חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תמי מולד-חיו מצטרפת לתנועה החדשה

נושאים פוליטי ב 15.12.08 12:29

תמי מולד-חיו התמודדה בפריימריס ב-2005 במפלגת העבודה והקימה את "חוג ירושלים" של המפלגה. כאשר התייאשה כרבים אחרים מאסטרטגיית "ההשפעה מבפנים" עזבה את המפלגה ולאחרונה הגישה מועמדותה לכנסת במסגרת "התנועה החדשה".

כפעילה חברתית ופוליטית עתירת ניסיון, תמי היא בהחלט חריגה בקרב "הכוכבים" – אנשי הרוח והתקשורת המוזכרים כמועמדים אפשריים של התנועה לכנסת. תמי גם בולטת בדגש שלה על נושאים כלכליים חברתיים, בנוסף להיותה פעילת שלום וותיקה, וזאת בניגוד לאישים בתנועה החדשה המתמקדים בנושאים מדיניים, סביבתיים או ליברליים.

 

תמי מבקשת לחזק את הקו הסוציאל-דמוקרטי ברשימה המשותפת למרצ ולתנועה החדשה, אותו צפוי להוביל בכנסת הקרובה חה"כ לשעבר אילן גילאון

 

 להלן נוסח מכתב המועמדות ששלחה תמי לתנועה, ובו היא מפרטת את קורות חייה ועמדותיה. 

 

ירושלמית, בת 41- ילידת 1967, בברלין שבגרמניה להורים ישראלים.

נשואה ליגאל, אמא ליונתן (20) ואיילת (17) ומטפלת מסורה לשתי חתולות.

פעילה בנושאי צדק חברתי ושלום כבר יותר מ- 20 שנה.

 

בצעירותי הייתי חניכה בתנועת הצופים ומדריכה ורכזת שבט לפיד שבקטמונים בירושלים.

את חיי המקצועיים התחלתי בתחום העיתונות אבל הרצון לגרום לדברים לקרות גבר על הרצון לדווח עליהם ומאז אני מתמקדת בעשייה:

ליוויתי את קבוצת מחוסרי הדיור בירושלים החל משנת 1990 בתחילה כעיתונאית (חצי שבוע, כל העיר קבוצת הארץ) ואח"כ כפעילת שטח.

 

לאחר רצח ראש הממשלה יצחק רבין הצטרפתי לדור שלום כחברה פעילה בקבוצה המובילה וכמנהלת סניף ירושלים של התנועה, במסגרת זו ביחד עם קבוצת הנוער הראשונה של דור שלום הקמנו את המשחקייה הראשונה ועסקנו בעיקר בנושאים חברתיים. כתוצאה מהעבודה עם הנוער הנפלא שפעל במסגרת דור שלום יוסדה פעילות הנוער של התנועה.

 

בשנת 1998 ביחד עם קבוצת אישים מהאקדמיה, פעילי שלום ופעילים חברתיים הקמנו את "מחויבות לשלום וצדק חברתי", בה שימשתי כמנכ"ל. שם גם הקמנו את "מוקד זכויות מובטלים" ואת עיתון העמותה "הזכות לעבוד". במסגרת הפעילות עם ארגונים ועמותות הייתי ממייסדי פורום הארגונים למאבק באבטלה שאיגד ארגונים העוסקים בזכויות עובדים ובזכויות סוציאליות. הפורום ממשיך לפעול עד היום.

 

בעקבות הגזרות הכלכליות הקשות הייתי בין מייסדי וראשי מטה המאבק של הארגונים החברתיים שהוקם לקראת תקציב 2003  – מטה שפועל כיום כ- "פורום הארגונים החברתיים".

 

בשנת 2003 ביחד עם קבוצת אנשים בעלי מודעות חברתית עמוקה ייסדנו את תנועת תש"ח – תיקון ושוויון חברתי בניסיון להקים תנועה מפלגתית חברתית. הקמת מפלגה לא צלחה אך כולנו השתלבנו בעשייה פוליטית בין אם במפלגת עם אחד ובין במפלגת העבודה.

