שעוסק בכנסת. יש לי פינות קבועות (נחשו על מה). אחת אצל קלמן ליבסקינד ברדיו גלי ישראל, ואחרת בתכנית של אטילה שומפלבי בערוץ הכנסת (שׁנמצא – לא תאמינו – בתוך הכנסת). אה כן, כתבתי ספר עלילתי על הכנסת (בשם המקורי ׳המשכן׳), ואני גם מתראיין לפחות פעמיים בשבוע בנושאים (תתכוננו להפתעה מרעישה) פרלמנטאריים.

אפילו ראש תא כתבי הכנסת עמרי נחמיאס ביקש לשמחתי תשובות מהכנסת, וכתב להם בין השאר: ״תומר עונה על כל הקריטריונים המתאימים לעיתונאי המסקר את הכנסת, הן מבחינת היקף העבודה, הן מבחינת היקף הביקורים שלו במשכן והן מבחינת תהודת הפרסומים בכלי התקשורת המובילים בישראל״.

כך או כך הטענות שאינני עיתונאי מקוממות. בידיי תעודת עיתונאי עצמאי, לא אחת דימיונית, אלא רשמית שהונפקה לי על ידי מדינת ישראל. זו גם ההזדמנות להזכיר שיש לא מעט בלוגרים ופעילים שמחזיקים ממש בימים אלו באישור קבוע. וטוב שכך. אישור קבוע לבלוגרים ופעילים חברתיים מגביר את שקיפותה של הכנסת, הקשר שלה עם הציבור הרחב ולא רק עם קבוצה קטנה של קרובים לצלחת.

בכנסת לא השתכנעו. השבוע הודיעו לי שהערעור נדחה וההיתר בוטל סופית. המשמעות היא שכעת (למעשה כבר חודשיים) אני תלוי באישורים חד יומיים. זה אומר שאני כל פעם זקוק ל׳טובה׳ של ח״כ שמעוניין להכניס אותי – ושאהיה רשום כמוזמן שלו. זה אומר שנמנעת ממני גישה לחלקים נרחבים במשכן. זה אומר שאני עכשיו נתון לחסדי וגחמות הנהלת ומשמר הכנסת. זה אומר פגיעה בפרנסה שלי, שגם ככה מקורה בעיקר בהתנדבות.

אז לא עשיתי קמפיין ורעש כי לא חיפשתי לייקים. רק רציתי לקבל את האישור חזרה. זה לא קרה. האם מותר לכנסת לבטל שרירותית היתר כניסה של מישהו שלא בא לה טוב בעין? אני לא יודע. אני כן יודע שלא מעט לוביסטים – אלו שמייצגים את הכסף הגדול – מחזיקים היתר קבוע. ואני? אויב המדינה שמכביד על מחלקת ההיתרים.

פורסם בפייסבוק של תומר אביטל

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  כנסת של משרתי הון

  תומר היקר! אולי הפתרון לפנות ,נניח, ליחימוביץ,סתיו,רוזנטל ויוסי יונה כדי להציף העניין בכנסת,וכדי לקבל דרכם אישור קבוע?

 2. מנחם לוריא :

  קצת בעייתי העניין הזה - הינה ההסבר:

  הערה מקדמית:
  השטח עליו בנוייה כנסת ישראל נמצא בבעלות המנזר הפרנסיסקני והוחכר למדינת ישראל בחוזה שעומד להסתיים בעוד כעשור. לא מיטב ידעתי לא נעשה בעניין דבר.

  בחוק הישראלי מתחם הכנסת הוא מעין אק-טרטוריה למדינת ישראל. בדומה לכך שהבית הלבן נמצא במחוז וושינגטון ולא שייך לעיר וושינגטון.

  הריבון במתחם הכנסת היא הכנסת עצמה ו"ראש הממשלה" של המתחם הזה הוא יו"ר הכנסת. כדי שהכנסת תמצא את הריבונות שלה על המתחם עומד לרשותה משמר הכנסת שהוא ה"צבא והמשטרה" של הכנסת.