 

חברת הנהלה ופעילה ב"מפקד הלאומי" יוזמה אזרחית לקידום שלום באיזור, במסגרת המפקד הלאומי הנחתי את אחת מקבוצות "קמ"א- קבוצות מנהיגות אזרחית", בוגרי קבוצות קמ"א ממשיכים להוביל את פעילות המפקד הלאומי.

חברת הנהלה ופעילה בתנועת "תנופה" – תנופה חברתית וערכית לישראל בראשות הרב מיכאל מלכיאור.

במסגרת "הפורום להסכמה חברתית" של "בית מועצת יחד- אסיפה מייעצת לישראל", אותו ניהלתי הגשנו הצעה להקמת מועצה חברתית כלכלית ממלכתית.

 

היה לי גם הכבוד לקחת חלק פעיל בכתיבת תעודת הכשרות החברתית "תו תקן חברתי" של עמותת במעגלי צדק.

 

במסגרת הפורום להסכמה אזרחית בין יהודים וערבים אזרחי ישראל הפקתי וניהלתי את כנס יפו ליחסי יהודים וערבים בישראל במשך שלוש השנים הראשונות לקיומו. הכנס נחל הצלחה ציבורית ותקשורתית רבה ומהווה גם היום הבמה הציבורית העיקרית לבחינת מדיניות לתיקון אפליה וקידום המגזר הערבי בישראל.

 

בפריימריז שהתקיימו בשנת 2005 התמודדתי במפלגת העבודה ברשימה ארצית. לא נכנסתי לרשימה אך מאז ועד לחודש ספטמבר 2008 הייתי פעילה מאד במסגרת מפלגת העבודה בירושלים ובכלל, נבחרתי כציר ועידה וכשהבנתי שהשיטה השתלטה על המפלגה, שאין אפשרות לתקן מבפנים ושאני וחברי הופכים לאליבי של השיטה כדי להצדיק את רמיסת האידיאולוגיה והדמוקרטיה, הודעתי על עזיבתי את המפלגה.

בשנת 2006 כתבתי ופרסמתי את המונחון הכלכלי במסגרת עמותת יד לוי אשכול- המונחון מחולק מזה שנתיים בקרב סטודנטים לעבודה סוציאלית, מדע המדינה, מכינות קדם צבאיות ותנועות נוער ומופץ גם באמצעות רשת האינטרנט.

 

כיום מנהלת את הפורום הישראלי לאחריות חברתית ואכיפה אזרחית במסגרתו פועלים מספר פרויקטים לחיזוק הדמוקרטיה בעיקר בקרב צעירים ובני נוער, פרסום דפי עמדה בנושאים מקרו כלכליים, לובי בכנסת להעברת חוקים בנושאים חברתיים שנכתבים על ידי הפורום ופעילות תקשורתית וציבורית ענפה.

 

במקביל ממשיכה לעבוד עם מספר ארגונים לשינוי חברתי ומרצה בנושאים שונים הקשורים לחברה האזרחית, צדק חברתי ושלום.

 

מזה כשנתיים וחצי מכהנת כיו"ר עמותת פסטיבל בשקל העוסקת בהעצמה תרבותית בפריפריה, חברת הנהלה במרכז הישראלי לקידום צדק חברתי, משמר החינוך ופעילה בארגוני חברה אזרחית נוספים.

 

 

מטרותיי בכנסת במידה ואבחר:

 

לקחת חלק ביצירת גוש שמאל משמעותי בכנסת אשר ישפיע על מדיניות הכנסת בעיקר לקראת דיוני תקציב ורפורמות כלכליות וחינוכיות כמו גם על עיצוב המדיניות המדינית בנושאי בטחון ושלום.

 

להשתמש בפלטפורמה של הכנסת כדי לקדם את האידיאולוגיה היונית, ציונית סוציאל-דמוקרטית לא רק בשלטון אלא גם בקרב הציבור כדי שבבוא היום גוש השמאל ישוב לשלטון.

 

לקחת חלק בהקמת "שולחן עגול" בו ישתתפו חברי כנסת וארגוני החברה האזרחית כדי שקולו של הציבור יגיע גם אל בית המחוקקים וכדי לעודד את הקשר הבלתי אמצעי בין הציבור לבין בית המחוקקים.

 

קידום חקיקה בנושאים חברתיים ובעיקר בנושאים הקשורים לשוויון הזדמנויות וחלוקה צודקת של משאבים.

 

בנוסף אני מתכוונת להמשיך את הפעילות בה אני עוסקת במסגרת ארגוני החברה האזרחית גם בכנסת על ידי  רענון ספר החוקים בין היתר גם על ידי הוצאת חוקים שאינם מיושמים כלל או אינם רלוונטים מספר החוקים לצד הקמת מערך שיבטיח אכיפה נמרצת של חוקים לצד סנקציות כנגד רשויות שלא יכבדו את הכרעת המחוקק.

 

נושאים נוספים בהם אני מתעתדת לעסוק:

 

עידוד התרבות והיצירה לטובת כלל אזרחי ותושבי ישראל;

 

שמירה על איכות סביבה לטובת כלל הציבור כחלק מתפיסת עולם הרואה בסביבה כמשאב לאומי אזרחי לטובת כלל התושבים והאנשים;

 

חיזוק מערכת המשפט;

 

חיזוק החברה האזרחית באמצעות רפורמה שתשווה את תנאי המיסוי של ארגוני המגזר השלישי לאלה בהם של המגזר העסקי ובשלב שני גם בחינת האפשרות לתקצוב ארגוני חברה אזרחית לא רק כנגד פרויקטים אלא  כדרך לתמוך ולקדם אחריות אישית ואזרחית בקרב האוכלוסייה כולה;

 

בתחום החינוך  אפעל לקידום לימודי אזרחות פעילה וקידום חובת לימודי ליבה לכל התלמידים.

 

הערת מערכת:

 

ראוי לציין כי לפחות לחלק מהמחזיקים באידיאולוגיה ס"ד (למשל בקרב אנשי יסו"ד) יש ביקורת עניינית קשה על  תמי. זאת משום שבעברה העשיר שותפות בעמותות (כמו "משמר החינוך") שאין הרבה ביניהן ובין גישה סוציאל-דמוקרטית (תשובה שלה לביקורת בנושא כאן). ניתן גם לטעון כי חלק מהעמותות הללו (דוגמת "במעגלי צדק") מבצעות תפקידים שהיו אמורים להתבצע ע"י הממשלה, גם אם אינן משמשות כנותנות שירותים בתשלום לממשלה (מיקור חוץ). לכן גם אם כוונתן של עמותות אלה טובה – הן מאפשרות את קריסתה של מדינת הרווחה ואת דעיכתה של הפוליטיקה המפלגתית כזירת השפעה. הפעילות המאומצת והמתישה של תמי במחוז ירושלים של מפלגת העבודה הוכיחה שהיא בוודאי לא מהבורחות מהפוליטיקה, כולל הצורך להתפשר בתוך מסגרת.    

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , ,

17 תגובות

 1. איתמר כהן :

  יישר כוח. תמי היא אישה אידיאליסטית ורבת פעלים.

 2. אסף לוץ :

  רגע תמי בילבלת אותי. את לא עם אילון ומלכיאור במימד?