  למה אני מזכיר את זה? כי על שלילת רישיון הכניסה של תומר לא ניתן להיסתכל בעיניים של הזכות לחופש עיסוק,של הזכות לחופש המידע ושל הזכות לחופש התנועה וחופש הדיבור.

  משהחליטה הכנסת לשלול ממשהו את הזכות להיכנס למתחמה זו סוברניות שלה וחוקית למהדרין.

  יש כאן בעייה "קצת מצחיקה" למה אני מתכוון: כל עוד תומר מחוץ למתחם הכנסת ואיננו יכול להיכנס אין לו את האפשרות לעמוד בפני הריבון בכנסת (יו"ר הכנסת או ה"מפכ"ל" של משמר הכנסת) משום שמחוץ לכנסת לריבון הזה אין שום סמכות. מצד שני איננו יכול להיכנס ולבקש הסבר.

  הגוף היחידי שהריבונות של הכנסת איננה עומדת בפניו הוא בית המשפט העליון בשיבתו כבית המשפט הגבוהה לצדק.

  כלומר: הדרך היחידה לברר ולבדוק האם הריבון במשכן הכנסת קיבל החלטה בעלת תוקף חוקי להרחיק מהמתחם את תומר או לא הוא באמצעות פנייה לבג"צ.

  כדי להסביר את מעמד משכן הכנסת אמציא סיפור שנשמע קצת לא הגיוני אבל הוא כן. נניח שפרצתי לרכב בחניון של משרד האוצר ולרוע מזלי ראה אותי שוטר. בעודי אוחז ברדיו טייפ שגנבתי מרכבו של פקיד האוצר המסכן,ותוך כדי רדיפתו של שוטר אחרי – אני מדלג מעל לגדר הכנסת ונכנס למתחם. השוטר,לא יכול לעשות מאומה חוץ מלפנות למשמר הכנסת ולבקש הסגרתי לידיו בשער הכנסת.

  לא לטעות: הכנסת איננה עיר מקלט כפי שאנו מכירים במקורותינו – חוקיה של מדינת ישראל חלים בה במלואם אלא שהשוטר שיעצור אותי אחרי שקפצתי לתוך מתחם הכנסת חייב להיות איש משמר הכנסת ולא אותו שוטר משטרת ישראל שרדף אחרי זה לא מכבר שכן לשוטר,כמי שנמנע עם כוחותיה של משטרת ישראל,אין סמכויות כלשהם בתוך מתחם הכנסת – סמכויות אלה נמצאות בידיו של משמר הכנסת והוא בלבד.

  לילה טוב.

  מנחם

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  כל המשפטנות היא רק הוכחה לאן הדרדרנו.
  איפה העיתונאים?
  איפה הסולידריות שלהם?
  אנחנו היום במצב של ההוא ששתק כי לא היה כומר ולא היה קומוניסט ולא היה…..בלה בלה בלה – עד שבאו לקחת גם אותו וכבר לא נשאר מי שיצעק בעדו.

  כל הברברת איננה מכסה יותר על הערוה. אם יום אחד לפני תום מושב הכנסת כל העיתונאים היו נשארים לעמוד בחוץ – התמונה היתה אחרת.

  כשחושבים על זה קשה להיזכר באיזשהו מאבק של מרי חוקי מאורגן לאות סולידריות שהתרחש כאן בשנים האחרונות.

  אף אחד לא לוקח סיכונים.
  ובסוף כולנו נדפקים.

  ניסנקורן יודע מה הוא עושה – מכשיר 1400 עובדי קבלן וכבר היום חגג חגיגה חשודה בנמל אשדוד עם שר התחבורה.

  משיג מעט כדי לוותר הרבה.
  יש לו ברירה? כוח לעובדים לחצה את ההסתדרות לקיר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.