 3. תמי מולד חיו :

  תודה איתמר, לרוב אני "מקבלת על הראש" בגלל הפעילות הפוליטית, חשוב לפעמים גם לקבל חיזוקים חיוביים.
  אסף- שאלתך במקום- אכן חשבתי שהחיבור של אילון מלכיאור הוא חיבור נכון, יתר על כן חשבתי גם לאורך הדרך ואפילו ניסינו ולא פעם לחבר גם את התנועה הירוקה וגם את תנועת השמאל החדש למהלך. החיבורים לא צלחו- מלכיאור ואילון לא מצאו את הדרך להליכה משותפת והסכימו מתוך הבנה ואהדה הדדית להיפרד. אילון הודיע על פרישה מהפוליטיקה המפלגתית לעשייה הציבורית ועשה זאת בין היתר כדי לאפשר למימד למצוא את דרכה עוד לקראת הבחירות הקרובות. לעת עתה לא קורה בזירה זו דבר. אני מאד מקווה שמלכיאור ימצא את הדרך להשתלב במהלכים פוליטיים ויכנס לכנסת הקרובה. התנועה הירוקה החליטו, לפחות כך הצהירו, על ריצה לבד ואילו התנועה החדשה ממשיכה בדרך בנסיון ליצור גוף שמאל חדש – על פי הצהרת רוב האנשים החברים בה גוף שיקדש ערכים סוציאל דמוקרטים, יוניים, חברתיים ודמוקרטיה משתפת וחלקם (בהם גם אני)מדברים על דמוקרטיה שיתופית. ברגע שהחלטתי על הליכה לפוליטיקה- אומנות האפשרי אני פועלת, מתוך נאמנות לעקרונותי, בתוך המציאות והמצאי. התנועה החדשה שאין לה בשלב זה אפילו שם עדיין בהתהוות, אני פועלת מתוך ההנחה שבעצם העובדה שמדובר בתנועה חדשה היכולת של כל אחד מהחברים בה להשפיע על דרכה ודרך הפעולה שלה גדולה. יכולתי להישאר הפעם בצד, יכולתי לשמור על טהרת הדרך ונקיון כפיים אלא שבמודע ומתוך כוונה אני בוחרת שוב להפשיל שרוולים ולהצטרף ולא רק בגלל שיש שם סיכוי להיכנס לכנסת, ובואו נודה על האמת גם אם אינה נשמעת טהורה, גם זו מטרה חשובה, אלא גם ובעיקר בגלל שלשבת ולהתבונן מן הצד אינה אפשרות למי שרוצה לשנות.
  ההצטרפות שלי כמו הגשת המועמדות לוו בביקורת עצמית לא מצונזרת, כזו שפורסמה בעלון "על צד שמאל". הביקורת בוודאי לא מועילה להגשת המועמדות, אלא שלמרות שכסא בכנסת חשוב ומקדם מטרות חברתיות ויוניות לפחות אם אם לא יותר מפעילות מחוץ למערכת הרי שעצם הקמת תנועה סוציאל דמוקרטית משמעותית גם היא מטרה.
  אני מניחה שתהיה לרבים ביקורת, כפי שגם נשמעה על חלק מהפעילות שלי בעבר- זה חלק מהמחיר של פעילות פוליטית שבניגוד לפעילות אזרחית מחייבת פשרות.

 4. יוני יצחק :

  יצא לי לעבוד עם תמי במספר פרויקטים בעבר, בפעילות פוליטית ובקמפיין לנשיאות המדינה של ח"כ קולט אביטל.

  תמי מולד חיו היא דמות חברתית וערכית, שקשה למצוא במחוזותינו. תמי מציגה אג'נדה חברתית ועקרונות ברורים, מבלי להסתתר מאחורי סיסמאות או מסרי בחירות.

  תמי,
  כואב לי שעברת ממפלגת העבודה כי אנחנו צריכים דמויות שכמותך בהנהגת המפלגה. בכל מקרה, אני מאחל לך הצלחה בכל מעשייך בהווה ובעתיד.

  יוני יצחק

 5. ליוני :

  בעבר הצעת כאן תוכנית יפה בת שני חלקים לשיקום מפלגת העבודה מלמטה:

  1. יצירת במות דיון אידיאולוגיות בהשתתפות רבים – בעיקר צעירים -כדי לדון בדרך הרצויה למפלגה.
  2. התפקדות המונית כדי להגביר את כוחם של המבקשים לשנות.

  תמי עשתה בדיוק את זה.

  בדרך היא נאלצה לבלוע הרבה צפרדעים מראש המחנה שלה (עמי אילון) שלא ביטא את העמדות הכלכליות-חברתיות שהיתה רוצה לשמוע ממנו. היא נאלצה להתפשר עם "עמיתיה" בקרב עסקני המפלגה הוותיקים בירושלים, אנשי ברק ופואד, שזילזלו בה (חיליק בר כתב כאן בעצמו בטוקבק בלעג את המונח "עמי ותמי"). היא ממש לא היתה כאותם טהרנים סוציאל-דמוקרטיים שמתקשרים רק עם מי שדומה להם.

  עם הזמן היא ראתה את נטישת רוב המתפקדים החדשים שבאו לעשות שינוי – הרי הם היו מאוכזבים בין השאר גם מהתנהלותו של אילון שהתקרנף. היא הבינה שלא ניתן יהיה לגייס עוד אנשים למלחמה אבודה.

  תמי היא דוגמה למישהו שניסה באמת (לא סתם קשקש במקלדת כמוני) וראה שבמפלגת העבודה אי אפשר להזיז כמעט דבר, ועל כל צעד קטן קדימה מקבלים שני צעדים גדולים אחורה (ע"ע הרשימה לכנסת).

  העזיבה שלה היא בעיני עוד הוכחה לכך שהמפלגה אבודה.

  איתי

 6. יוני יצחק :

  איתי,
  לצערי תמי מולד חיו לא היחידה שעזבה או ששוקלת לעזוב בגלל האכזבה מעמי אילון. אני שומע על כך מחברים אחרים, שהצטרפו ותמכו בעמי אילון כי באמת האמינו בו וברוח קרב שהביא עימו למפלגה.

  גם תמי וגם דני בלוך מבוגרים ממני ויכולים ללמד אותי דבר או שניים על הפוליטיקה של מפלגת העבודה (טוב, דני גם יכול ללמד אותי שלושה וארבעה דברים). בכל זאת, אני כן מאמין שמפלגות גדולות כמו ליכוד ועבודה, שהוו גם בעתיד אלטרנטיבה של אחת לשנייה. לגבי קדימה אני לא חושב שהיא תחזיק מעמד לאורך זמן.

  מה שכתבתי על תמי נכתב בקמצנות. שבחים רבים אני יכול לומר עליה. אך אני לא מאמין בעוצמתן וביכולותיהן של מפלגות קטנטנות. אני בעד מפלגה כמו מרצ. אני בעד מתן ביטוי לכל אנשי השמאל, שרואים את מפלגת העבודה כמתונה מדי, וזאת בדמות מרצ חזקה, כמו שהייתה בעבר. אני לא מבין את מי שרוצה להקים מפלגות קטנטנות שרק פוגעות בעוצמתן של מפלגת העבודה ואף במפלגת מרצ.

 7. ליוני :

  חלק גדול מהאנשים שנמאס להם להיות מיעוט לא מספיק אפקטיבי בתוך מפלגת העבודה מאסו גם בלהיות מיעוט לא מספיק אפקטיבי במרצ.

  מרצ אמנם לא נגועה בנדבקי כורסא כפואד, אך גם הרעיון להפוך אותה לסוציאל-דמוקרטית ולמושכת לציבורים שנרתעים ממנה נכשל שוב ושוב.

  לרעיונות של מדינת הרווחה הסוציאל-דמוקרטית יש מספיק תמיכה בציבור הרחב (גם אם הם לא יודעים שזה נקרא ס"ד) כדי שייוצגו ע"י מפלגה שבה הס"ד הם הרוב שקובע ולא סרח עודף או קישוט, כמו שקורה בעבודה בראשות ברק.

  מכאן נובעת הגישה של פרופ' גוטויין שהחליף רק לאחרונה את גישת "לכבוש את מפלגת העבודה ולהפכה לס"ד" בגישת "לפלג את השמאל לאחד את הס"ד":
  http://www.blacklabor.org/?p=2667

  אם לתרגם את דבריו הכלליים של גוטווין לתכל'ס – ההליכה של סוציאל-דמוקרטים ביחד עם ברק בעבודה (וקודם לכן עם ביילין במרצ) מחלישה אותם.

  הכוונה לא להקים רסיס מפלגה, וגם לא להקים "מפלגת ועדי עובדים" שתחזור על הטעויות של עם אחד.

  ייתכן שלא הגיע עדיין הזמן לזה (אני מאמין שככל שלמפלגת העבודה יהיו פחות מנדטים – הסיכוי יגבר).

  אין לי ספק ש"התנועה החדשה" היא לא הדבר שאליו ייחל גוטווין (בין מקימיה קפיטליסטים גדולים כקוצ'יק ובורג ואנשי רוח שבאו בגלל מטרות מדיניות ברוח שלום עכשיו).

  איתי

 8. יהושע בן משה :

  לתמי ברכות מכל הלב ואחולי הצלחה!
  גם כירושלמי לשעבר וגם כמטלבת על המשך הדרך בעבודה.
  "התנוע החדשה", היא שלב לריצה משותפת אם מרצ ויכולה ליהיות בסיס לכח סוציאל דמוקרטי גדול בהמשך.
  בתקווה שעוד נפגש בהמשך הדרך,
  יהושע
  (הערת המערכת מיותרת בהחלט)

 9. ליהושע :

  כתבתי את הערת המערכת בעיקר כי אני תמה מזה זמן מדוע יש נתק בין תמי (וגם יובל אלבשן, שאתה התקפת אותו כאן קשות כ"פוליטיקאי סוג ז" כשהחליט לתמוך בברק) ובין אנשי יסו"ד.

  אני מתרשם שאין כאן ענייני אגו ומחנאות אלא מחלוקת אידיאולוגית של ממש, גם עקרונית וגם נקודתית
  (הקשר בין משמר החינוך והכל חינוך לדברת).

  אני מקווה שהדברים שכתבה תמי בעצמה על מטרותיה, ובהם נושא המיסוי על עמותות יעוררו כאן דיון פומבי וענייני בקרב הסוציאל-דמוקרטים בנושא מקומן של עמותות
  חברתיות בזירה הפוליטית-ציבורית.

  איתי

 10. יהושע בן משה :

  כל הנאמר למעלה רק מחזק את דעתי שלהוסיף הערת מערכת לכתבה של תמי, היה דבר מיותר בהחלט!!

 11. אלעד הן :

  צריך לציין שהערת המערכת לא התפרסמה על דעת חברי יסו"ד.

 12. יואב רובין :

  כדאי גם לאמר שהיום התנועה הירוקה ומימ"ד הודיעו שהם מתאחדות.

 13. ליואב :

  אתה מוכן לפרט? זה לא הופיע באף אתר חדשות

  איתי

 14. דני בלוך :

  הערת המערכת היתה דעה פרטית של הכותב בלבד

 15. אלה ורקר :

  תכניתך בשבת 8.8.2005

  התרגשתי ביותר מתכניתך ומהשירים הנפלאים שהבאת. הזדהתי עם כל מילה.

 16. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  שאפו אלה, איך מצאת את הפוסט.

  מצטרפת – תכנית מעולה

 17. מיכאל לינדנבאום :

  מכיר ומוקיר את הסוציאליסטית האמיצה תמי

  שאפו למי שהוציא מהבוידם את הפוסט על פעילותה של תמי.
  מעניין מאד,איפוא עומדת היום פעילותה של תמי לגיבוש גוף פוליטי סוציאל-דמוקראטי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.